Θετικό «πράσινο» τεστ, με Μακέντα πρωταγωνιστή!

Παρουσιάζοντας κατά διαστήματα καλή εικόνα στο 1ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε επί του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ με σκορ 1-0, στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης.

-

Ορεξάτοι μπήκαν στον (κακό) αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ οι παίκτες του Παναθηναϊκού, προσπαθώντας να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό από την αρχή, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη απόλυτα.

Η πρώτη τελική για τους «πράσινους» σημειώθηκε στο 10′, όταν ο Μαυρομμάτης θέλησε να ανοίξει το σκορ με ένα μακρινό σουτ στην κίνηση έπειτα από φάση διαρκείας, δίχως να βρει στόχο. Έπειτα, στο 14′ ο Μακέντα προσπάθησε να νικήσει τον Γουάλεϊ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αστοχώντας, ενώ στο 21′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Βαζ να έχει χώρο, αλλά να σουτάρει αδύναμα μέσα από την περιοχή και τον Διούδη να μπλοκάρει εύκολα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο 29′ παραλίγο να κάνουν το 0-1. Τότε, οι Κρητικοί απείλησαν με τον Φιγκεϊρέδο να κλέβει, να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει υπό την πίεση του Σένκεφελντ, με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από την αριστερή γωνία του Διούδη.

Αμέσως μετά, στο 35′ η ομάδα του Σίμου είχε διπλή ευκαιρία για γκολ, αρχικά με το ξαφνικό και δυνατό σουτ του Σακόρ, που ανάγκασε τον Διούδη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ με το ένα χέρι, και ύστερα με το σουτ του Φιγκεϊρέδο να μπλοκάρεται από τον γκολκίπερ των «πράσινων».

Τελικά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ, με τον Μακέντα στο 41′ να «κατεβάζει» και να τελειώνει με πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό, μετά από το υπέροχο γύρισμα του Σαβιέρ στο δεύτερο δοκάρι (δείτε το γκολ ΕΔΩ).

Με τέσσερις αλλαγές για την κάθε ομάδα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Για τον Παναθηναϊκό, πέρασαν στο ματς οι Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Σαμαράς και Βέλεθ, στις θέσεις των Αϊτόρ, Σερπέζη, Καραγιάννη και Σένκεφελντ, ενώ για τον ΟΦΗ μπήκαν στο παιχνίδι οι Μαρινάκης, Στάικος, Γιαννούλης και Νοικοκυράκης, αντί των Σαρδινέρο, Σακόρ, Κοροβέση και Ναμπί αντίστοιχα.

Οι πολλές και μαζεμένες αλλαγές επηρέασαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα η επανάληψη να στερηθεί θεάματος και φάσεων για γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή του 2ου ημιχρόνου ήρθε στο 58′ για τον ΟΦΗ, με τη σέντρα-σουτ του Βαζ από τα αριστερά να μη βρίσκει για λίγο τον Φιγκεϊρέδο, που προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά χωρίς να τα καταφέρνει.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι… απάντησαν στο 65′, όταν από λάθος γύρισμα του Μαρινάκη ήρθε το σουτ του Χατζηγιοβάνη «με την μία», όμως ο τερματοφύλακας των Κρητικών εξουδετέρωσε την απειλή.

Έπειτα από την παραπάνω φάση, όσο… περίεργο κι αν φαίνεται, δεν υπήρξε άλλη φάση για γκολ για τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να διατηρήσει μέχρι τέλους το ισχνό προβάδισμά του στο σκορ, παίρνοντας τη νίκη με 1-0.