«Σάλπισμα» τίτλου, με καρδιά Πρωταθλητή!

-

Νίκη τεράστιας σημασίας πέτυχε ο Παναθηναϊκός στον Βόλο απέναντι στον ομώνυμη ομάδα, επικρατώντας με σκορ 0-2 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο των περίπου 10.000 «πράσινων» οπαδών, για την 6η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνη, Γκάχι, Μεταξάς, Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς και Ντέλετιτς.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν, Μαντσίνι, Βέρμπιτς, Παλάσιος και Ιωαννίδης.

Απόλυτο αφεντικό από νωρίς έγινε η ομάδα του Γιοβάνοβιτς στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, δίχως, όμως, να καταφέρει να σκοράρει, χάνοντας σωρεία μεγάλων ευκαιριών.

Μόλις στο 4′ ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να απειλήσει την εστία του Κότνικ, με τον Κώτσιρα να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής, αστοχώντας. Λίγο αργότερα, στο 8′ ο Μάγκνουσον προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ούτε ο Ισλανδός βρήκε στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς, όμως ο Βόλος έφτασε στην πρώτη του τελική στο 16′, όταν μετά από γέμισμα του Άλχο, ο Μπρινιόλι έκανε την επαφή και έδιωξε προ του επερχόμενου Σιέλη.

Φυσικά, η εν λόγω φάση αποτέλεσε παρένθεση στη γενικότερη κυριαρχία των «πράσινων», που… απάντησαν αμέσως μετά, στο 17′. Τότε προέκυψε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τον Παναθηναϊκό, όταν ύστερα από την ωραία κίνηση πάσα από δεξιά του Πέρεθ για τον Παλάσιος, που γύρισε την μπάλα, ο Πίρινεν έδιωξε αλλά τη έστρωσε στον επερχόμενο Μαντσίνι, ο οποίος σούταρε άστοχα.

Περίπου 8 λεπτά αργότερα, στο 25′, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, καθώς μετά από σέντρα του Βέρμπιτς ο Παλάσιος σκόραρε με στατική κεφαλιά, αλλά ήταν εμφανώς οφσάιντ και έτσι σωστά το γκολ ακυρώθηκε.

Πλέον, ο Βόλος έχει περιοριστεί μονάχα στα ανασταλτικά του καθήκοντα, περιμένοντας τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο. Φυσικά, το «Τριφύλλι» ζοριζόταν να βρει διαδρόμους στα μετόπισθεν και έτσι χρειάστηκε να περάσουν 9 λεπτά ώστε ο Κότνικ να ανησυχήσει και πάλι. Στο 34′ ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά, με τον Ιωαννίδη αρχικά να μην μπορεί να νικήσει τον Κότνικ και το γυριστό του Βέρμπιτς στη συνέχεια από το ύψος της μικρής περιοχής, επίσης να μην καταλήγει στην εστία του Βόλου!

Τέλος, στο 41′ σημειώθηκε η τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου, η οποία φυσικά ανήκε κι αυτή στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βγουν μπροστά με το ωραίο γέμισμα του Παλάσιος από δεξιά, αλλά ο Άλχο πρόλαβε τον Βέρμπιτς και έδιωξε σε κόρνερ, προτού ο Σλοβένος ανοίξει το σκορ.

Έτσι, οι 9 τελικές και το 63% κατοχής του «Τριφυλλιού» δεν έφταναν στο πρώτο μέρος, ώστε να παραβιαστεί η εστία των γηπεδούχων, που ουσιαστικά δεν μετρούσαν ούτε… μισή φάση, μιας και η ευκαιρία με τον Σιέλη ήταν επικίνδυνη, αλλά δεν θεωρήθηκε τελική.

Εν τέλει, ό,τι δεν συνέβη σε 45 λεπτά, το έκανε πράξη ο Παναθηναϊκός μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα στο 2ο ημίχρονο. Ο Ιωαννίδης με… γκολ από τα αποδυτήρια έβαλε μπροστά το «Τριφύλλι», έκανε το 0-1 και έδιωξε το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του. Συγκεκριμένα, αμέσως μετά τη σέντρα της επανάληψης, ο Μαντσίνι μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, έκανε πολύ καλή παράλληλη πάσα στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε τον Έλληνα επιθετικό, που από κοντά νίκησε τον Κότνικ.

Όπως ήταν λογικό, με τον ενθουσιασμό του γκολ οι «πράσινοι» έγιναν για λίγο πιο επιθετικοί και λίγο έλειψε να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα στα επόμενα λεπτά. Πρώτα ο Άλχο πρόλαβε τον Ιωαννίδη, προτού αυτός με κεφαλιά στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και ύστερα στο 52′ το δυνατό σουτ του Παλάσιος λίγο έξω από την περιοχή κατέληξε στα χέρια του Κότνικ.

Αργότερα, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς θέλησε να χαμηλώσει τον ρυθμό του ματς, κυκλοφορώντας καλά τη μπάλα με καλό passing game. Κι αυτό ήταν που οφέλησε σε απόλυτο βαθμό τους φιλοξενούμενους, που μόλις… κοίμησαν τον αντίπαλό τους, στο 65′ τον «πλήγωσαν» ξανά. Τότε, ο Μαντσίνι πραγματοποίησε μια απίθανη ψηλή πάσα εντός περιοχής, βρίσκοντας ιδανικά τον Σπόραρ, που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του Κότνικ για το 0-2.

Πλέον, ήταν σαφές πως το παιχνίδι είχε τελειώσει πρόωρα. Η ομάδα του Μπράτσου δεν έδειχνε να έχει απολύτως κανένα ψυχικό απόθεμα για να επιστρέψει στο ματς με ένα γκολ, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα την αναμέτρηση.

Εξαίρεση αποτέλεσε το φαλτσαριστό σουτ του Μπαριέντος έξω από την περιοχή, που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι, που είδε τη μπάλα να καταλήγει άουτ στο 80′.

Έκτοτε δεν υπήρξε απολύτως τίποτα το αξιοσημείωτο, εκτός από το χαμένο τέτ-α-τετ του Σπόραρ στο 90′. Ο Σλοβένος φορ βγήκε ολομόναχος με τον Κότνικ έπειτα από φοβερή κάθετη πάσα του Μπερνάρ, όμως για μια ακόμη φορά αστόχησε σε τέτοιου είδους κατάσταση, με το 0-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ιδανικά την αποστολή που είχε να φέρει εις πέρας στον Βόλο και έκανε ένα ακόμη σπουδαίο βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Θέλει και… ερώτημα; Μα φυσικά, το γκολ του Φώτη Ιωαννίδη αμέσως μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Σε τέτοια ματς όπως αυτό, όπου ο αντίπαλος έχει κλειστεί για να πάρει την ισοπαλία, ένα γκολ είναι αυτό που λύνει συνήθως τον γόρδιο δεσμό. Έτσι κι έγινε.

Καλή η διαιτησία του Σιδηρόπουλου στον Βόλο. Ο Έλληνας ρέφερι βοηθήθηκε από τον τρόπο με τον οποίο εκτυλίχθηκε το παιχνίδι, αφού δεν κλήθηκε να λάβει κάποια δύσκολη απόφαση για κάποια από τις δύο ομάδες. Το γκολ του Παναθηναϊκού στο 25′ ορθώς ακυρώθηκε, αφού ο Παλάσιος ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ.