«Πρωτιά» ήτανε και… πάει!

-

Αν το Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός ήταν αρχαία τραγωδία, η τραγική φιγούρα θα ήταν αναμφίβολα ο Δημήτρης Κουρμπέλης, ο οποίος αποβλήθηκε στο 33′, άφησε με 10 παίκτες το «Τριφύλλι» και νομοτελειακά… καταδίκασε τους «πράσινους» σε μη ευνοϊκό αποτέλεσμα. Νέα πικρή ήττα για τον Παναθηναϊκό (1-0), που αποχαιρέτησε την 1η θέση της Stoiximan Super League. 3η ήττα σε 4 ματς Πρωταθλήματος για τους «πράσινους».

Αστέρας Τρίπολης (Άκ. Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Καστάνιο, Καρμόνα, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Γκαρντάφσκι, Σίτο, Ρεγκίς, Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς, Κουρμπέλης, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ.

To παιχνίδι στην Τρίπολη αναμενόταν αρκετά δύσκολο για τον Παναθηναϊκό, κάτι πο αποδείχθηκε εν τέλει και στην πράξη, αφού στο 1ο ημίχρονο οι ευκαιρίες για γκολ προέκυπταν με το… σταγονόμετρο.

Πάντως, η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στο «Τριφύλλι», με τον Πέρεθ να πιάνει ένα σουτ εκτός περιοχής στην κίνηση και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ύστερα, οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά στο 20′, με Μπερνάρ και Παλάσιος να αλλάζουν την μπάλα, όμως ο Αργεντινός δεν πρόλαβε να τελειώσει τη φάση μπροστά από τον Παπαδόπουλο, καθώς ο Καστάνιο έκανε την προβολή απομακρύνοντας.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο στον τομέα της κατοχής, καθώς μετρούσε 72% έναντι 28% του Αστέρα, δίχως, όμως, να μπορεί να βρει εύκολα διαδρόμους στα μετόπισθεν των γηπεδούχων.

Στο 32ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια ακόμη τελική. Ο Πούχατς εκτέλεσε, η μπάλα έφυγε εκτός περιοχής, εκεί που ήταν ο Παλάσιος, με τον Αργεντινό να σουτάρει στην κίνηση άουτ. Κι αμέσως μετά, στο 33′, ήρθε η φάση που άλλαξε τα πάντα στην αναμέτρηση. Ο Κουρμπέλης, έχοντας «κιτρινιστεί» στο 27′, έπεσε πολύ άτσαλα πάνω στον αστράγαλο του Καρμόνα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Πραγματικά, πρόκειται για μια ακατανόητη ενέργεια, που έβαλε το «Τριφύλλι» σε αρκετά δυσμενή θέση.

Έτσι, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά την εστία του Αστέρα στο 1ο ημίχρονο, με τους Αρκάδες, μάλιστα, να πραγματοποιούν την πρώτη τους τελική στο ματς στο 42′, με τον Γκαρντάβσκι να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Άλβαρες να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 2ο ημίχρονο η αλλαγή ρόλων μεταξύ των δύο ομάδων ήταν αναπόφευκτη. Δεδομένου του αριθμητικού μειονεκτήματος, ο Παναθηναϊκός έγινε αυτομάτως πολύ πιο αμυντικός σε αγωνιστική νοοτροπία, αφήνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στους γηπεδούχους.

Έτσι, ο Αστέρας Τρίπολης δεν δυσκολεύτηκε σε 71% κατοχή μπάλας στο 67′, χωρίς, ωστόσο, να απειλεί το «Τριφύλλι» ουσιαστικά, αφού το μόνο που επέδειξε στο πρώτο 25λεπτο της επανάληψης ήταν ένα πολύ άστοχο σουτ στο 47′.

Λίγο πριν το τελευταίο 20λεπτο, ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να κάνει τις πρώτες αλλαγές του, βάζοντας στο ματς τους Ιωαννίδη και Μαντσίνι αντί των Μπερνάρ και Σπόραρ, προκειμένου να φρεσκάρει την επιθετική γραμμή των φιλοξενούμενων.

Με την αμυντική γραμμή των «πράσινων» να κρατά γερά και να μην επιτρέπει στην ομάδα του Μάντζιου να δημιουργήσει φάσεις για γκολ, οι αλλαγές του Σέρβου τεχνικού έδωσαν μια μικρή πνοή αναζωογόνησης και έτσι στο 74′ ήρθε το πολύ δυνατό σουτ του Παλάσιος εντός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Παρόλα αυτά, οι ελπίδες των φιλοξενούμενων για να φύγουν με κάτι θετικό από την Τρίπολη εξανεμίστηκαν στο 80′. Τότε, ο Σίτο έκανε ό,τι ήθελε από τα αριστερά, φτάνοντας στο όριο της γραμμής του άουτ για να σεντράρει, με τον Πούχατς να διώχνει με το κεφάλι και τον Μπαρτόλο να εκτελεί με κυνισμό από το όριο της περιοχής για το 1-0 υπέρ του Αστέρα Τρίπολης. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα είχε βγει εκτός όταν ο Σίτο σέντραρε, αλλά η φάση ελέγχθηκε στο VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Λίγο νωρίτερα, στο ματς είχε περάσει και ο Κλεϊνχέισλερ, που στο 81′ επιχείρησε να απαντήσει άμεσα στο γκολ των Αρκάδων, μπαίνοντας στην περιοχή, σουτάροντας δυνατά, αλλά αστοχώντας.

Μετά το τέρμα του Μπαρτόλο, ο Αστέρας αποφάσισε να αμυνθεί μαζικά και ως εκ τούτου οι «πράσινοι» βρήκαν περισσότερο χώρο στο γήπεδο. Μάλιστα, στο 86′ σημειώθηκε απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Ιωαννίδης βρέθηκε στο τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο μετά από εκτέλεση φάουλ, σούταρε και ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε διατηρώντας το 1-0.

Με τον 4ο να δείχνει ότι θα παιχτούν 5 λεπτά καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός είχε ακόμη λίγο χρόνο στη διάθεσή του για να μπορέσει να ισοφαρίσει. Όμως, τελικά δεν τα κατάφερε και έτσι υπέστη μια άκρως απογοητευτική ήττα στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα, η οποία τον αποκαθηλώνει από την θέση της βαθμολογίας…

Δεν τίθεται απολύτως καμία αμφιβολία ότι η φάση της αποβολής του Κουρμπέλη άλλαξε εντελώς την αναμέτρηση, αλλά και τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο. Ουσιαστικά, το «Τριφύλλι» από το 33′ και έπειτα πάσχιζε για να φανεί απειλητικό προς την εστία του Παπαδόπουλου.

Σωστή η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη στο 33′, η οποία άφησε με 10 παίκτες τον Παναθηναϊκό. Γενικά, ο Τζήλος έκανε ένα καλό παιχνίδι, δίχως να πρωταγωνιστήσει στο ματς για λάθος λόγους.