«Πετσόκοψε» τον Ατρόμητο η «Τριφυλλάρα»!

Με στυλ και ωραίο ποδόσφαιρο ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ με σκορ 3-0 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Superleague 1, δείχνοντας πόσο πολύ… διψάει να πλασαριστεί στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.

-

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατάφερε να πετύχει γκολ από τα… αποδυτήρια, “μουδιάζοντας” τον αντίπαλό του.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 4′ ο Κουρμπέλης έγραψε το 1-0 υπέρ του “Τριφυλλιού”, σουτάροντας και εξαπολύοντας έναν απίστευτο “κεραυνό” από απόσταση 30 μέτρων, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” του Μέγιερι, που όσο κι αν απλώθηκε, δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα (δείτε το γκολ εδώ).

Οι “πράσινοι” απέκτησαν κι άλλη αυτοπεποίθηση από το γρήγορο γκολ και στο 8′ απείλησαν ξανά, όταν ο Μακέντα σούταρε από καλή θέση μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μέγιερι έδιωξε.

Έπειτα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του ματς, ωστόσο χρειάστηκε να φτάσουμε στο 28′ για να πάρει εκ νέου “φωτιά” το παιχνίδι. Τότε, ο Ζαχίντ έκανε εξαιρετική χαμηλή σέντρα προς το πρώτο δοκάρι και τον Μακέντα, με τον Ιταλό να πιάνει ένα “αλήτικο” τακουνάκι νικώντας τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά, το 2-0 δεν μέτρησε, αφού ο διαιτητής Κουμπαράκης αποφάσισε σκανδαλωδώς με τη χρήση VAR να ακυρώσει το τέρμα, με την πρόφαση ότι ο Ινσούα είχε κάνει φάουλ πάνω στον Χαρίση στην αρχή της φάσης, με τον τελευταίο να πέφτει μόνος του στο χορτάρι (δείτε εδώ το γκολ που δεν μέτρησε).

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 32′, ο Ατρομητος έμελλε να μείνει με 10 παίκτες στην αναμέτρηση, με τον ρέφερι να θεωρεί ότι η προβολή του Κιβρακίδη πάνω στον Χρήστο Δώνη ήταν αντιαθλητική, δείχνοντάς του την κόκκινη κάρτα.

Ακόμη, πριν λήξει το ημίχρονο, στο 40′ και στο 45′ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να ξαναβρεί στόχο, όμως πρώτα η κεφαλιά “ψαράκι” του Χατζηγιοβάνη πέρασε άουτ από πλάγια θέση και έπειτα η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Δώνη “έγλειψε” το δοκάρι του Μέγιερι.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ νωθρά. Από τη μία ο Ατρόμητος που είχε μείνει με 10 παίκτες φαινόταν ανήμπορος να απειλήσει και να βγει μπροστά με αξιώσεις, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός έδειχνε – κακώς – να έχει επαναπαυτεί στο ισχνό προβάδισμά του.

Έτσι, η επανάληψη ήταν πλήρως αδιάφορη μέχρι και το 66′, όταν ο Σένκεφελντ εκμεταλλεύτηκε άριστα την καλή εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ και με κεφαλιά – “κανονιά” στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Μέγιερι, γράφοντας το 2-0.

Πλέον, είχε γίνει σαφές ότι δεν υπάρχει επιστροφή για την ομάδα του Περιστερίου, που έδειχνε παραδομένη στις ορέξεις του “Τριφυλλιού”, το οποίο δεν… χαμήλωσε τις μηχανές.

Στο 68′ ο Κουρμπέλης παραλίγο να ξαναπετύχει γκολ, όμως ο Μέγιερι απέκρουσε το σουτ του αρχηγού του Παναθηναϊκού, ενώ στο 72′ ήρθε μια φοβερή προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού, με τον Νάγκι να «σπάει» τη μπάλα για τον επερχόμενο Γιόχανσον, εκείνον να τη γυρίζει στον Μακέντα που έκανε ένα ακόμα «τακουνάκι», αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τελικά, ό,τι δεν έκανε ο Μακέντα, το έκανε πράξη ο νεοεισελθών Περέα έπειτα από σέντρα του Ιταλού φορ, με τον Κολομβιανό επιθετικό να σκοράρει ανενόχλητος για το 3-0 στο 76′ με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Παντελίδη να είναι εξουδετερωμένος.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Κουμπαράκη δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει μια υπερπολύτιμη νίκη στην προσπάθειά του για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.