«Πάνθηρας» στην «Πλατεία» ο Παναθηναϊκός!

Την πρώτη του νίκη στη Superleague της νέας αγωνιστικής περιόδου σημείωσε ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 1-0 επί του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

-

Στη Νέα Σμύρνη για να αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο βρέθηκε ο Παναθηναϊκός, για τα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Super League 1, με τους παίκτες του Δώνη να επιζητούν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα με τον Διούδη κάτω από τα γκολπόστ, με την τετράδα στην άμυνα να απαρτίζεται από τους Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Ινσούα, από δεξιά προς τα αριστερά.

Στο κέντρο βρέθηκαν ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Κουρμπέλης, μαζί με τον Χρήστο Δώνη. Στα δεξιά αγωνίστηκε ο Μπουζούκης, αριστερά ο Μολό και πίσω από τον Περέα ξεκίνησε ο Ζαχίντ.

Ο Ζαχίντ με ένα εντυπωσιακό σλάλομ, αφού ξεπέρασε τέσσερις παίκτες του Πανιωνίου, σούταρε δυνατά για να αναγκάσει σε επέμβαση τον Κότνικ στο 4ο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστική προσπάθεια στο παιχνίδι.

Στο πέρας του πρώτου δεκαλέπτου, δεν υπήρχε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με τους παίκτες να ανταγωνίζονται μεταξύ τους στα λάθη, σε ένα κακό παιχνίδι.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο χάθηκε στο 13′ όταν μετά από αλλεπάλληλα λάθη στο χώρο της άμυνας, ο Γιόχανσον παραχώρησε φάουλ, καθώς έκανε χέρι λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.

Το εκτέλεσε ο Μαξίμοβιτς, με τον Σένκεφελντ να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Μανιάτη αλλά ο Διούδης μπλόκαρε σταθερά. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16′ ο Αραμπούλι κέρδισε ανενόχλητος την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Διούδη.

Στο 19ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τον Ζαχίντ. Ο Νορβηγός παίκτης του «τριφυλλιού» με τρομερό γκολ έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού, με τον Μολό να του πασάρει μέσα στην περιοχή και με τον mr. 10 της ομάδας να κάνει το γυριστό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κότνικ.

Στο 26ο λεπτό βγήκε και η πρώτη κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του Ευαγγέλου στον Ματίας Γιόχανσον, ο οποίος στο πρώτο διάστημα του παιχνιδιού ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό. Στο επόμενο λεπτό, ο Παναθηναϊκός βγήκε στην κόντρα με Μπουζούκη και Περέα, με κέρδος ένα κόρνερ, αλλά χωρίς κάτι περαιτέρω σαν απειλή για την άμυνα του Πανιωνίου.

Ο Κουρμπέλης ακριβώς στο ημίωρο έκοψε την πιθανότητα ευκαιρίας για τον Πανιώνιο, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το υπέρ του προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για την ώρα, αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα και για το δεύτερο γκολ.

Στο 33ο λεπτό, ο Μανιάτης χτύπησε εκτός φάσης τον Περέα, με τον Ευαγγέλου να συμβουλεύεται το VAR και να πηγαίνει να δει ο ίδιος την φάση, με σκοπό να δει τι συνέβη ακριβώς και να αποφασίσει για το χρώμα της κάρτας που θα δώσει στον πρώην «ερυθρόλευκο» μέσο. Τελικά του έβγαλε μόνο κίτρινη κάρτα.

Στο 39ο λεπτό, ο Μαξίμοβιτς δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κουρμπέλη στο χώρο του κέντρου, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκό να σηκώνεται άμεσα και να συνεχίζει στο παιχνίδι.

Στο 43ο λεπτό, ο Μαξίμοβιτς δοκίμασε το πόδι του από τα 25 περίπου μέτρα, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη, χωρίς όμως να ανησυχεί ο Έλληνας γκολκίπερ.

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο δεύτερο γκολ με τον Ινσούα στο 45′, όταν ο Σένκεφελντ πάσαρε στον Ζαχίντ, με τον Νορβηγό να δίνει στον Μολό από τα αριστερά. Ο Γάλλος, μοίρασε στον Ινσούα, ο οποιος από το ύψος της περιοχής σούταρε χαμηλά, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κότνικ.

Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά φέτος βρέθηκε μπροστά στο σκορ μετά τα πρώτα 45′, με το γκολ του Ζαχίντ να χωρίζει τις δύο ομάδες σε αυτό το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι και μέχρι το 55′ έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες, από ατομική ενέργεια του Περέα αμέσως μετά την έναρξη του ημιχρόνου, το σουτ του οποίου από πλάγια θέση κατέληξε σε κόρνερ.

Από την εκτέλεση του, ο Μπουζούκης σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Κότνικ και από κει στην πλάτη του τερματοφύλακα του Πανιωνίου για το νέο κόρνερ.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 51′ ο Ζαχίντ «άγγιξε» το 2-0, αλλά ο κίπερ του Πανιωνίου κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι με ωραία εκτίναξη προς τη δεξιά του γωνία, με το παιχνίδι μέχρι το 60ο λεπτό να μην έχει κάποια ιδιαίτερη διαφοροποίηση, πλην της αλλαγής του Μανιάτη (έπρεπε να είχε αποβληθεί στο πρώτο ημίχρονο) από τον Καμαρά.

Στο 61ο λεπτό, ο Μπουζούκης έκανε ατομική ενέργεια και κέρδισε το φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, κερδίζοντας και την κίτρινη κάρτα του Άρτσε. Το φάουλ το εκτέλεσε ο ίδιος παίκτης, χωρίς όμως να βρει στόχο, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Ο Ζαχίντ στο 64′ με σουτ έξω από την πέριοχη δε μπόρεσε να βρει στόχο, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, έχοντας εγκατασταθεί στα καρέ του Πανιωνίου και πιέζοντας για το 0-2.

Στο 67′ ο Κολοβός πέρασε στη θέση του Περέα και στο 71′ Μπεκ στη θέση του κουρασμένου Μολό, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πανιώνιος ζήτησε πέναλτι (για χέρι) σε έγκαιρη τοποθέτηση του Σϊνκεφελντ, αλλά δεν υπήρχε κάτι, με τον Ευαγγέλου να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι, αφού πήρε και το ΟΚ από το VAR.

Μία λάθος πάσα του Μπουζούκη σε συνθήκες αντεπίθεσης έκανε έξαλλο τον Δώνη, αλλά η ευκαιρία χάθηκε για τον Παναθηναϊκό, ενώ στο 76′ δύο παίκτες του Πανιωνίου βρέθηκαν στο χορτάρι, οδηγώντας σε ακόμα μία διακοπή στο παιχνίδι.

Ο Ζαχίντ στο 77′ με διπλή προσπάθεια μετά από πάσα του Μπουζούκη (η δεύτερη με ψαλιδάκι), έχασε μεγάλη ευκαιρία για να καθαρίσει το παιχνίδι, με τους οπαδούς του Πανιωνίου να ανάβουν καπνογόνα προσπαθώντας να εμψυχώσουν τους παίκτες της ομάδας τους για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η είσοδος του Κολοβού έχει κάνει πιο δημιουργικό τον Παναθηναϊκό αλλά χωρίς να χαθεί η μεγάλη φάση, ενώ μια ατομική προσπάθεια του Σένκεφελντ δημιούργησε απειλή για την άμυνα του Πανιωνίου, αλλά η κόντρα ευνόησε τον Κότνικ.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε να πιέζει τον Παναθηναϊκό κυρίως με σέντρες, όμως ο Διούδης καθάρισε εύκολα τη φάση, ολοκληρώνοντας την αμυντική προσπάθεια των συμπαικτών του. Η αμυντική προσήλωση των παικτών του Δώνη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν σε υψηλό επίπεδο, με τους χώρους να κλείνουν και τη μπάλα να κινείται μακριά από την περιοχή τους.

Ο Μπουζούκης έδωσε τη θέση του στο 86ο λεπτό στον Χατζηθεοδωρίδη, με τον Γιώργο Δώνη να κλείνει με αυτό τον τρόπο τις αλλαγές του, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Ο Κουρμπέλης στο 89′ δέχθηκε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου, την ώρα που ο 4ος διαιτητής έδινε επιπλέον χρόνο καθυστερήσεων 5 λεπτά.

Ο Κολοβός με σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να απειλήσει, αλλά η άμυνα του Πανιωνίου κόντραρε το σουτ του Έλληνα μεσοεπιθετικού του “Τριφυλλιού”, κάνοντας εύκολη τη ζωή του Κότνικ.

Τίποτα άλλο δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρώτη νίκη της χρονιάς, επικρατώντας με 0-1 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, με το γκολ του Ζαχίντ στο 20′.