Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1: «Καθάρισε» και… έφυγε για τα ντέρμπι!

-

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό στην Λεωφόρο και είναι έτοιμος για μια σειρά από απαιτητικά και κρισιμότατα ντέρμπι! Σπόραρ ο σκόρερ και των δύο τερμάτων.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Ζέκα, Τσέριν, Βιλένα, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Ιωαννίδης.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μλάντεν, Μαλής, Μαυρίας, Πέρες, Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης, Λιάβας, Σενγκέλια, Καρέλης.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάρει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τα ηνία της αναμέτρησης και να έχει την κυκλοφορία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κατά κανόνα παθητικό ρόλο. Προτεραιότητα του Παναιτωλικού άλλωστε ήταν να κρατήσει το «0», με το «Τριφύλλι» να βρίσκει τον πρώτο διάδρομο στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Βαγιαννίδης έκανε την σέντρα από δεξιά αλλά η κεφαλιά του Ιωαννίδη έφυγε άουτ.

Στο 8′ ο Χατζηθεοδωρίδης δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε στα σώματα, ενώ τρία λεπτά μετά οι Αγρινιώτες είχαν καλή στιγμή, με τον Μαυρία να σημαδεύει λίγο άουτ από τα όρια της περιοχής. Οι «πράσινοι» βγήκαν ξανά μπροστά και στο 14′ ο Ιωαννίδης άνοιξε στον Τζούρισιτς, αυτός βγήκε τον Μαντσίνι, όμως ένας αμυντικός πρόλαβε να του βάλει κόντρα και να του χαλάσει την φάση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα επίσκεψη στα «πράσινα» καρέ στο 18′, όμως το σουτ του Καρέλη από πλάγια θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν. Η «απάντηση» του Παναθηναϊκού ήρθε στο 24′, όταν ο Βιλένα έκανε το παράλληλο γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Βαγιαννίδης δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η ομάδα του Τερίμ είχε γενικά τον έλεγχο και στο 33′ απώλεσε νέα ευκαιρία, με πρωταγωνιστή ξανά τον Βαγιαννίδη. Αυτή την φορά ο Έλληνας δεξιός μπακ πήρε την μπάλα από το τακουνάκι του Ιωαννίδη, όμως αντί να εκτελέσει προσπάθησε να «κόψει» την μπάλα και τελικά κόπηκε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.

Στο 35′ ο Μαντσίνι σούταρε άουτ από διαγώνια θέση μετά από ωραίο άνοιγμα του «Βάγια», με τον Παναιτωλικό να διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς κάτι περισσότερο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Τερίμ προχώρησε σε διπλή αλλαγή, βάζοντας τους Αϊτόρ και Σπόραρ αντί των Μαντσίνι και Βιλένα. Η κίνησή του μάλιστα απέφερε αμέσως καρπούς, με τον Σλοβένο να ανοίγει το σκορ στο 51′! Η φάση ξεκίνησε με σέντρα του Αϊτόρ από δεξιά, με τον Τζούρισιτς να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στον Χουάνκαρ κι αυτός να βρίσκει τον Σπόραρ, που δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 59′ ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμα καλή στιγμή, με τον Χουάνκαρ να παίρνει την πάσα του Τζούρισιτς και να πατά περιοχή, δοκιμάζοντας το πόδι του. Ο Καπίνο ωστόσο κατάφερε να διώξει σε κόρνερ, διατηρώντας το 1-0. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο επόμενο διάστημα, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 65′, με την σέντρα του Βαγιαννίδη από δεξιά που πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός γενικά έμοιαζε να επαναπαύτηκε στο γκολ του Σπόραρ και έδωσε μέτρα στους φιλοξενούμενους, με τον Λοντίγκιν να κάνει μια σπουδαία επέμβαση στο 74′, σε κεφαλιά του Πέδρο που πήγαινε στο «παραθυράκι». Αμέσως μετά ο Τερίμ αντικατέστησε τον Ιωαννίδη με τον Μπερνάρ, ενώ στο 80′ ο Τζούρισιτς μπορούσε να… τελειώσει το ματς, όμως σημάδεψε το δοκάρι του Καπίνο.

Στο 88′ ο Καπίνο σταμάτησε το πλασέ του Σπόραρ από πλάγια θέση, όμως ένα λεπτό μετά ο Σλοβένος φορ πήρε την ασίστ του Τζούρισιτς και με άψογο τελείωμα στην απέναντι γωνία διαμόρφωσε το 2-0 και «σφράγισε» οριστικά τη νίκη της ομάδας του.

Μετά το γκολ ο Τερίμ έβαλε τους Γερεμέγεφ και Φικάι, αντί των Τζούρισιτς και Χουάνκαρ, με τους Αγρινιώτες ωστόσο να μειώνουν στο 90+2′ με ωραίο τελείωμα του Σενγκέλια. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης πάντως δεν άλλαξε κάτι, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει ένα φάουλ του Γεωργιανού και τους «πράσινους» να παίρνουν το τρίποντο και να ανεβαίνουν -έστω και προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το γκολ του Αντράζ Σπόραρ είναι αυτό που… έλυσε τα πόδια των «πράσινων» στην αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό. Ο Σλοβένος φορ ήρθε από τον πάγκο και στην πρώτη του ευκαιρία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διώχνοντας τεράστιο ποσοστό από το άγχος που είχαν οι συμπαίκτες του.

Έχασε φάσεις ο Φωτιάς, που σίγουρα θα μπορούσε να πάρει κάποιες διαφορετικές αποφάσεις στην ροή του παιχνιδιού. Δεν επηρέασε πάντως την εξέλιξη του ματς και δεν έπαιξε τον παραμικρό ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος.