«Πανάθα» σκέτη… αμαρτία, έκανε πλάκα στη Λαμία!

-

Πραγματοποιώντας μια κυρίαρχη εμφάνιση στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τη Λαμία με σκορ 2-0 και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα στη Super League. Εκπληκτικός ο Ιωαννίδης, με δύο γκολ.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσεθ, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Λαμία: Σαράνοφ, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Ελευθεριάδης, Ταϊρόν, Μπανγκουρά, Καραμάνος.

Κάτι παραπάνω από… καυτό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση απέναντι στη Λαμία, αφού μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν. Συγκεκριμένα, ο Αϊτόρ εκτέλεσε το κόρνερ και βρήκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας τον Ιωαννίδη, που με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Σαράνοφ και «έγραψε» το 1-0.

Το γρήγορο γκολ έδωσε… φτερά στους παίκτες του Γιοβάνοβιτς, με το «Τριφύλλι» να έχει «πιάσει» τον λαιμό τον σύλλογο της Φθιώτιδας, σφυροκοπώντας τον αδιάκοπα με συνεχή σουτ και τελικές προσπάθειες. Μάλιστα, στο 9′ θα μπορούσε να είχε γίνει το 2-0, αλλά η κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς μετά από σέντρα του Παλάσιος εξουδετερώθηκε από τον Σαράνοφ, που έδιωξε σε κόρνερ.

Ακόμη, στο 16ο λεπτό του αγώνα ήταν η σειρά του Αϊτόρ να φτάσει πολύ κοντά στο γκολ, με τον Γκατσίνοβιτς να σεντράρει και τον Ισπανό να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό γυριστό, αστοχώντας για λίγο. Στο μεταξύ, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετικό, συμμετέχοντας σχεδόν σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων, αποκομίζοντας το χειροκρότημα της εξέδρας.

Από το 20′ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το «Τριφύλλι» να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και τη Λαμία να μη μπορεί σε καμία περίπτωση να φανεί απειλητική, με τον Διούδη να έχει ρόλο… θεατή.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 38′ ώστε οι «πράσινοι» να κάνουν και πάλι την άμυνα της Λαμίας να ανησυχήσει, όταν ύστερα από μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια με συνεχείς συρτές πάσες η μπάλα έφτασε στον Χουάνκαρ στα αριστερά, ο οποίος έκανε το συρτό γύρισμα δίχως να βρει κάποιον συμπαίκτη του, ενώ η περιοχή ήταν γεμάτη από παίκτες του Παναθηναϊκού.

Λίγο αργότερα, στο 40′, ο Βιγιαφάνιες σούταρε δυνατά λίγο έξω από την περιοχή, δίχως να βρίσκει στόχο, ενώ στο 41′ σημειώθηκε μια σπουδαία χαμένη ευκαιρία, με παράλληλο γύρισμα του Χουάνκαρ και τελικά σουτ του Παλάσιος, που έφυγε άουτ.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Λαμία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιο δυναμικά σε σχέση με ό,τι συνέβη στο πρώτο μέρος και μάλιστα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στο 52′ ο Αραμπούλι έκανε μια σκαστή κεφαλιά εντός περιοχής, με τον Διούδη να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Αμέσως μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ξανά, όπως συνέβη και μετά το 20ο λεπτό στο 1ο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει «στροφές» στο 66′, έχοντας ένα εκπληκτικό τρίλεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου θα μπορούσε κάλλιστα να έχει διπλασιάσει το προβάδισμά του. Τότε, αρχικά ο Σαράνοφ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το όμορφο σουτ του Γκατσίνοβιτς, ενώ στο 69′ χρειάστηκε να παρέμβει ξανά για να αποσοβήσει το κοντινό σουτ του Βιτάλ, που κοντρόλαρε τη μπάλα και σούταρε με τη μία στον αέρα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 79′ σημείωσαν ακόμη μια τελική προσπάθεια, ξανά με τον Βιτάλ, που σούταρε φαλτσαριστά από το όριο της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

Τελικά, το 2-0 έγινε δια ποδός Ιωαννίδη στο 82′. Ο νεαρός επιθετικός του «Τριφυλλιού» πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με μια υπέροχη κίνηση γύρισε μέτωπο προς την εστία, εξαπέλυσε ένα πανέμορφο σουτ και νίκησε κατά κράτος τον Σαράνοφ!

Στον εναπομείναντα χρόνο της αναμέτρησης δεν συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις νίκες, υποτάσσοντας τη Λαμία με σκορ 2-0.

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού στο 3′. Το άγχος έφυγε από τα πόδια των παικτών των γηπεδούχων, αφού στόχος της Λαμίας ήταν να αμυνθεί μαζικά δίχως να δεχθεί τέρμα στα πρώτα λεπτά του ματς. Σε τέτοια παιχνίδια, το γρήγορο τέρμα είναι καθοριστικό.

Ο ρέφερι Γκορτσίλας φάνηκε να ευνοεί σε ορισμένες περιπτώσεις την ομάδα της Λαμίας. Είναι να απορεί κανείς πώς είναι δυνατόν να μην έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μανούσο, ο οποίος… κόλλησε το πρόσωπό του σε αυτό του Έλληνα διαιτητή!

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.