Παλικαρίσια «πράσινη»… απόδραση από τη Νίκαια!

-

Εκμεταλλευόμενος άριστα τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον Ιωνικό στη Νίκαια με σκορ 1-0 και συνέχισε τη νικηφόρο πορεία του στο πρωτάθλημα της Super League.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Τουράμ, Ρομαό, Σάντσεζ, Κάνιας, Λένις, Ντάλσιο, Άοσμαν.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Πέρεθ, Αϊτόρ, Βιτάλ και Καρλίτος.

Με τέσσερις φάσεις για γκολ, δύο για κάθε ομάδα, ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Νίκαια. Συγκεκριμένα, μέχρι το 15′ τόσο οι γηπεδούχοι, όσο κι οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δυνατότητα να βρουν δίχτυα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πρώτος επιχείρησε να απειλήσει ο Ιωνικός στο 5′, με το σουτ του Ντάλσιο από καλή θέση να φεύγει άουτ, με τον Παναθηναϊκό να απαντά στο 11′, όταν μετά το τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ο Βιτάλ έκανε το γύρισμα για τον Καρλίτος, αλλά δεν μπόρεσε να τον βρει σωστά, ώστε ο τελευταίος να σκοράρει από άκρως πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 14′, ήταν ξανά η σειρά των «πράσινων» να ξαφνιάσουν τους Νικαιώτες, με τον Βιγιαφάνιες να κάνει έξυπνο κλέψιμο έξω από τη μεγάλη περιοχή και αμέσως να σουτάρει, στοχεύοντας, όμως, στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο παιχνίδι, η ομάδα του Σπανού έφτασε μόλις λίγα εκατοστά από το 1-0, αφού η κεφαλιά του Μύγα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ πέρασε… ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Μετά το κρεσέντο ευκαιριών, ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να δημιουργήσουν εκ νέου φάσεις για γκολ. Βέβαια, από ένα σημείο και μετά το «Τριφύλλι» φαινόταν να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφορώντας τη μπάλα με υπομονή, μέχρις ότου να προκύψει κάποια καλή προϋπόθεση για νέα απειλή.

Τελικά, αυτή έμελλε να έρθει στο 38ο λεπτό του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει ιδανικά μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια. Ο Καρλίτος έδωσε στον Βιτάλ κι εκείνος με τη σειρά του στον Βιγιαφάνιες. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός με μια μαγική ενέργεια «τρύπωσε» στην αντίπαλη περιοχή, τράβηξε τους αντίπαλους αμυντικούς πάνω του στα πλάγια και την κατάλληλη στιγμή σέντραρε ιδανικά στο δεύτερο δοκάρι για να βρει τον Αϊτόρ, που όντας αμαρκάριστος «κεραυνοβόλησε» την εστία του Χουτεσιώτη με γυριστό στην κίνηση για το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται άριστα τις λιγοστές αμυντικές αδυναμίες του αντιπάλου του, που δεν κλείστηκε στο «καβούκι» του κι επιχείρησε να παίξει ποδόσφαιρο.

Πάρα πολύ δυναμικά μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο Ιωνικός, ο οποίος με το «καλημέρα» στην επανάληψη παραλίγο να ισοφαρίσει δια ποδός Άοσμαν. Στο 47′ ο παίκτης των γηπεδούχων βρέθηκε στην καρδιά της «πράσινης» περιοχής, έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα αφού βρήκε πρώτα στον Χουάνκαρ, άλλαξε πορεία από τα χέρια του Μπρινιόλι για να προσκρούσει στο κάθετο δοκάρι και να φύγει κόρνερ.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς παρουσιάστηκε στο γήπεδο εμφανώς πιο οπισθοχωρημένη και έχοντας απωλέσει την ικανότητά της να κυκλοφορεί με άνεση τη μπάλα για να τη διατηρεί στην κατοχή της. Αυτό επέτρεψε στους Νικαιώτες να φανούν πιο επιθετικοί, θέλοντας να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά στον αντίποδα οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία.

Έτσι, οι γηπεδούχοι, δίχως να βρουν άλλες λύσεις, επιχείρησαν να σκοράρουν κυρίως μέσω στημένων φάσεων ή με σουτ από μακριά, χωρίς καμία επιτυχία, αφού σε 7 τελικές μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο μετρούσαν μόλις 1 προσπάθεια στον στόχο.

Από το 85ο λεπτό και μετά, ο ιωνικός αύξησε σημαντικά την πίεσή του προς τα καρέ του Μπρινιόλι, κυνηγώντας με κάθε μέσο και με κάθε τρόπο ένα γκολ που θα έφερνε την ισοφάριση. Τελικά, παρά τις συνεχείς κρούσεις κι επελάσεις τους, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να «σπάσουν» την εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού, με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να φεύγει από τη Νίκαια με ένα άκρως σημαντικό «διπλό».

Το δοκάρι του Άοσμαν στο 47ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο 2ο ημίχρονο κι αν ο παίκτης του Ιωνικού είχε βρει δίχτυα τόσο νωρίς στην επανάληψη, η κατάσταση για τους φιλοξενούμενους θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη.

Αρκετά καλή η διαιτησία του Αριστοτέλη Διαμαντόπουλου. Βέβαια, δεν του… έκατσαν πολύ δύσκολες φάσεις, όμως, όπως και να έχει, οι αποφάσεις του ήταν ορθές στη συντριπτική πλειοψηφία τους.