Όποιος δεν μπορεί, να πάει… στο καλό!

-

Χωρίς νίκη θα συνεχίσει να πορεύεται στην φετινή Super League ο Παναθηναϊκός, ο οποίος για ακόμη μία αναμέτρηση προβλημάτισε και παρότι κατάφερε να προηγηθεί στο 56ο λεπτό με τον Καρλίτος, εν τέλει ισοφαρίστηκε από τον Μπαρτόλο στο 92′, με τους Βολιώτες να φεύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το ΟΑΚΑ.

Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Σωκράτη Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Σάντσες και Ζαγαρίτης κάλυψαν το δεξί και το αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα, ενώ κεντρικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας.

Στο ύψος της μεσαίας γραμμής, αγωνίστηκαν οι Κουρμπέλης και Μαουρίσιο, έχοντας δεξιά τους τον Αϊτόρ και αριστερά τον Χατζηγιοβάνη, ενώ οι Μακέντα και Καρλίτος αποτέλεσαν την… αιχμή του «πράσινου» δόρατος.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να μπαίνει με διάθεση στο παιχνίδι του και μόλις στο 3ο λεπτό, ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα, αλλά ο Σάντσες έδιωξε σε κόρνερ. Δίχως να σημειωθεί κάτι ιδιαίτερο ενδιάμεσα, 8 λεπτά αργότερα, στο 11′ ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για το «Τριφύλλι», με τον Κουρμπέλη να τροφοδοτεί τον Χατζηγιοβάνη και τον τελευταίο να στρώνει στον Καρλίτος, ο οποίος αστόχησε, σουτάροντας ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι.

Στο 12′ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση και για τον Βόλο, όταν έπειτα από απίθανο λάθος του Χατζηγιοβάνη, που έδωσε πάσα στον Ουάρντα, ο τελευταίος τροφοδότησε με κάθετη τον Φεράρι που σούταρε για σώσει ο Διούδης. Στο 16′ ήρθε νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά νικήθηκε από τον Γκαραβέλη. Παρ’ όλα αυτά, η φάση είχε ξεκινήσει από κοντρόλ του Ισπανού με το χέρι.

Στο 32′ ο Βόλος ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο στον Ουάρντα. Ο Σάντσες είχε ακουμπήσει το χέρι του στην πλάτη του Ουάρντα και ο Αιγύπτιος έπεσε στην περιοχή, αν και δε φάνηκε να τον σπρώχνει. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθε νέα ευκαιρία για τον Βόλο, με τον Ουάρντα να κάνει ό,τι θέλει τον Αϊτόρ, εν συνεχεία να πασάρει για τον Μαρτίνες που σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Διούδη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους «πράσινους» να κερδίζουν πέναλτι 7 λεπτά μετά την έναρξή του, όταν σουτ του Σάντσες κατέληξε στο χέρι του Σάντσες του Βόλου, ωστόσο ο Γκαραβέλης «νίκησε» τον Καρλίτος από τα έντεκα βήματα. Έπειτα από το χαμένο πέναλτι και την πολύ μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους, στο 56′ ο Καρλίτος κατάφερε να βρει – επιτέλους – εστία, με τον Ισπανό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Μαουρίσιο.

Στο 68′ ήρθε η πρώτη αλλαγή για τον Μπόλονι, με τον Ρουμάνο να αποσύρει τον Αϊτόρ, περνώντας στη θέση του τον Μολό, στην επανεμφάνιση του Γάλλου με την πράσινη φανέλα, ενώ στο 74′ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Σωτήρης Νίνης, επέστρεψε στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά ως αντίπαλος. Δίχως να έχει συμβεί κάτι αξιοσημείωτο ενδιάμεσα, 1 λεπτό αργότερα, ο Μπουζούκης πέρασε στη θέση του σκόρερ Καρλίτος, με τον Μπόλονι να μετατρέπει στο σύστημα σε 4-2-3-1 και τον νεαρό χαφ να τοποθετείται πίσω από τον προωθημένο Μακέντα σε ρόλο «δεκαριού».

Καθ’ όλη τη διάρκεια μετά την επίτευξη του γκολ, το «Τριφύλλι» έδειχνε ιδιαίτερα αγχωμένο στον αγωνιστικό χώρο, στην προσπάθειά του να υπερασπιστεί το 1-0, την ώρα που μετά την είσοδο του Νίνη, η ομάδα της Θεσσαλίας άρχισε να ανεβάζει ρυθμό, πιέζοντας αρκετά τους «πράσινους». Παρά την κατοχή της μπάλας, ο Βόλος δεν κατάφερε να απειλήσει επί της ουσίας, ενώ στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός έκανε το δικό του παιχνίδι, κρατώντας την μπάλα για να κερδίσει χρόνο.

Κάπως έτσι, δίχως να σημειωθεί κάποια άλλη αξιόλογη φάση, όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα έληγε με το σκορ στο 1-0, ωστόσο, 1 λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Βόλος κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν έπειτα από γύρισμα του Γκουαροτσένα στον Μπαρτόλο, ο τελευταίος εκτέλεσε με τη μία και κράτησε τον Παναθηναϊκό χωρίς νίκη, έπειτα από 6 (!) αγωνιστικές.