ΜΥΘΙΚΟΣ PANATHINAIKOS, Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ!

-

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω με 2-0 κόντρα στην Μαρσέιγ, έστειλε το ματς στην παράταση με πέναλτι του Ιωαννίδη στην εκπνοή και τελικά προκρίθηκε με ΕΠΙΚΟ τρόπο στην διαδικασία των πέναλτι!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Μαρσέιγ (Μαρθελίνο): Πάου Λόπεθ, Λόντι, Εμπεμπά, Ζιγκό, Κλος, Βερετού, Ρονζιέ, Ουνάχι, Ισμαΐλα Σαρ, Εντιαγέ, Ομπαμεγιάνγκ.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Βέρμπιτς, Μαντσίνι, Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε κόρνερ στην πρώτη του επίθεση στο παιχνίδι, όμως αντί να καταφέρει να απειλήσει είδε την Μαρσέιγ να κάνει την ιδανική έναρξη. Ο Λόπεθ μπλόκαρε την μπάλα και ξεκίνησε μια γρήγορη αντεπίθεση, με τον Σαρ να βγάζει την κάθετη και τον Ομπαμεγιάνγκ να περνάει τον Μπρινιόλι και να πλασάρει προ κενής εστίας για το 1-0, μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης.

Η εξέλιξη αυτή δεδομένα… σόκαρε το «Τριφύλλι», με τους Μασσαλούς να παίρνουν ώθηση και από τον κόσμο και να πιέζουν ασφυκτικά το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Στο 9′ ο Γεντβάι έκανε ένα πολύ εύκολο λάθος και ανάγκασε τον Μπρινιόλι σε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Εντιαγέ πέρασε… όποον βρήκε μπροστά του αλλά πλάσαρε μόλις άουτ.

Η Μαρσέιγ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να κρατήσει μπάλα και να κάνει εύκολα λάθη. Ο Μπρινιόλι δεν είχε ποτέ εύκολη πάσα και… αναγκάστηκε να δεχτεί ακόμα και κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση, με τους γηπεδούχους να απειλούν ξανά στο 21′, όταν ο Ιταλός γκολκίπερ απέκρουσε το πλασέ το Εντιαγέ εντός περιοχής.

Στο 30′ ο «Κέρβερος» του Παναθηναϊκού σταμάτησε ενυπωσιακά την κεφαλιά του Ζιγκό, με το σουτ του Κλος από την εκτέλεση του κόρνερ να κοντράρει στον Σπόραρ και να περνάει εκτός. Οι Γάλλοι πάντως δεν πήραν το πόδι από το… γκάζι και απείλησαν ξανά στο 33′, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ πλάσαρε μέσα από την περιοχή και είδε τον Μπρινιόλι να διώχνει με το πόδι.

Τελικά το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κλος να κάνει το γύρισμα από δεξιά και τον Ομπαμεγιάνγκ να προλαβαίνει τον Γεντβάι και με κοντινό πλασέ να διαμορφώνει το 2-0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Παλάσιος αντί του Βέρμπιτς, σε μια προσπάθεια να αλλάξει πράγματα για την ομάδα του και να την βοηθήσει να κρατήσει λίγο μπάλα. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για το «Τριφύλλι» ήρθε στο 51′, με τον Βιλένα να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά να μην καταφέρνει να βρει στόχο.

Δύο λεπτά μετά ο Σαρ σκόραρε, με το τέρμα του να ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ, ενώ στο 61′ ο Μπρινιόλι σταμάτησε το σουτ του ίδιου παίκτη. Αμέσως μετά πέρασαν ως αλλαγή οι Μπερνάρ και Ιωαννίδης, αντί των Τζούρισιτς και Σπόραρ, με τους «πράσινους» να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Σε 2-3 περιπτώσεις ο Παναθηναϊκός πάτησε περιοχή αλλά δεν είχε καλές επιλογές στο τελείωμα, ενώ στο 70′ έγινε νέα διπλή αλλαγή. Ο Χουάνκαρ αντικαταστάθηκε λόγω ενοχλήσεων από τον Μλαντένοβιτς, ενώ ταυτόχρονα μπήκε στην θέση του Βιλένα ο Τσέριν.

Η πρώτη πραγματικά τεράστια ευκαιρία για τους «πράσινους» ήρθε στο 76′, με τον Μπερνάρ να κάνει υπέροχη μπαλιά αλλά τον Παλάσιος να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή. Στο επόμενο λεπτό απείλησε και ο Γεντβάι, που πήρε την κεφαλιά από κόρνερ του Μλαντένοβιτς και υποχρέωσε τον Λόπεθ σε μεγάλη απόκρουση.

Στο 81′ η Μαρσέιγ… άγγιξε το τρίτο γκολ, όμως ο Βιτίνια αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή. Το «Τριφύλλι» είχε νέα ευκαιρία στο 85′, όταν ο Μαντσίνι σούταρε δυνατά από αριστερά, αλλά είδε τον Λόπεθ να αποκρούει. Η φάση… κλειδί ήρθε τελικά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γκεντουζί έκανε χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα αφού είδε την φάση στο βίντεο. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 2-1 και στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Στο 95′ ο Μλαντένοβιτς έκανε σωτήρια προβολή και έσωσε τον Παναθηναϊκό από μια πολύ δύσκολη κατάσταση, ενώ το σουτ του Κλος 3 λεπτά μετά έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Μπρινιόλι. Η Μαρσέιγ συνέχισε να πιέζει, με τον Βαγιαννίδη να προλαβαίνει να βάλει την κόντρα στο σουτ του Λόντι στο 100′. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 104′, όταν ο Βερετού έκανε το γύρισμα και ο Βιτίνια πλάσαρε με εξουδετερωμένο τον Μπρινιόλι, αλλά είδε τον Μάγκνουσον να αποκρούει πάνω στην γραμμή!

Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε με την έναρξη του δεύτερου μέρους τον Κλεϊνχέισλερ αντί του Μαντσίνι, με την Μαρσέιγ να ξεκινά ξανά με ευκαιρία, με το σουτ του Λόντι να φεύγει άουτ στο 109′. Στο 11′ ο Βιτίνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι, με τους «πράσινους» ωστόσο να διαμαρτύρονται έντονα και τον Όλιβερ να το ακυρώνει μέσω VAR για οφσάιντ του Σαρ, που επηρεάζει την φάση κάνοντας φάουλ στον Γεντβάι. Στο 118′ ο Βιτίνια έστειλε την μπάλα άουτ από κοντά, με το ματς να οδηγείται τελικά στα πέναλτι!

Μλαντένοβιτς 5-3

Αδιαμφισβήτητα η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη στο… τελευτάιο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η πιο κομβική φάση του αγώνα, αφού έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση σε… νεκρό χρόνο.

Καλή η διαιτησία του Όλιβερ, ο οποίος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και είχε σχετικά εύκολο έργο. Τα πήγε καλά στον πειθαρχικό έλεγχο, είχε ίδια κριτήρια και για τις δύο ομάδες και δεν έπαιξε κανέναν ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης. Στην φάση του πέναλτι πήρε την σωστή απόφαση, έστω και μέσω του βίντεο. Το ίδιο έγινε και στο ακυρωθέν γκολ της Μαρσέιγ στην παράταση.

Καθολική αποθέωση για Αλβέρτη στο Παναθηναϊκό Στάδιο! (vid)

Ποδόσφαιρο22 λεπτά πριν

Μπάλντοκ: «Περιμένω τη σειρά μου – Ήταν απογοητευτικό»

Αράο: «Χρειάζεται σεβασμός σε όλους τους αντιπάλους και ηρεμία»

Μπάσκετ27 λεπτά πριν

Παναθηναϊκός: Μπήκε ο Αταμάν στο Καλλιμάρμαρο και σείστηκε το γήπεδο! (vid)

Μπάσκετ32 λεπτά πριν

Άναυδος Λάρκιν μόλις αντίκρυσε το «πράσινο» Καλλιμάρμαρο! (vid)

Μπάσκετ44 λεπτά πριν

Με καταπράσινη πορεία μέχρι το Παναθηναϊκό Στάδιο η Θύρα 13! (vids)

Οι πρώτες εικόνες από το Καλλιμάρμαρο πριν το τζάμπολ! (pics)

Γιαννακόπουλος: «Γι’ αυτό δεν θα είμαι απόψε στο Καλλιμάρμαρο – Απολαύστε το!»

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός: Ανακοινώθηκε η αποστολή των «πράσινων»!

Ερασιτέχνης3 ώρες πριν

Οικονομική ενίσχυση από Νικόλα Πατέρα στον Παναθηναϊκό!

Ποδόσφαιρο6 ημέρες πριν

Αποκάλυψε το ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ολόγραμμα αστεριών η ΚΑΕ Παναθηναϊκός! (vid)

Ξεκίνησε η τοποθέτηση του glass floor στο ΟΑΚΑ! – Τα πρώτα πλάνα (vid)

Καλλιμάρμαρο: Τα τελευταία πλάνα πριν το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»! (vid)

Γκριγκόνις: «50% να πάρουμε ξανά την Ευρωλίγκα!» – Τι είπαν οι «πράσινοι» πριν το Καλλιμάρμαρο

Σλούκας: Αποκάλυψε την κορυφαία ομάδα όλων των εποχών κι είναι… πράσινη!

Παπαπέτρου: «Αυτός είναι ο μεγαλύτερός μας αντίπαλος διαχρονικά»

Σλούκας: «Αν θέλουν να λέγονται πρωταθλητές κόσμου οι Σέλτικς, να έρθουν να μας κερδίσουν»!

Παναθηναϊκός: Η viral απάντηση του Σλούκα στο «ΟΠ» με ΕΠΙΚΗ ατάκα του Ζοτς! (vid)

Η αγκαλιά και το τετ-α-τετ Ομπράντοβιτς – Γιαννακόπουλου! (vid)