ΜΑΓΚΑΣ Παναθηναϊκός, ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ την ΑΕΚ!

-

Πλήρως και χωρίς… αναισθητικό ισοπέδωσε την ΑΕΚ στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με σκορ 3-0 επί της Ένωσης στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Εκπληκτικό πρώτο ημίωρο για το «Τριφύλλι», εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στα Play-Offs.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

ΑΕΚ: Τσιντώντας, Ρότα, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Σάκχοφ, Σιμόες, Άμπραμπατ, Γκαρσία, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ.

Το ντέρμπι στη Λεωφόρο ξεκίνησε ως… κλασικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν διστακτικές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να πιέζει ψηλά για να δυσκολέψει τον Παναθηναϊκό στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ την ίδια στιγμή το ίδιο έπρατταν κι οι γηπεδούχοι.

Μετά τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα, ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίρνει μέτρα στο χορτάρι, με την εξέλιξη του ματς να κρίνεται κάτι παραπάνω ιδανική.

Αρχικά, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι στο 16′, όταν ο Αλεξανδρόπουλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και ανακόπηκε βίαια από τον Ρότα, που τον βρήκε με την κάτω πλευρά του παπουτσιού του στον αστράγαλο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Αϊτορ, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τσιντώτα και να «γράψει» το 1-0.

Το γκολ έδωσε… φτερά στους γηπεδούχους, που λίγο αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με άκρως εντυπωσιακό τρόπο. Συγκεκριμένα, στο 18′, έπειτα από εκδήλωση αντεπίθεσης, ο Παλάσιος πραγματοποίησε μια τρομερή επέλαση με τη μπάλα από την δεξιά πλευρά του γηπέδου κι εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και βρήκε στόχο, διαμορφώνοντας το 2-0 εν μέσω πανηγυρικού κλίματος.

Τα δύο απανωτά γκολ… σόκαραν τον «Δικέφαλο», που φαινόταν να παραπαίει στο γήπεδο, ενώ από την πλευρά του το «Τριφύλλι» προσπαθούσε να αξιοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερο το μομέντουμ, που είχε γύρει υπέρ του. Έτσι, στο 22′ με κεφαλιά του Σένκεφελντ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

Η πρώτη αντίδραση των «κιτρινόμαυρων» έλαβε χώρα στο 26′, όταν ο Ανσαριφάρντ σούταρε, με τις κόντρες να δίνουν στη μπάλα περίεργη τροχιά, ώστε αυτή να καταλήξει σε κόρνερ, βρίσκοντας και στο οριζόντιο δοκάρι. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Άμπραμπατ, ο Τσούμπερ «έπιασε» ένα φοβερό γυριστό στην κίνηση όντας αμαρκάριστος εντός μεγάλης περιοχής, τραντάζοντας το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Παρά τις πρώτες τελικές φάσεις της Ένωσης, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που στο 29′ σημείωσε ένα ακόμη γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο προβάδισμά του. Τότε ο Αϊτόρ έκανε μια εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, με τον Ιωαννίδη να βρίσκει… όσο πρέπει τη μπάλα στην κίνηση και να τη στέλνει ξανά στα δίχτυα για το 3-0.

Μετά το εκπληκτικό πρώτο ημίωρο, όπως ήταν λογικό, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς… κατέβασαν για λίγο ταχύτητα, όμως παράλληλα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να απειλήσουν. Έτσι, το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε και πάλι με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο προσκήνιο και να φτάνει μόλις μια ανάσα από το τέταρτο γκολ, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ στο 40′.

Μάλιστα, σοβαρή απειλή αποτέλεσε και το… μυτάκι του Ιωαννίδη στο 43′, με τον Αλεξανδρόπουλο να κάνει μια τρομερή επέλαση εντός «κιτρινόμαυρης» περιοχής, μοιράζοντας στον Έλληνα φορ, που προσπάθησε να σημειώσει νέο τέρμα, αλλά ο Τσιντώτας σταμάτησε από κοντά την προσπάθειά του με το πόδι.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Γιαννίκης αποφάσισε να βάλει στο ματς τους Μάνταλο και Αραούχο, οι οποίοι κατάφεραν να αλλάξουν σημαντικά την εικόνα της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο. Κι αυτό φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά της επανάληψης.

Στο 47′ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν μειώσει, όμως το ωραίο συρτό και φαλτσαριστό σουτ του Αραούχο από το όριο της περιοχής εξουδετερώθηκε από τον Διούδη, που φάνηκε να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Ακόμη, ο ίδιος παίκτης στο 56′ έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ, όταν σούταρε εντός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει και να χτυπά στο δοκάρι και να φεύγει κόρνερ.

Μετά το κενό διάστημα το οποίο εμφάνισαν, οι παίκτες του «Τριφυλλιού» απάντησαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο στις ευκαιρίες της Ένωσης με τεράστια διπλή φάση για γκολ. Συγκεκριμένα, στο 60ο λεπτό έπειτα από μπέρδεμα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ ο Σένκεφελντ βρέθηκε στη μικρή περιοχή με τη μπάλα εντός δικής του εμβέλειας, όμως το πολύ κοντινό σουτ του αποσοβήθηκε από τον Τσιντώτα, ενώ στη συνέχεια το νέο σουτ του Παλάσιος βρήκε στα σώματα.

Αμέσως μετά, στο 61′ εκδηλώθηκε αντεπίθεση από τον Παναθηναϊκό, με τον Ιωαννίδη να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, τον οποίο και πέρασε με ντρίμπλα, δίχως όμως να κατορθώσει να βάλει δύναμη στο πλασέ του, με αποτέλεσμα ο Ρότα να προλάβει τη μπάλα, προτού αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας.

Ύστερα, για περίπου 20 λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, για να φτάσουμε στο 79ο λεπτό του αγώνα ώστε να σημειωθεί νέα σημαντική ευκαιρία για γκολ. Τότε, έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Τζαβέλλας έκανε καλή κεφαλιά, με τον Διούδη να την εξουδετερώνει.

Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία φάση του ματς στην κανονική διάρκειά του, με τον Πορτογάλο ρέφερι να εισηγείται τρία λεπτά καθυστερήσεων, δίχως να συμβεί απολύτως τίποτα μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

Παρά τα τρία γκολ του 1ου ημιχρόνου, θα εστιάσουμε σε μια φάση που έλαβε χώρα στην επανάληψη. Η επέμβαση του Διούδη στο 47′ έπειτα από φαλτσαριστό σουτ του Αραούχο δεν έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να ξαναμπεί στο ματς και να πιστέψει στην ανατροπή. Ένα γκολ στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου θα μπορούσε να είχε αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα…

Ανάμεικτα τα συναισθήματα σχετικά με τη διαιτησία του Αντόνιο Νόμπρε. Ο Πορτογάλος ρέφερι, αν και υπέδειξε ορθά πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, θα μπορούσε να είχε αποβάλλει τον Ρότα για το μαρκάρισμά του πάνω στον Αλεξανδρόπουλο για πολύ επικίνδυνο παίξιμο. Γενικά, θα μπορούσε να ειπωθεί ότι είναι τουλάχιστον αξιοπερίεργο που η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ματς με 11 παίκτες.