Λεωφόρος ονείρων!

-

Η επιστροφή στην Λεωφόρο συνδυάστηκε με πολύ καλή εμφάνιση και οι «πράσινοι» πανηγύρισαν εύκολα την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο Πρωτάθλημα, με 2-0 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε την ομάδα με 4-3-3, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Σωκράτη Διούδη. Στο αριστερό άκρο της άμυνας βρέθηκε ο Ζαγαρίτης, στο δεξί ο Σάντσες και στις θέσεις των στόπερ οι Σένκεφελντ και Βέλεθ.

ΚουρμπέληςΑλεξανδρόπουλος και Μαουρίσιο ξεκίνησαν στην μεσαία γραμμή, με τους Βιγιαφάνιες και Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τον Μακέντα να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΣ μπήκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, αιφνιδιάζοντας τον Παναθηναϊκό με το πρέσινγκ του και προσπαθώντας να φανεί απειλητικός, χωρίς πάντως επιτυχία. Οι «πράσινοι» ωστόσο δυσκολεύονταν αρκετά στην ανάπτυξη στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, κερδίζοντας σταδιακά μέτρα.

Στο 19′ ο Μαουρίσιο σούταρε άουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ ο Κάργας δοκίμασε να απειλήσει από μακριά στο 24′, χωρίς επιτυχία. Λίγο αργότερα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι στην δεύτερή του ουσιαστικά ευκαιρία. Σε φάση που ξεκίνησε από υπέροχο κλέψιμο του Αλεξανδρόπουλου, ο Κουρμπέλης άνοιξε στον Χατζηγιοβάνη, αυτός έκανε την σέντρα και ο Σάλιακας σταμάτησε με το χέρι την κεφαλιά του Μακέντα, στην μικρή περιοχή.

Ο διαιτητής έδωσε αμέσως το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα, την οποία ωστόσο πήρε πίσω αφού είδε την φάση στο VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε πάντως ο Λούκας Βιγιαφάνιες, που νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 1-0. Ένα σουτ του Κουρμπέλη στο 37′ έφυγε άουτ, με τον ΠΑΣ να «αγγίζει» την ισοφάριση στο 44′.

Σε ένα πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ, ο Κάργας… ξεχάστηκε από την «πράσινη» άμυνα και πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, με τον Διούδη να διώχνει. Στην εκπνοή του ημιχρόνου μάλιστα το «Τριφύλλι» πήγε για το γκολ της χρονιάς, με τους Βιγιαφάνιες και Μακέντα να συνεργάζονται με τακουνάκια, τον Ζαγαρίτη να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Χατζηγιοβάνη να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μπόλονι αντικατέστησε τον εξαιρετικό Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο με τον Αϊτόρ, ο οποίος στο 50′ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Χουτεσιώτη να τον νικά σε τετ-α-τετ. Ο Ισπανός εξτρέμ ήταν ωστόσο αποφασισμένος να πετύχει το πρώτο του γκολ, κάτι που έκανε λίγα λεπτά αργότερα.

Συγκεκριμένα στο 59′, μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Χατζηγιοβάνη, ο Αϊτόρ προσπάθησε αρχικά να κάνει το γύρισμα, χωρίς επιτυχία. Στο «ριμπάουντ» ωστόσο… έσκαψε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, στέλνοντάς την στα δίχτυα με υπέροχο τρόπο και «κλειδώνοντας» τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Το γκολ αυτό έδιωξε το όποιο άγχος μπορεί να υπήρχε, με τους «πράσινους» να χάνουν στην συνέχεια ορισμένες ακόμα ευκαιρίες, με σουτ των Σάντσες και Μακέντα. Στο 72′ ο Μπόλονι πέρασε μέσα τους Εμμανουηλίδη και Σερπέζη, με τον ΠΑΣ να έχει παθητικό ρόλο μέχρι το 75′, όταν και βγήκε μπροστά για να ψάξει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Ο Διούδης έκανε μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ του Πίρσμαν, ενώ στο 78′ ο Σάλιακας σημάδεψε το δοκάρι, με τον Ελευθεριάδη να μην μπορεί στην συνέχεια να σκοράρει σε άδειο τέρμα. Στο 80′ απείλησε με μακρινό σουτ και ο Σιόντης, ενώ ένα λεπτό μετά πέρασε στο παιχνίδι ο Καρλίτος, αντί του Λούκας Βιγιαφάνιες.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν μεν την μπάλα στα πόδια τους, όμως ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε άλλα προβλήματα, κρατώντας το 2-0. Στο 90′ πέρασε στο ματς και ο Φώτης Ιωαννίδης, με τον διαιτητή να σφυρίζει λίγα λεπτά μετά την λήξη και τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη.