Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Παναιτωλικό

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναιτωλικό και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Λάζλο Μπόλονι.

ΔΙΟΥΔΗΣ: Στο γκολ του Παναιτωλικού δεν φέρει ευθύνη, ενώ στην μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος έκανε μια τεράστια επέμβαση. Γενικά ο Παναιτωλικός δεν δημιούργησαν άλλες φάσεις κι έτσι είχε ένα κατά τ’ άλλα εύκολο βράδυ, με κάποιες καλές εξόδους και μεταβιβάσεις.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΧΟΥΑΝΚΑΡ: Ήταν δραστήριος και κινητικός, όμως δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Οι σέντρες του στο πρώτο ημίχρονο δεν έφεραν κάποιον κίνδυνο, ενώ στο δεύτερο παρουσιάστηκε βελτιωμένος. Είχε κάποιες ωραίες ενέργειες και γενικά το πρόσημο της παρουσίας του ήταν θετικό.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ: Δεν έλειψαν τα λάθη από το νεαρό στόπερ, ο οποίος πάντως δεν δέχτηκε ιδιαίτερη κίνηση από τους αντίπαλους επιθετικούς και είχε και κάποιες καίριες αναχαιτίσεις. Σίγουρα η παρουσία του στην ενδεκάδα έχει να του προσφέρει πολλά και ο Παναθηναϊκός ελπίζει να βρει στο πρόσωπό του ένα αξιόπιστο στόπερ για αρκετά χρόνια.

ΒΕΛΕΘ: Εύκολο βράδυ και για τον Ισπανό στόπερ, αφού με εξαίρεση την φάση του γκολ του, ο Παναιτωλικός ήταν ακίνδυνος σε όλο το παιχνίδι. Δεν μπόρεσε πάντως να βοηθήσει με κάποιες μακρινές μπαλιές του, αν και στα ανασταλτικά του καθήκοντα ήταν μια χαρά.

ΜΟΛΟ: Αμυντικά δεν χρειάστηκε να κάνει και πολλά. Επιθετικά όπως πάντα είχε όρεξη και ενέργεια, όμως αυτή την φορά οι μπαλιές του δεν ήταν τόσο επικίνδυνες. Δεν ανησύχησε ιδιαίτερα την αντίπαλη άμυνα, χωρίς να είναι σε καμία περίπτωση αρνητικός.

ΝΙΑΣ: Στο πρώτο ημίχρονο πήρε τις περισσότερες μονομαχίες από όλους τους χαφ του Παναθηναϊκού. Συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο και είχε θετική παρουσία. Δημιουργικά δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι, όμως η παρουσία του έδινε ασφάλεια στον ανασταλτικό τομέα αφού «σκούπιζε» κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βγάλουν επίθεση.

ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ: Στο πρώτο ημίχρονο υπέπεσε σε κάποια φάουλ, ενώ πέτυχε και γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο δεύτερο μέρος συνέβαλε στην πολιορκία του Παναθηναϊκού, με ορισμένες καλές μπαλιές και κάθετες μεταβιβάσεις. Δεν ήταν πάντως το καλύτερό του παιχνίδι και δεν έπιασε ιδιαίτερα υψηλά στάνταρ απόδοσης.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΒΙΓΙΑΦΑΝΙΕΣ: «Άφαντος» στο πρώτο μέρος, στο οποίο το «Τριφύλλι» δεν είχε ούτε τελική. Στο δεύτερο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, είχε καλές ενέργειες και εξαιρετικές μεταβιβάσεις, «έφτιαξε» μια υπέροχη φάση για τον Ιωαννίδη, έβγαλε… ασίστ στον Ενγκμπακοτό που έχασε το… άχαστο και γενικά ήταν από τους βασικούς πόλους δημιουργίας για τον Παναθηναϊκό.

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Έπαιξε για ένα ημίχρονο και δεν… φάνηκε καθόλου στον αγωνιστικό χώρο, με τον Παναθηναϊκό να μην δημιουργεί έτσι κι αλλιώς τον παραμικρό κίνδυνο. Δεν προσέφερε τίποτα στην ομάδα και σωστά αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΕΝΓΚΜΠΑΚΟΤΟ: Όπως όλη η ομάδα, ήταν… άφαντος στο πρώτο ημίχρονο. Σαφώς «ανεβασμένος» στο 2ο 45λεπτο, έτρεξε πολύ και ήταν δραστήριος, αλλά όταν του προσφέρθηκε η τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει κατάφερε να χάσει το… άχαστο μετά την κεφαλιά-πάσα του Βιγιαφάνιες.

ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ: Ήταν μέσα σε πολλές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε ποτέ να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα που έκανε το… ματς της ζωής του. Νωρίτερα, στα πρώτα 45 λεπτά δεν προσέφερε τίποτα στην ομάδα, η οποία ούτως ή άλλως δεν δημιούργησε την παραμικρή απειλή για την αντίπαλη εστία.

ΑΪΤΟΡ: Η είσοδός του συνέπεσε με την αγωνιστική άνοδο του «Τριφυλλιού», που κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο. Αδιαμφισβήτητα είχε θετική παρουσία, αποτέλεσε πηγή κινδύνου για την αντίπαλη εστία αλλά έχασε και μια… τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα.

ΜΑΚΕΝΤΑ: Ο Μπόλονι τον πέρασε στο ματς για να ενισχύσει επιθετικά την ομάδα, όμως ο Ιταλός δεν κατάφερε να προσφέρει τίποτα. «Σπατάλησε» δύο επιθέσεις με χέρι και επιθετικό φάουλ και γενικά δεν δικαίωσε καθόλου τον προπονητή του που τον έβαλε στο γήπεδο.

ΤΖΑΒΙΔΑΣ: Αγωνίστηκε για λίγα λεπτά και ουσιαστικά δεν μπορεί να κριθεί.