Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΤΣΣΚΑ Σόφιας

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε σε φιλικό την ΤΣΣΚΑ Σόφιας και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

ΓΙΟΥΡΙ ΛΟΝΤΙΓΚΙΝ

Ο Ρώσος τερματοφύλακας που αγωνίστηκε στα πρώτα 63’ δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το μηδέν, χωρίς να χρειαστεί κάποια μεγάλη επέμβαση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ

Θετική παρουσία από τον Έλληνα άσο που αγωνίστηκε για 61’, χωρίς ωστόσο να έχει την επιθετική παρουσία που είχε στο προ 24ωρου φιλικό με την Πετρολούλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΜΠΑΡΤ ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ

Ο αρχηγός της ομάδας στάθηκε άτυχος, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει μόλις στο 14’ και όπως τονίστηκε θα μείνει εκτός προπονήσεων για 2-3 ημέρες και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΕΛΤΟΝ ΦΙΚΑΪ

Ο νεαρός τα πήγε καλά σε άλλο ένα φιλικό καθώς ήταν σταθερός στο κέντρο της άμυνας και φαίνεται να κερδίζει σε αυτοπεποίθηση όσο παίρνει χρόνο συμμετοχής.

ΧΟΥΑΝ ΚΑΡΛΟΣ ΧΟΥΑΝΚΑΡ

Σταθερός ο Ισπανός έκανε και τις προωθήσεις του βοηθώντας στην ανάπτυξη στο βαθμό που μπορούσε.

ΡΟΥΜΠΕΝ ΠΕΡΕΘ

Η ηρεμία χαρακτήρισε για άλλη μια φορά την παρουσία του πολύπειρου Ισπανού μέσου που είχε τα γνωστά στάνταρ απόδοσης.

ΛΑΖΛΟ ΚΛΕΪΝΧΕΪΣΛΕΡ

Ο Ούγγρος μέσος αυτή τη φορά αγωνίστηκε βασικός χωρίς ωστόσο να είναι εκ των πρωταγωνιστών.

ΝΤΟΥΑΡΤΕ ΜΠΕΡΝΑΡ

Ο Βραζιλιάνος ήταν σε καλή μέρα βοηθώντας πολύ δημιουργικά, έχοντας μια καλή ευκαιρία να σκοράρει, ενώ από τα δικά του πόδια προήλθε η σέντρα που κατέληξε στο γκολ του Καλοσκάμη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΛΟΣΚΑΜΗΣ

Ο νεαρός σκόραρε για δεύτερη φορά στα φιλικά παιχνίδια και αυτή τη φορά το γκολ του ήταν νικηφόρο, καθώς ήταν το μοναδικό της αναμέτρησης.

ΝΤΑΝΙΕΛ ΜΑΝΤΣΙΝΙ

Ο Αργεντινός πήρε χρόνο ως βασικός χωρίς να καταφέρει να κάνει τη διαφορά στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του.

ΑΝΤΡΑΖ ΣΠΟΡΑΡ

Ο Σλοβένος επανήλθε στα φιλικά χωρίς να σκοράρει, καθώς παρά τη μαχητικότητά του δεν έφτασε πολλές φορές η μπάλα στα πόδια του με καλές προϋποθέσεις ώστε να απειλήσει.

Αλλαγές

ΒΑΣΙΛΗΣ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Έλληνας τερματοφύλακας που αγωνίστηκε μετά το 63’ δεν χρειάστηκε να επέμβει, καθώς στο 73’ στάθηκε τυχερός, αφού η κεφαλιά του Πίσεβιτς πέρασε λίγο άουτ και δεν ήρθε η ισοφάριση.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΙΔΕΡΑΣ

Αναγκάστηκε από πολύ νωρίς να περάσει στο παιχνίδι λόγω της αποχώρησης του Σένκεφελντ και παρότι είχε δίπλα του έναν εξίσου άπειρο σε αυτό το επίπεδο αμυντικό (Φικάι) τα πήγε καλά όντας σταθερός.

ΦΙΛΙΠ ΤΖΟΥΡΙΣΙΤΣ

Ο Σέρβος άσος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο δείχνοντας και πάλι καλά δείγματα λόγω της ποιότητάς του και μάλιστα δοκιμάστηκε δίπλα στον Μπερνάρ, με αποτέλεσμα η επιθετική εικόνα της ομάδας να είναι καλύτερη.

ΑΪΤΟΡ ΚΑΝΤΑΛΑΠΙΕΔΡΑ

Ο Ισπανός αγωνίστηκε στο τελευταίο μισάωρο αναζητώντας ακόμα τα γερά του πατήματα, κάτι που θα γίνει μέσω των αγώνων, έστω και φιλικών, καθώς κερδίζει σε ρυθμό.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΤΣΙΡΑΣ

Ο Έλληνας αμυντικός πέρασε στο 61’ στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας αμυντικά τη θέση του, δεχόμενος και μία κίτρινη κάρτα.

ΑΡΓΥΡΗΣ ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ

Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο τελευταίο μισάωρο χωρίς να καταφέρει να γίνει πρωταγωνιστής σε κάποια επικίνδυνη φάση στην αντίπαλη περιοχή.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΤΡΗΣ

Ο νεαρός αγωνίστηκε στο τελευταίο 20λεπτο με θετικό πρόσημο στην παρουσία του.

ΕΝΙΣ ΤΣΟΚΑΪ

Ο Αλβανός μέσος βοήθησε ανασταλτικά με την είσοδό του στο τελευταίο 20λεπτο, καθώς η ομάδα έδειξε συνολικά σημάδια κόπωσης από το δεύτερο σερί φιλικό και οπισθοχώρησε στα τελευταία λεπτά.

ΦΙΛΙΠ ΜΛΑΝΤΕΝΟΒΙΤΣ

Ο Σέρβος άσος έδειξε θετικά στοιχεία αμυντικά και επιθετικά δείχνοντας έτοιμος να διεκδικήσει τη θέση του στην 11άδα.

ΑΜΠΝΤΕΛΡΑΧΜΑΝ ΜΠΙΛΑΛ

Ο Αιγύπτιος πέρασε στον αγώνα στο 71’ χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του αφού δεν τροφοδοτήθηκε.

ΧΟΡΝΤΟΡ ΜΑΓΚΝΟΥΣΟΝ

Ο Ισλανδός αμυντικός αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο βοηθώντας να διατηρηθεί το μηδέν στην άμυνα.

ΛΕΑΝΤΡΟ ΦΡΟΚΟΥ

Η είσοδός του στον αγωνιστικό χώρο μετά το 79’ του έδωσε τη δυνατότητα να πάρει χρόνο συμμετοχής σε άλλο ένα φιλικό, ώστε να αποκτήσει αγωνιστικό ρυθμό.

ΙΒΑΝ ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ

Δεύτερο σερί φιλικό εντός 24 ωρών και οι δοκιμές συνεχίζονται από τον προπονητή του Παναθηναϊκού που έδωσε χρόνο σε παίκτες που είτε δεν αγωνίστηκαν με την Πετρολούλ, είτε ως αλλαγή. Αυτό που θέλησε να δει ήταν η συνύπαρξη Τζούρισιτς με Μπερνάρ έστω για λίγα λεπτά, καθώς ποντάρει σε αυτό το δίδυμο δημιουργικά, ενώ αναμφίβολα ανησύχησε με την αποχώρηση του Σένκεφελντ, σε μια περίοδο όπου ακόμα αναζητείται η ενίσχυση στο κέντρο της άμυνας. Όπως επισήμανε και ο ίδιος, η εικόνα παρά την 4η νίκη σε ισάριθμα φιλικά δεν ήταν ιδανική λόγω και της κόπωσης.