Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΠΑΟΚ

-

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΠΑΟΚ και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Λίγες οι φορές που χρειάστηκε, όμως ο Ρώσος γκολκίπερ ήταν σταθερότατος. Στο πρώτο ημίχρονο έκανε μια σημαντική επέμβαση σε κεφαλιά του Ολιβέιρα, ενώ ήταν και καλός με την μπάλα στα πόδια, αφού πήρε αρκετές πάσες. Δεν φέρει ευθύνη στο γκολ του ΠΑΟΚ, αφού έπεσε σωστά στο πέναλτι και για ελάχιστα δεν κατάφερε να αποκρούσει!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Θετικό ματς από τον νεαρό μπακ, που άφησε πίσω το λάθος που έκανε στην Τούμπα και έδειξε ξανά τις αρετές του. Αμυντικά ήταν σταθερός, ενώ προσπάθησε να δώσει πράγματα με τις προωθήσεις του. Είχε στιγμές όπου συνεργάστηκε καλά με τον Παλάσιος και τους υπόλοιπους μεσοεπιθετικούς, παρουσιάζοντας συνολικά αρκετά καλή εικόνα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν ίσως ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, έχοντας τρεις καίριες επεμβάσεις σε φάσεις όπου πήγαινε να απειλήσει ο ΠΑΟΚ. Συνολικά ήταν πολύ καλός, έβαλε δύσκολα στον Ολιβέιρα και τους υπόλοιπους «ασπρόμαυρους» και ήταν κυριαρχικός σε κάθε διεκδίκηση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Μετά από αρκετό καιρό κλήθηκε να παίξει ως στόπερ και τα πήγε αρκετά καλά. Σίγουρα υπήρχαν φάσεις όπου δυσκολεύτηκε κι έχασε τον παίκτη του, όμως κέρδισε αρκετές μονομαχίες και συμμετείχε στην ανάπτυξη, ανεβαίνοντας αρκετές φορές πολύ ψηλά για να κρατήσει μπάλα και να τροφοδοτήσει τους συμπαίκτες του. Αντικαταστήθηκε στα μέσα του δεύτερου μέρους αφού είχε κάρτα.

Αρκετά ορεξάτος και ενεργός, ειδικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι «πράσινοι» έβγαλαν αρκετές επιθέσεις από την πλευρά του και ο Πολωνός μπακ ήταν πολύ θετικός, κάνοντας ντρίμπλες και βγάζοντας συνεργασίες με τους συμπαίκτες του. Δημιουργικά συνέβαλε περισσότερο απ’ ότι ανασταλτικά, όμως η εικόνα του ήταν καλή και συνολικά.

Σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με τα τελευταία ματς, χωρίς να πιάσει και πάλι το 100% των δυνατοτήτων του. Κράτησε μπάλα, προσπάθησε να συνεργαστεί με τους συμπαίκτες του και ανασταλτικά έδωσε αρκετές μάχες.

Καταπληκτικός ο Αλβανός χαφ, που έτρεξε πάρα πολύ και έδωσε… άπειρες μάχες με τους αντιπάλους του. Έδειξε για μια ακόμα φορά πόσο μαχητικός είναι, έκανε κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο και σταμάτησε πάρα πολλές επιθέσεις των φιλοξενούμενων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Με ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής έβαλε μπροστά το «Τριφύλλι», αλλάζοντας από νωρίς τα δεδομένα του αγώνα. Η εικόνα του στο ματς ήταν θετική, όμως στο 76ο λεπτό… κρέμασε την ομάδα με ανόητο πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ενεργητικός και μαχητικός, χωρίς να του βγουν όλες οι ενέργειες. Κέρδισε πάντως κάποια κόρνερ, πήγε στο «ένας με έναν» και γενικά ήταν εντός κλίματος. Ανάλογα ήταν τα πράγματα και στην επανάληψη, με τον «Τούκου» πάντως να ταλαιπωρεί πολύ την αντίπαλη άμυνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Είναι ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στο 1-0 του Τσέριν κι έβγαλε σε θέση βολής τον Σπόραρ στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Γενικά είχε τέτοιες στιγμές έμπνευσης που έδινε την μπάλα ακριβώς εκεί που έπρεπε, όμως υπέπεσε και σε κάποια λάθη που θα μπορούσαν να στοιχίσουν στην ομάδα. Στο δεύτερο μέρος αντικαταστάθηκε λόγω ενοχλήσεων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Το πρώτο μέρος δεν του πήγε όπως θα ήθελε, με τον Σλοβένο να συμμετέχει μεν στο build-up αλλά να χάνει με κάκιστο πλασέ από πλεονεκτική θέση την καλύτερη φάση που του δημιουργήθηκε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

Οι αλλαγές

ΝΤΑΝΙΕΛ ΜΑΝΤΣΙΝΙ

Μπήκε με μεγάλη διάθεση στο ματς ο Αργεντινός, χάνοντας με το… καλησπέρα μια καλή ευκαιρία και δείχνοντας πρόθεση να πιέσει πολύ τους αντιπάλους του. Συμμετείχε στην κυκλοφορία της μπάλας, προσπάθησε να φτιάξει φάσεις με τις κινήσεις του και γενικά ο βαθμός που παίρνει στο ντεμπούτο του είναι καλός!

Προσπάθησε να μπει στις φάσεις από την στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να γίνει ποτέ απειλητικός για την αντίπαλη εστία.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, έχοντας πάντως μια σωτήρια παρέμβαση σε σουτ που επιχειρήθηκε από τους φιλοξενούμενους μέσα από την περιοχή.

ΛΑΖΛΟ ΚΛΕΪΝΧΕΪΣΛΕΡ

Δεν πρόλαβε να δείξει πράγματα στα λεπτά που αγωνίστηκε, χάνοντας πάντως μια καλή ευκαιρία με σουτ από καλή θέση που πήγε άουτ.

Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Ο Σέρβος τεχνικός άλλαξε πράγματα, έβαλε 7 νέους παίκτες στην ενδεκάδα και χρησιμοποίησε τους Μαντσίνι και Κλεϊνχέισλερ για πρώτη φορά. Γενικά έκανε ό,τι μπορούσε για να γυρίσει υπέρ του την κατάσταση, δίχως όμως να βρει τελικά τις λύσεις.