ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΙΚΗ!

-

Με τον Καρλίτος να σκοράρει και τον Διούδη να αποκρούει πέναλτι, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Λαμία και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα! Επανεμφάνιση για Βιγιαφάνιες.

Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σχηματισμό 4-4-2, με τον Σωκράτη Διούδη να έχει σταθερά θέση κάτω από τα δοκάρια. Μπροστά του βρίσκονταν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας, ενώ στα άκρα της άμυνας ο Σάντσες και ο Ζαγαρίτης.

Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν βασικοί οι Κουρμπέλης και Μαουρίσιο, με τους Χατζηγιοβάνη και Σαβιέρ στα «φτερά» της επίθεσης και τους Μακέντα και Καρλίτος στην κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε στα πρώτα λεπτά τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα από τα συνεχόμενα κόρνερ να βρει και το γκολ. Στο 8ο λεπτό ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε εξαιρετικά ένα κόρνερ από αριστερά και ο Καρλίτος με άψογη ανάποδη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για το «Τριφύλλι».

Αμέσως μετά το γκολ η Λαμία πήρε τον έλεγχο του αγώνα, με τους «πράσινους» να δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα και τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι από ένα… ακατανόητο χέρι του Κουρμπέλη. Ο Ρόμανιτς εκτέλεσε στο 20′, όμως ο Διούδης έπεσε στην αριστερή του πλευρά και έκανε την μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το 0-1 υπέρ της ομάδας του.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλή, με τους Λαμιώτες να έχουν την μπάλα και να προσπαθούν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, χωρίς όμως επιτυχία. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το «Τριφύλλι» ανέβασε την απόδοσή του και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Η μεγαλύτερη εξ’αυτών ήρθε στο 38′, όταν ο Μακέντα έστρωσε εξαιρετικά την μπάλα στον Πούγγουρα, αλλά το σουτ που έκανε ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι κόντραρε σε σώματα αμυντικών.

Δύο λεπτά μετά ο Μαουρίσιο πήρε μια κεφαλιά που δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Θεοδωρόπουλο, ενώ στο 41′ ο Σαβιέρ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Καρλίτος έκανε εξαιρετικό γύρισμα στο 45+3′, όμως ο Μακέντα δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ το σουτ του Χατζηγιοβάνη στην εξέλιξη της φάσης κόντραρε στα σώματα.

Το δεύτερο μέρος κυλούσε σε χαλαρό τέμπο, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει την κατάσταση και να μην επιτρέπει στην Λαμία να πλησιάσει την περιοχή του, την στιγμή όμως που ούτε ο ίδιος μπορούσε να φτιάξει φάσεις. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ωστόσο το «Τριφύλλι» έφτασε σε δεύτερο γκολ, με τον Καρλίτος να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα μετά την ασταθή απόκρουση του Θεοδωρόπουλου στο σουτ του Χατζηγιοβάνη.

Ο Ισπανός επιθετικός ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και απείλησε στο 71′, με γυριστό που μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας και στο 75′ με κεφαλιά που πέρασε άουτ. Λίγο πριν το 80′ ο Μπόλονι πέρασε στο ματς τον Μολό, με τους «πράσινους» να έχουν πια τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ στο 82′ μπήκε και ο Αλεξανδρόπουλος, αντί του Μακέντα.

Ο Ρουμάνος τεχνικός συνέχισε τις αλλαγές, βγάζοντας στο 87′ Σαβιέρ και Καρλίτος και βάζοντας Βιγιαφάνιες και Καμπετσή, με τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό να αγωνίζεται για πρώτη φορά φέτος και τον Ισπανό φορ να γνωρίζει την αποθέωση από τους συμπαίκτες του!

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε τίποτα, με το «Τριφύλλι» να χάνει μάλιστα τρεις τεράστιες ευκαιρίες με Βιγιαφάνιες και Μαουρίσιο και να παίρνει την πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα, με την ελπίδα να ξεκινήσει ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων!