Δεν τα κατάφερε στην… αγγαρεία ο Παναθηναϊκός!

-

Με αρνητικό πρόσημα ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Άρη στη Λεωφόρο, μένοντας στο 1-1 με τους Θεσσαλονικείς στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής των Stoiximan Super League Playoffs.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Κλεϊχνέισλερ, Μαντσίνι, Μπερνάρ και Ιωαννίδης.

Άρης (Τ. Τερζής): Σιαμπάνης, Ν΄ Κουλού, Χριστοδολούπολος, Γκρέι, Ιτούρμπε, Ετέμπο, Νταρίντα, Μαζικού, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν και Σγουρός.

Απολύτως προσηλωμένος στο στόχο της νίκης μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς, παρά τα όσα έγιναν το προηγούμενο διάστημα και την μοιραία ήττα από τον Ολυμπιακό. Έτσι, στην πρώτη τελική φάση του, το «Τριφύλλι» ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 8′. Τότε, από φάουλ που κέρδισε ο Ιωαννίδης, ο Μπερνάρ έκανε ωραία σέντρα, ο Κλεϊνχέισλερ έπιασε τέλεια την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Σε μια παρόμοια φάση λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να ισοφαρίσουν, επίσης με την πρώτη τους τελική στο παιχνίδι. Στο 10′ ο Ιτούρμπε εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή από πλάγια θέση, αλλά ο Μάγκνουσον έβαλε σωτήρια το κεφάλι του για να διώξει σε κόρνερ, μιας και η μπάλα είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ οι «πράσινοι» εκδήλωσαν αντεπίθεση με τον Μαντσίνι, ο οποίος έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε τον Κλεϊνχέισλερ, που με γυριστό σουτ που αλλοιώθηκε, απείλησε ξανά τον Σιαμπάνη στο 11′.

Μάλιστα, ο Ούγγρος παίκτης έφτασε τις 3 τελικές μόλις σε διάρκεια 15 λεπτών παιχνιδιού, όταν βρήκε ξανά χώρο για το σουτ, το έκανε κι ανάγκασε τον Έλληνα κίπερ του Άρη να επέμβει.

Κι ενώ το μομέντουμ ήταν εξ ολοκλήρου με το μέρος του «Τριφυλλιού», ο Άρης κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια κόντρα στη ροή του αγώνα. Έτσι, στο 25′ ο Ιτούρμπε με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και τελείωσε ιδανικά τη φάση, διαμορφώνοντας το 1-1. Αρχικά ο Τζήλος ακύρωσε το τέρμα για χέρι του Αργεντινού στη μονομαχία του με τον Πέρεθ, όμως ο Έλληνας ρέφερι τσέκαρε τη φάση στο VAR και άλλαξε την απόφασή του. Ορθά, όπως φάνηκε από το ριπλέι, μεγάλο λάθος του Πέρεθ που σταμάτησε εν ώρα παιχνιδιού.

Ουσιαστικά, το γκολ των Θεσσαλονικέων δεν άλλαξε ιδιαίτερα τη γενικότερη εικόνα του αγώνα, η οποία… έδειχνε Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο χωρίς να πτοηθούν και λίγα λεπτά μετά το γκολ του Ιτούρμπε δημιούργησαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Αρχικά, ο Χουάνκαρ από τα δεξιά στο 33′ μπήκε με φόρα μέσα στην περιοχή, έφτασε κοντά στον Σιαμπάνη, προσποιήθηκε και σούταρε, αλλά η προσπάθειά του αλλοιώθηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Έπειτα, στο 36′ ο Ιωαννίδης με απίστευτο πείσμα στάθηκε όρθιος παρά τα τραβήγματα από δύο αμυνόμενους του Άρη, βγήκε στην πλάτη της άμυνας με τη μπάλα, αλλά στο τετ-α-τετ με τον Σιαμπάνη δεν τα κατάφερε. Στη συνέχεια ο Μπερνάρ πήρε το ριμπάουντ αλλά έκανε… τσαφ.

Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια άλλη φάση για γκολ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με σκορ 1-1.

Στην επανάληψη το «Τριφύλλι» δεν ήταν αυτό που έπρεπε. Οι γηπεδούχοι έριξαν την απόδοσή τους, εν αντιθέσει με τον Άρη, που ανέβασε… στροφές, ανατρέποντας και την κατοχή της μπάλας (από 45% σε 59% στο 2ο ημίχρονο μέχρι το 70′).

Πάντως, παρότι η ομάδα του Τερζή είχε τον έλεγχο του ματς, δεν δημιουργούσε ιδιαίτερα προβλήματα στους «πράσινους». Χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το 70ο λεπτό ο Άρης μέτρησε μονάχα μια τελική, με τον Καμαρά να κάνει αλεπάλληλες προσποιήσεις και να σουτάρει πάνω στον Λοντίγκιν στο 61′.

Από την άλλη, η μοναδική απειλητική κατάσταση που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 25λεπτο της επανάληψης προήλθε για μια ακόμη φορά από τα πόδια του Κλεϊνχέισλερ. Στο 59′ ο Ούγγρος σούταρε εντός περιοχής, αλλά σημάδεψε στην αγκαλιά του Σιαμπάνη.

Από το 61′ ως το 77′ το παιχνίδι ουσιαστικά μπήκε στον… πάγο. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, με τον Άρη να έχει τον πρώτο λόγο στον αγωνιστικό χώρο, αλλά χωρίς να μπορεί να προκαλέσει ρήγματα στην «πράσινη» άμυνα.

Τελικά, στο 78′ η ομάδα του Τερζή βρήκε τον τρόπο να φτάσει πολύ κοντά στο να προηγηθεί, με τον διαιτητή Τζήλο να δείχνει ορθώς την άσπρη βούλα σε βάρος του Παναθηναϊκού, με τον Καμαρά να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Ο επιθετικός του Άρη, που στο 1ο ημίχρονο προκάλεσε τον κόσμο του «Τριφυλλιού» με χειρονομίες, θέλησε να σκοράρει, αλλά ο Λοντίγκιν του είπε «όχι», πέφτοντας στη δεξιά γωνία του και διώχνοντας.

Η απόκρουση του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού αφύπνισε τόσο τους παίκτες, όσο και την «πράσινη» εξέδρα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βγουν μπροστά στα επόμενα λεπτά και να φτάνουν πάρα πολύ κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα.

Συγκεκριμένα, στο 81′ έπειτα από γυριστή κεφαλιά του Κλεϊνχέισλερ, η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι της εστίας, ενώ ο Σάρλια πήρε το ριμπάουντ, αλλά εξ επαφής δεν σκόραρε, αφού η μπάλα σταμάτησε στα σώματα. Αμέσως μετά ο Παλάσιος σούταρε με δύναμη, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Όμως, τελικά οι δύο φάσεις των «πράσινων» αποδείχθηκαν απλώς… παρένθεση, αφού ο Άρης στο 83′ απάντησε με εμφατικό τρόπο. Τότε ο Νταρίντα σούταρε με μεγάλη δύναμη από μακριά, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Παρότι ο Τζήλος έδειξε 7 λεπτά καθυστερήσεων, καμία από τις δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκε προς όφελός της τον επιπλέον χρόνο, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι και το φινάλε. Έτσι, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν δίχως νίκη μπροστά στον κόσμο του, τερματίζοντας 2ος στη βαθμολογία.

Το γκολ της ισοφάρισης σε… κρύο χρόνο, δηλαδή κόντρα στη ροή του αγώνα, φάνηκε να αλλοιώνει εν τέλει την ψυχολογία του Παναθηναϊκού, κυρίως ενόψει 2ου ημιχρόνου.

Καλή η διαιτησία του Τζήλου. Σωστός τόσο στη φάση του γκολ του Άρη, όσο και στον καταλογισμό πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Δεν αδίκησε καμία από τις δύο ομάδες στη Λεωφόρο.