«Μπλόκο» στο Αγρίνιο για τον… σπάταλο Παναθηναϊκό!

-

Ο – μέχρι πριν την έναρξη της αναμέτρησης – προτελευταίος Παναιτωλικός έστησε μπλόκο στον άτυχο και… σπάταλο Παναθηναϊκό, επικράτησε με 1-0 στο Αγρίνιο κι έβαλε τέλος στο αήττητο σερί που «έτρεχαν» οι «πράσινοι» στην Super League από το ξεκίνημα του νέου έτους.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του Αγρινίου σε σχηματισμό 4-3-3.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Διούδης. Ως δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Μολό, ενώ ως αριστερό ο Χουάνκαρ. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν ο Καραγιάννης με τον Βέλεθ.

Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μαουρίσιο, Νιάς και Βιγιαφάνιες, ενώ στην γραμμή κρούσης του «Τριφυλλιού» επιλέχθηκαν οι Καμπετσής, Ιωαννίδης και Ενγκαμπακοτό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ, όπως συνηθίζει. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί, μόλις στο 6ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης δεν έδιωξε καλά με το κεφάλι και ο Εντινγκά που βρέθηκε σε θέση βολής, βλέποντας την μπάλα να στρώνεται στα πόδια του, εκτέλεσε τον Διούδη με δυνατό σουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 16′, ο Μαουρίσιο ισοφάρισε για το «Τριφύλλι», ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από επικοινωνία του διαιτητή με το VAR. Ο Χουάνκαρ σούταρε, ο Μαουρίσιο έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά στο replay φάνηκε ότι ο Βραζιλιάνος χαφ βρισκόταν πίσω από την άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει. Στο 23′, η σέντρα του Χουάνκαρ κατέληξε στην αγκαλιά του Μελίσσα, ενώ στο 29′, ο Μαουρίσιο άνοιξε από τα δεξιά προς τα αριστερά, ο Βιγιαφάνιες έγινε αποδέκτης της μπάλας και σέντραρε, αλλά ο Ιωαννίδης και ο Ενγκμπακοτό (βρήκε λίγο με το κεφάλι την μπάλα) δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Στο 31′, ο Βιγιαφάνιες τροφοδότησε από τον άξονα τον Ιωαννίδη, ο οποίος, όμως, δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα, καταλήγοντας στα χέρια του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού. Στο 45′, ο Αριγίμπι έκανε τη σέντρα, αλλά ο Διούδης πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα προ του Ντίας που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού. Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λάζλο Μπόλονι έριξε στη «μάχη» τον Αϊτόρ αντί του Καμπετσή. Στο 51, οι «πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος. Έπειτα από καλά δομημένη επίθεση του «Τριφυλλιού», η μπάλα έφτασε στον Μολό που έπιασε σουτ με τη μια και κέρδισε το κόρνερ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, η ωραία κίνηση του Χουάνκαρ από τα αριστερά, κατέληξε σε προβολή του Βιγιαφάνιες, ο Περέιρα έβαλε την κόντρα και στη συνέχεια ο Μελίσσας έδιωξε εντυπωσιακά στο σουτ του Ιωαννίδη.

Στο 61′ ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία. Ο Βιγιαφάνιες έβγαλε την κάθετη, ο Μαουρίσιο άφησε ωραία για τον Ιωαννίδη που νικήθηκε από τον Μελίσσα σε τετ-α-τετ και στη συνέχεια ο Τσότσαλιτς έδιωξε λίγο πριν τη γραμμή σε σουτ του Αϊτόρ.

Στο 62′, οι «πράσινοι» σπατάλησαν ακόμα μία ευκαιρία με τον Μελισσά να διώχνει σε κόρνερ κεφαλιά του Ιωαννίδη και τρία λεπτά μετά, το «Τριφύλλι» έχασε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία. Σκαστή μπαλιά του Αϊτόρ για τον Βιγιαφάνιες που με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ενγκμπακοτό ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με τον Μελίσσα να έχει βρει με το μπράτσο.

Στο 73′, ο Μακέντα αντικατέστησε τον Βιγιαφάνιες και στο 76′, το «Τριφύλλι» απείλησε ξανά, όταν μετά από σέντρα του Μολό από τα δεξιά, ο Ενγκμπακοτό που βρήκε αέρα από το ύψος του πέναλτι, ενώ στη συνέχεια, ο Ιωαννίδης προσπάθησε να σκοράρει δίχως επιτυχία. Στο 80′, ο Τζαβίδας αντικατέστησε τον Μολό και στο 83′, οι Χατζηγιοβάνης και Αθανασακόπουλος αντικατέστησαν τους Ενγκμπακοτό και Καραγιάννη.

Στο 86′, ένα σουτ του Μαουρίσιο δεν απείλησε, ενώ στα 5 λεπτά των καθυστερήσεων, παρά την πίεση και τα συνεχή γεμίσματα προς την περιοχή των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να σκοράρει, αδυνατώντας τελικά να αποφύγει την ήττα στο Αγρίνιο με 1-0.