Κλοπή στο… “βούρκο”!

Παρουσιάζοντας δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα στα Γιάννενα σε κάθε ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τον… βούρκο των Ζωσιμάδων, παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 1-1.

-

Παρουσιάζοντας δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα στα Γιάννενα σε κάθε ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τον… βούρκο των Ζωσιμάδων, παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 1-1. Αδικημένο θα πρέπει να αισθάνεται το “Τριφύλλι” από την τελική έκβαση της αναμέτρησης, καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν αντικανονικό γκολ, ενώ οι “πράσινοι” έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και τους Χουλτ, Τελάντερ, Κουτρουμπή και Κουλιμπαλί να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Θέση στα χαφ πήραν οι Ζέκα και Λουντ, ενώ οι Εμποκού, Βιγιαφάνιες και Κλωναρίδης κινήθηκα ως μεσοεπιθετικοί εναλλάσσοντας συνεχώς θέσεις. Στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Μπεργκ.

olaprasina1908.gr.jpg2

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Παρότι η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν βοηθούσε ιδιαίτερα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στη δημιουργία φάσεων, η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό δεν άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα, στο 3ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνιες, επικράτησε μπέρδεμα στη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά έπειτα από συνεχείς κόντρες, ενώ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με δυσκολία.

Η συνέχεια της αναμέτρησης όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς για περίπου 25 λεπτά οι δύο ομάδες έδειχναν να αλληλοεξουδετερώνονται, με το δυνατό παιχνίδι στον χώρο του κέντρου και τα πολλά εκατέρωθεν λάθη να κρατούν τη μπάλα μακριά από τις δύο εστίες.

Έπειτα από αρκετή ώρα, οι “πράσινοι” επισκέφθηκαν ξανά με αξιώσεις τα καρέ του Πασχαλάκη σε δύο χρόνους στο 27ο λεπτό. Αρχικά, ο Κλωναρίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι έπειτα από σέντρα του Βιγιαφάνιες, όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε στα σώματα, ενώ στη συνέχεια ο Αργεντινός βρέθηκε σε θέση βολής, ωστόσο ο Τσουκαλάς με τάκλιν τον πρόλαβε πριν εκτελέσει και έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη του καλή ευκαιρία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, τιμωρώντας ουσιαστικά το “Τριφύλλι” για την πλεονεξία του μπροστά από την εστία, όταν ο Κόντε παρεμβλήθηκε στο δυνατό σουτ του Κούτρη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου στο 30′. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σκόρερ των γηπεδούχων ήρθε σε επαφή με τη μπάλα από θέση οφσάιντ, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί η παράβαση.

Στον εναπομείναντα χρόνο του 1ου μέρους, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσια, με αποτέλεσμα η ανάπαυλα του ημίχρονο να βρει τους Ηπειρώτες μπροστά με σκορ 1-0.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Screenshot_2-308

Η έμπειρη στοιχηματική ομάδα της Hellasbet.com σε στέλνει κατευθείαν… ταμείο!

Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα του Ουζουνίδη μπήκε αρκετά φουριόζα, φτάνοντας μια ανάσα από την ισοφάριση στο 46ο λεπτό, όταν ο Εμποκού εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα όμως να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη. Ακόμη, 4 λεπτά αργότερα, στο 50′, ο Λουντ προσπάθησε να ευστοχήσει με σουτ εξ αποστάσεως, αλλά ο κακός αγωνιστικός χώρος ανάγκασε τον Φινλανδό να στείλει τη μπάλα εκτός εστίας.

Τελικά, η συνεχής πίεση του Παναθηναϊκού προς τα καρέ των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 54′, έπειτα από φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Πασχαλάκη. Συγκεκριμένα, η μπάλα “κόλλησε” στη μεγάλη περιοχή των Γιαννιωτών, που αδυνατούσαν να απομακρύνουν, με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Μπεργκ, οποίος από τη μικρή περιοχή δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 1-1 προ κενής εστίας. Μετά την ισοφάριση, η πλάστιγγα έγειρε εμφανώς προς το μέρος των “πράσινων”, οι οποίοι έδειχναν να αποκτούν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, στοιχείο που αντικατοπτρίστηκε εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου.

Στο 70ο λεπτό κι έπειτα από φάση διαρκείας, ο Κλωναρίδης πέρασε τους πάντες από τα αριστερά, δίχως όμως να μπορέσει να νικήσει τον Πασχαλάκη, ενώ λίγο αργότερα στο 74′ ήταν η σειρά του Μπεργκ να στείλει τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του ΠΑΣ από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής. Με το ματς να έχε αποκτήσει άγριο ρυθμό, το “Τριφύλλι” άσκησε εκ νέου σφοδρή πίεση στην ομάδα του Πετράκη, ενώ στο 88′ έπειτα από σέντρα του Παναγιώτη Βλαχοδήμου από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Βιγιαφάνιες όμως να αστοχεί από απόσταση μισού μέτρου με το κεφάλι. Η τελευταία μεγάλη φάση του Παναθηναϊκού προήλθε από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Εμποκού, με τον Πασχαλάκη να βλέπει τη μπάλα να “γλύφει” το δεξί “παραθυράκι” της εστίας του.

Έτσι, παρόλη τη βελτίωση του “Τριφυλλιού” στο 2ο ημίχρονο, οι “πράσινοι” δεν κατόρθωσαν να φύγουν με τη νίκη από τους Ζωσιμάδες, μένοντας στο 1-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα σε έναν αγωνιστικό χώρο που δεν τιμά για κανέναν λόγο το ελληνικό ποδόσφαιρο.