“Εξωγήινος” Μπεργκ, “Εξάσφαιρος” Παναθηναϊκός!

-

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, καθώς διέλυσε τον Πανθρακικό στη Λεωφόρο με σκορ 6-1! Απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Μάρκους Μπεργκ, που σημείωσε τα 5 από τα 6 γκολ των “πράσινων”. Έτσι, σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ από τον Λεβαδειακό, το “Τριφύλλι” τερμάτισε στη 2η θέση και πλέον στρέφει την προσοχή του στα πλέι-οφ.

205230

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τον Γιαννακόπουλο κάτω από τα δοκάρια και τους Χουχούμη, Τελάντερ, Μολέδο, Μέστο στα μετόπισθεν από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Λαγός και Λουντ, ενώ στα πλάγια βρέθηκαν οι Βιγιαφάνιες και Καλτσάς, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Ο Μπεργκ πήρε θέση στην κορυφή της επίθεση, με τον Λέτο να κινείται πίσω του.

13043218_1052646638127559_3943122806203926186_n

Το ματς

Με τον Πανθρακικό να έχει υποβιβαστεί ήδη, οι “πράσινοι” πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού απο νωρίς, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λέτο απείλησε την εστία του Τζελέπη με δυνατό σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

3 Μήνες ΔΩΡΟ ΟΤΕ TV Και ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση + Κεραία! Πρόλαβε την online προσφορά

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 12 λεπτά, ώστε ο Παναθηναϊκός να φανεί ξανά επικίνδυνος προς την εστία του Πανθρακικού, όταν ο Μπεργκ με κεφαλιά από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζελέπη. Ωστόσο, η μεγαλύτερη φάση για τους “πράσινους” ήρθε στο 17′, όταν ο Καλτσάς έπειτα από άτσαλο διώξιμο της άμυνας των Θρακιωτών βρέθηκε ολομόναχος με τον αντίπαλο πορτιέρο, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στο σώμα του.

Η υπεροχή του “Τριφυλλιού” απέδωσε καρπούς στο 23ο λέπτο, όταν ο Χουχούμης με όμορφη κάθετη πάσα βρήκε τον Λέτο, ο οποίος πλάσαρε τον Τζελέπη με τη μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και τον επερχόμενο Μπεργκ να τη σπρώχνει στα δίχτυα από κοντά, κάνοντας το 1-0.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο αμέσως μετά το γκολ του Σουηδού επιθετικού, αφού απείλησαν εκ νέου με κεφαλιά του ίδιου στο 30′. Στο 36ο λεπτό, ο Μολέδο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πανθρακικού για δεύτερη φορά από κοντά, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μια απόφαση που φαίνεται να είναι λανθασμένη καθώς ο Βραζιλιάνος αμυντικός καλυπτόταν.

Το επιθετικό… κρεσέντο του Μάρκους Μπεργκ έδωσε στον Παναθηναϊκό αέρα 2 τερμάτων, καθώς στο 41′ έπειτα από εκπληκτική κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες, ο Σουηδός φορ κατάφερε να πλασάρει όμορφα τον Τζελέπη. Παρόλα αυτά, λίγο πριν οι δύο ομάδες αποσυρθούν στα αποδυτήρια, ο Μπεργκ πρόλαβε να σημειώσει χατ-τρικ με κεφαλιά στο 45′ προ κενής εστίας, έπειτα από γύρισμα του Λέτο από το δεύτερο δοκάρι.

2ο ημίχρονο

Παρά το προβάδισμα των 3 γκολ, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με το “καλημέρα” έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Λέτο να στέλνει τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 48′ ο Πανθρακικός μείωσε σε 3-1 με τον Μουδούρογλου να πλασάρει τον Γιαννακόπουλο. Μόλις 2 λεπτά αργότερα, ο Μάρκους Μπεργκ… ξαναχτύπησε, νικώντας για 4η φορά τον Τζελέπη σε τετ α τετ εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ στο εμφατικό 4-1!

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική, με τον Μπεργκ να πετυχαίνει και 5ο γκολ στο 61ο λεπτό! Ο Σουηδός έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Λέτο και ύστερα πλάσαρε δυνατά τον ανύμπορο Τζελέπη, διαμορφώνοντας το 5-1 για τους “πράσινους”. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 64′, το “Τριφύλλι” έφτασε μια ανάσα από το 6-1, ωστόσο ο ”κεραυνός” του Λαγού από τα 25 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Τελικά, αυτό συνέβη στο 71′ με δράστη αυτή τη φορά τον Βιγιαφάνιες. Ο Αργεντινός “έσπασε” τον μονόλογο του Μπεργκ, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Τζελέπη με σέντρα – σουτ από τα αριστερά. Με αυτόν τον τρόπο οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αφήνοντας αισιόδοξα μηνύματα ενόψει των Play-Offs.

Παναθηναϊκός (Στραματσονι): Γιαννακόπουλος, Χουχούμης, Λέτο, Λαγός, Μπεργκ (76΄Μπουμάλ), Λουντ (45΄Εβαντζελίστα), Βιγιαφάνιες, Καλτσάς (59΄Βλαχοδήμος), Τελάντερ, Μέστο, Μολέντο.

Πανθρακικός (Στοίνοβιτς): Τζελέπης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Ηλιάδης (15΄Μουδούρογλου), Χασομέρης, Γαβριηλίδης, Χρήστου, Ρούσσος, Μπουγαΐδης, Μπαϊκαρά, Τσιάρας (70΄Ψάλτης).