Ερασιτέχνης

«Πράσινες» ΜΑΧΗΤΡΙΕΣ, «βομβάρδισαν» το «Εξοχικό»!

-

Πραγματοποιώντας ονειρικό παιχνίδι στο ΣΕΦ, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη «άλωσαν» το ΣΕΦ στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών, με τον Παναθηναϊκό να νικά τον Ολυμπιακό με σκορ 76-81 και να μειώνει σε 2-1 στη σειρά.

Τι κι αν μια ημέρα πριν ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς σέντερ, αφού αποδέσμευσε την Λινέτα Κάιζερ; Οι «ερυθρόλευκες» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στις φιλοξενούμενες, οι οποίες όντας πολύ εύστοχες και πολύ συγκεντρωμένες κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το 1ο δεκάλεπτο στο +7 (14-21).

Με τη Χολμς να κάνει… τρομακτικά πράγματα από τα 6.75μ., ο Ολυμπιακός δεν έδειχνε ικανός να ανατρέψει της εις βάρος του κατάσταση, αφού όποτε το επιχείρησε, η Αμερικανίδα παίκτρια «πυροβολούσε» από το τρίποντο στον αιφνιδιασμό. Στο μεταξύ, η Ριντ έδειχνε ασταμάτητη, ενώ οι Φιτζέραλντ και Χατζηνικολάου έδιναν πολύτιμες βοήθειες σε σκορ και άμυνα. Έτσι, το «Τριφύλλι» όχι μόνο διατηρήθηκε σε θέση οδηγού, αλλά πήγε και στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα, στο 30-40.

Κι αν πολλοί θα περίμεναν πως οι Πειραιώτες θα πραγματοποιούσαν τη δική τους αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο, τελικά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που εμφανίστηκε στο παρκέ με σοβαρότητα και αποφασιστικότητα. Με τη Ριντ να κάνει… θαύματα στην επίθεση, οι «πράσινες» άρχισαν να διευρύνουν τη διαφορά από τις γηπεδούχες, που έδειχναν να έχουν χάσει το μυαλό τους, με χαρακτηριστικό το airball της Σταμολάμπρου από το τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται ακόμη και με 16 πόντους στο ΣΕΦ, ενώ ολοκλήρωσε την περίοδο όντας στο εντυπωσιακό και εμφατικό +15 (45-60).

Τελικά, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού έλαβε χώρα στο 4ο δεκάλεπτο, με τον κόουτς Παρίζι να γυρίζει την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη, δυσκολεύοντας τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη. Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν με το «καλημέρα» ένα σερί 5-0 και παρά το τάιμ άουτ της κόουτς του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχες μείωσαν στο -7 (58-65, 35′) στα μέσα της περιόδου. Όμως, όταν η μπάλα… έκαιγε, η Φιτζέραλντ βγήκε μπροστά με ένα απίθανο τρίποντο για το +9 (61-70, 37′), με την ίδια να σημειώνει νέο καλάθι όταν οι γηπεδούχες πλησίασαν ξανά στο -5 (65-70 για το 65-72, 38′). Τελικά, τα τελευταία δευτερόλεπτα αποδείχθηκαν αγωνιώδη, αφού ο Ολυμπιακός μείωσε στο -4 (74-78, 39′), με τις «πράσινες», όμως, να παραμένουν συγκεντρωμένες και να παίρνουν μια τρομερή νίκη με σκορ 76-81.

Υπενθυμίζεται ότι η σειρά των τελικών κρίνεται στις 4 νίκες, με τον Ολυμπιακό να μετρά ήδη 2, αφού αυτές της κανονικής περιόδου μεταφέρονται βάσει κανονισμού στους αγώνες στους οποίους διακυβεύεται ο τίτλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81