Ερασιτέχνης

«Πράσινες» ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ, «πάτησαν» τον «γαύρο» στη Λεωφόρο!

-

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 62-55 στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», παίρνοντας την πρώτη μεγάλη νίκη της σεζόν και στέλνοντας το μήνυμα ότι φέτος η ομάδα είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει τα πάντα.

Με τις Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου και Ελίζαμπεθ Ντίξον να ηγούνται της προσπάθειας, οι «πράσινες» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους και να φέρουν τον κόσμο στις εξέδρες στα όρια του ενθουσιασμού.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 6-2 στα πρώτα λεπτά, ενώ ο Ολυμπιακός αντέδρασε με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους και να φέρνει προσωρινά μπροστά τις φιλοξενούμενες. Η Ντίξον όμως, άμεση και αποτελεσματική, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο «Τριφύλλι» με συνεχόμενα καλάθια, για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 14-17 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στη δεύτερη περίοδο, η Καρακασίδου με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (19-19), ενώ λίγο αργότερα η Σταμολάμπρου με δικό της τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινες» ανέβασαν την άμυνά τους και κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά στο +7 (32-25) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται τελικά σε 32-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο – Το κλειδί της νίκης

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πάτησε «γκάζι», με την Σταμολάμπρου να ηγείται και να πετυχαίνει 10 πόντους, οδηγώντας την ομάδα της στο +12 (49-37). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να βρουν λύσεις με τη Σπυριδοπούλου και την Πηλακούτα, ωστόσο οι «πράσινες» διατήρησαν το πάνω χέρι με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 54-46.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, φτάνοντας στο +13 (62-49) στα μέσα της περιόδου. Παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να μειώσει, οι «πράσινες» κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά και να πάρουν τη νίκη με 62-55, σε μια αναμέτρηση που είχε τα πάντα: ένταση, πάθος και, φυσικά, νικητή τον Παναθηναϊκό!

Οι πρωταγωνίστριες

Η Ελίζαμπεθ Ντίξον ήταν εντυπωσιακή με ένα φοβερό double-double, πετυχαίνοντας 16 πόντους και μοιράζοντας ισάριθμες ασίστ, ενώ η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου ήταν η κορυφαία σκόρερ με 19 πόντους. Από την πλευρά του Ολυμπιακού, ξεχώρισε η Χριστινάκη με 17 πόντους, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 54-46, 62-55

Η νίκη αυτή είναι μια δήλωση του Παναθηναϊκού ότι φέτος η ομάδα είναι έτοιμη να διεκδικήσει την κορυφή σε όλα τα επίπεδα, με ψυχή, πάθος και εξαιρετική ομαδική δουλειά. Οι φίλοι του Τριφυλλιού έχουν κάθε λόγο να είναι υπερήφανοι για την ομάδα τους, καθώς ο δρόμος για την κορυφή μόλις άνοιξε.