Ερασιτέχνης

«Γίγαντας» Παναθηναϊκός, στους «8» της Ευρώπης!

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 την Ποντολιάνι στο Μαρούσι και «σφράγισε» το εισιτήριο για τους «8» του Challenge Cup!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και με άσο του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε με 3-1, με τους Ουκρανούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του. Ένας νέος άσος του Ανδρεόπουλου έκανε το 8-4, ενώ το «πράσινο» μπλοκ ανέβασε την διαφορά στους 5 (10-5). Το «Τριφύλλι» δεν σταμάτησε να πιέζει και με δύο ακόμα συνεχόμενους άσους του Πρωτοψάλτη έφτασε στο 15-7. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν ποτέ και το 25-17 αποτυπώνει απόλυτα την εικόνα του σετ.

Ιδανικά ξεκίνησαν τα πράγματα και στο δεύτερο σετ, με τους «πράσινους» να φτάνουν στο 9-6. Η Ποντολιάνι ισοφάρισε και κατάφερε να περάσει μπροστά (15-17), με τον Πρωτοψάλτη να ισοφαρίζει με έναν ακόμα άσο (19-19). Οι Ουκρανοί πήραν σε εκείνο το σημείο δύο σερί πόντους, όμως η είσοδος του Ράπτη άλλαξε ολοκληρωτικά τα δεδομένα. Με τα εξαιρετικά του σερβίς, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 23-21 και με άσο του Βαν Ντεν Ντρις «σφράγισε» οριστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Με την πρόκριση να έχει πια κριθεί, το «Τριφύλλι» έδειξε χαλάρωσε στο τρίτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται απόλυτα. Στο ξεκίνημα του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» (8-8), όμως προς τα μέσα η Ποντολιάνι ξέφυγε και αξιοποίησε όλα τα λάθη του Παναθηναϊκού. Το σκορ έφτασε στο 16-23, με τους «πράσινους» ωστόσο να «τρέχουν» σε εκείνο το σημείο ένα 4-0 με εξαιρετικά σερβίς του Γιάκομπσεν. Ο Ράπτης μείωσε ακόμα περισσότερο (21-23), ενώ με εκπληκτικό μονό μπλοκ έφερε το ματς στον πόντο και… ξεσήκωσε την εξέδρα! Η Ποντολιάνι έφτασε σε διπλό σετ-μπολ, ο Μάρκου έσβησε το πρώτο και ο διαιτητής δεν είδε την υπέρβαση παίκτη των φιλοξενούμενων στο δεύτερο, με αποτέλεσμα οι Ουκρανοί να μειώσουν.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να φτάνουν «χέρι-χέρι» στο 8-8. Οι Ουκρανοί «αποσπάστηκαν» με 3 για το 10-13, με τον Ανδρεόπουλο να μειώνει με υπέροχο πλασέ (11-13). Το «Τριφύλλι» ωστόσο δεν βρισκόταν σε καλή κατάσταση και οι απανωτές κακές υποδοχές οδήγησαν στο 11-15 για την Ποντολιάνι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά και με το τελικό 19-25 έστειλαν το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, το «Τριφύλλι» ξεκίνησε με εκπληκτικό τρόπο, φτάνοντας στο 3-0 με άσο του Γιάκομπσεν. Η Ποντολιάνι έφερε άμεσα το ματς στα ίσα (4-4), πέρασε μπροστά με λάθος του Ανδρεόπουλου, αλλά ο Μάρκου με υπέροχη επίθεση ισοφάρισε. Οι ισοπαλίες συνεχίστηκαν (9-9), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει εκεί δύο σερί πόντους και με τον Ρανγκέλ να φτάνει στο 11-9. Ο Μάρκου έδωσε «αέρα» τριών πόντων στο «Τριφύλλι», με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ξανά στον πόντο (12-11). Η αντεπίθεση της Ποντολιάνι συνεχίστηκε (12-12), ενώ με εντυπωσιακό μπλοκ η ουκρανική ομάδα πέρασε μπροστά (13-12). Ένα λάθος όμως έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτο ματς-πόιντ, με τον Ράπτη να σερβίρει άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άσο και έφτασαν στο 14-15, αλλά με πλασέ του Ανδρεόπουλου το «Τριφύλλι» προσπέρασε ξανά (16-15). Η Ποντολιάνι έχασε την επίθεση και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο της έδρας του και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-17