Ερασιτέχνης

«Φίνα κορίτσια»… όνομα και πράμα, υπέταξαν τη Θέτιδα μπροστά στον κόσμο τους!

-

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού παρουσιάστηκε με σοβαρότητα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στη Θέτιδα Βούλας και της επιβλήθηκε με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς μπροστά σε 250 φιλάθλους του «τριφυλλιού».

Με τρεις βαθμούς ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Α1 και κατόρθωσε να λυγίσει μια αξιόμαχη ομάδα. Οι «πράσινες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα δύο πρώτα σετ αν και έχασε το τρίτο σετ μέσα από τα χέρια του ενώ κινδύνευσε και στο τέταρτο σετ.

Το «τριφύλλι» είχε σε καλή μέρα τη Σάμανταν ενώ πήρε τους πόντους που χρειάστηκε από Μπιάρντα και Κωνσταντίνου. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και πήρε ευρύ προβάδισμα με 11-5. Σταδιακά πίεσε τη Θέτιδα σε όλα τα επίπεδα και την οδήγησε σε συνεχόμενα λάθη και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε στην αρχή καθώς οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με προβάδισμα 4-6 ωστόσο το «τριφύλλι» ανέκτησε και πάλι γρήγορα το προβάδισμα με 9-7 έπειτα από τελείωμα της Μπιάρντα.

Κάπου εκεί οι παίκτριες του Ντράγκαν Νέσιτς πάτησαν και πάλι το γκάζι και το ανέβασε σε… 19-12 και με συνοπτικές διαδικασίες κατέκτησε το σετ με 25-13.

«Σβηστά» πήγε  στην αρχή και το τρίτο σετ για τον Παναθηναϊκό που πήρε ευρύ προβάδισμα με 15-8. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες  έκαναν μια ανάκαμψη και πλησίασαν σε 20-16 και 21-18 στη συνέχεια και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 22-23 και στο τέλος πήραν το σετ με 23-25.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο υποψιασμένος και πήρε προβάδισμα με 4-2 και έπειτα στα μισά του σετ ήταν μπροστά με 12-8. Έπειτα από ένα «ράλι» η Μάρετ Γκρότους έκανε το 16-12 σε καθοριστικό σημείο και έπειτα διαμόρφωσε το 21-16.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν και πάλι και πλησίασαν στον πόντο 21-20 όμως η Βλαχάκη είχε την απάντηση και έκανε το 24-22.Παρόλα αυτά η Θέτιδα επέστρεψε και πάλι και ισοφάρισε σε 24-24 όμως η Βλαχάκη με μια επίθεση και έναν άσο έκανε το 26-24.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Παυλάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16 2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-12, 25-13 3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-16, 23-25 4ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 26-24

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από: 10 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) σε 113′ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπιάρντα 19 (17/52 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 16 (14/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 18% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. – 31% άριστες), Αντωνακάκη (λ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 0% άριστες).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Τάσιτς 4 (1/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Μερτέκη 11 (8/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες), Φλέμινγκ 6 (6/13 επ.), Σπικς 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάασε 19 (17/53 επ., 2 μπλοκ), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 42% υπ. – 27% άριστες), Δημητρακάκου, Γκιαούρη, Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Γιαννέλου.