«Βυθίστηκε» στη Βαλένθια ο «Εξάστερος»!

-

Έπειτα από ένα παιχνίδι που κατέληξε… Ροντέο, ο Παναθηναϊκός των πολλών αμυντικών προβλημάτων σοβαρεύθηκε στο 4ο δεκάλεπτο κόντρα στη Βαλένθια, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να του χαρίσει τη νίκη, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 94-87 για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Βαλένθια: Μαρίνκοβιτς, Λαμπεϊρί, Φαν Ρόσομ, Ντούμπλιεβιτς, Ντόρνεκαμπ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 55-45, 80-64, 94-87

Με τον Καλάθη να μην κάνει καλό ματς, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει τη σταθερότητα που αναζητούσε στο ξεκίνημα του ματς. Έτσι, ακόμη κι αν προηγήθηκε με 3 πόντους, η Βαλένθια ήταν αυτή που στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου δεκαλέπτου είχε τα ηνία του σκορ, πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά της με προβάδισμα 5 πόντων. Ο Πιτίνο πέρασε στο παιχνίδι τον Ράις στη θέση του αρχηγού και ο Αμερικανός γκαρντ τον δικαίωσε απόλυτα, αφού με δικές του προσωπικές προσπάθειες ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να ολοκληρώσει την περίοδο ισόπαλος με τους γηπεδούχους (25-23).

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν χωρίς συγκέντρωση στο επιθετικό κομμάτι στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στη Βαλένθια με Ντούμπλιεβιτς και Σαν Εμετέριο να φτάσει ξανά στο +5 (32-27, 12’), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 8 πόντους (37-29, 13’). Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη παρά το τάιμ αουτ του Πιτίνο, με τον «Εξάστερο» να μένει περισσότερο πίσω (42-29, 14’), αλλά να μειώνει ύστερα χάρη σε Καλάθη και Ράις (46-41, 17’). Με τη διαφορά να έχει ροκανιστεί σημαντικά, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν να παίζουν πιο μυαλωμένα, φτάνοντας στο -3 μετά από ώρα (46-43, 18’), όμως στο τελευταίο δίλεπτο του 1ου ημιχρόνου τα… θαλάσσωσαν εκ νέου κι έτσι κι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (55-45) ανά χείρας.

Με περισσότερη σοβαρότητα και πειθαρχία μπήκε στο παρκέ στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κατάφερε να μειώσει ξανά στο -6 (63-57, 25’), δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο ότι ο τελικός νικητής της αναμέτρησης δεν έχουν κριθεί επ’ ουδενί. Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» μόλις έφτασαν για μια ακόμη φορά στο -3 φάνηκαν να χαλαρώνουν ανεξήγητα στην περιφερειακή άμυνα, με τη Βαλένθια να σημειώνει δυο σερί τρίποντα και να φτάνει στο +9 (71-62, 27’). Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν για την ομάδα του Πιτίνο, που έδειξε να καταρρέει στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, αφού η Βαλένθια εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο 80-64.

Σε αντίθεση με ο,τι συνέβη στο δίναμε του 3ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός με το «καλημέρα» στο 4ο δεκάλεπτο πέτυχε ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 (80-71, 31’), ξαναμπαίνοντας στο ματς δυναμικά. Το σερί συνεχίσθηκε και μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πονσαρνάου (80-75, 34’), με το παιχνίδι πλέον να παίρνει τροπή… Ροντέο. Το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους ήρθε μετά από 5 λεπτά στην τελευταία περίοδο (82-77, 35’), όμως αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που συνέχισαν τον… χαβά τους, ψαλιδίζοντας περαιτέρω τη διαφορά μέχρι και την ισοφάριση και το ολικό comeback (82-82, 37’). Με το σκορ στο 85-84 υπέρ των Ισπανών, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε μεγάλο πλήγμα στο 39’ χάνοντας τον Καλαθη με 5 φάουλ, τη στιγμή που οι Ισπανοί έφτασαν στο 88-84 με αμφιλεγόμενο σφύριγμα. Ωστόσο, ο Ράις με αυτοθυσία και καλάθι και φάουλ κατάφερε να κρατήσει ζωντανό τον Παναθηναϊκό (88-87, 39’), με τον Ντούμπλιεβιτς όμως να απαντά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (91-87, 39’) και τον Παπαγιαννη να μένει κι εκείνος στον πάγκο με 5 φάουλ. Πλέον ήταν σχεδόν αδύνατον να αλλάξει κάτι, με τη Βαλένθια να συνεχίσει να «πυροβολεί» και να φτάνει στη νίκη με σκορ 94-87.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Νικ Καλάθης