«Τσάρος» στη Ρωσία ο «Εξάστερος»!

Έστω και δύσκολα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημειώσει το πρώτο του εφετινό ευρωπαϊκό “διπλό”, αφού νίκησε στην Αγία Πετρούπολη τη Ζενιτ.

-

Έστω και δύσκολα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημειώσει το πρώτο του εφετινό ευρωπαϊκό “διπλό”, αφού νίκησε στην Αγία Πετρούπολη τη Ζενιτ με σκορ 79-89. Εξαιρετικοί οι Φριντέτ, Τόμας, Ουάιλι και Καλάθης.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: Αλμπισί, Τόμας, Χόλινς, Τρούσκιν, Άιβερσον
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-40, 60-65, 79-89

Με το “καλημέρα” στο ματς, η Ζενίτ άρχισε να… πυροβολεί από τα 6.75 μ., ενώ ο Παναθηναϊκός έδειχνε μουδιασμένος στο παρκέ. Η εν λόγω κατάσταση είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός μικρού χάσματος μεταξύ των δύο ομάδων στο σκορ από νωρίς, με τους Ρώσους να φτάνουν στο +6 (8-2, 3′). Από την πλευρά του, ο Πεδουλάκης κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες του γρήγορα κι αυτοί με τη σειρά τους μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 8′ (18-18). Μάλιστα, λίγο αργότερα ο Τόμας με ωραίο δίποντο μέσης απόστασης έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους φιλοξενούμενους (18-20, 9′), οι οποίοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο +2 (20-22).

Παρόλο που το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο δεν ήταν αυτό που θα έπρεπε, τελικά οι “πράσινοι” άλλαξαν ξανά την αγωνιστική εικόνα τους στην πορεία και περί τα μέσα της περιόδου έφτασαν στο +6 (28-34, 16′) από το -2 (26-24, 13′). Όμως, ύστερα ήταν η σειρά της ομάδας του Πλάθα να πραγματοποιήσει τη δική της αντεπίθεση. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 6-0, ισοφαρίζοντας σε 38-38 στο 39′, με τον Παναθηναϊκό, όμως, να οδηγείται στα αποδυτήρια προπορευόμενος με 38-40 χάρη σε καλάθι του Βουγιούκα. Πάντως, στην εκπνοή ο Τόμας πέτυχε δίποντο, όμως οι διαιτητές αποφάσισαν να μην το μετρήσουν, με τη φάση να είναι εξαιρετικά οριακή.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα. Από τη μία, στο πρώτο μισό της περιόδου ήταν εξαιρετικός, καταφέρνοντας να ξεφύγει αρκετά στο σκορ και φτάνοντας στο +14 (49-63, 27′), όμως από την άλλη στα τελευταία λεπτά έχασε τη συγκέντρωσή του και επέτρεψε στη Ζενίτ να πραγματοποιήσει ένα αναπάντητο σερί 9-0 (60-65). Οι “πράσινοι” εν πολλοίς οφείλουν το καλό τους διάστημα στους Φριντέτ, Ουάιλι και Τόμας, με τον πρώτο να είναι αρκετά ζεστός, όμως στη συνέχεια έμειναν δίχως πόντο στην επίθεση για περίπου 3 λεπτά.

Η είσοδος των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο για το τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο ήταν πιο συγκεντρωμένη, κάτι που αντικατοπτρίστηκε πλήρως και στον πίνακα του σκορ. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Πεδουλάκη μέσα σε 4 λεπτά διεύρυνε το προβάδισμά της στο +9 (64-73, 34′), όμως μια απροσεξία του Καλάθη επέτρεψε στους Ρώσους να κάνουν ένα επιμέρους 7-2 για το 73-77 στο 35′. Δύο λεπτά αργότερα η Ζενίτ μείωσε ακόμη περισσότερο (76-79, 37′), με το… φάντασμα τον τελευταίων λεπτών που καταδίωκε τον Παναθηναϊκό να ξυπνά και πάλι. Τελικά, όμως, με την απαιτούμενη ψυχραιμία οι “πράσινοι” ξόρκισαν το προαναφερθέν… φάντασμα και πήρε μια άκρως σημαντική νίκη για τη συνέχεια της Euroleague με σκορ 79-89, αφού ο Φριντέτ κι οι συμπαίκτες του δεν λάθεψαν στις βολές.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Τζίμερ Φριντέτ