Όχι πάλι, ΟΧΙ έτσι!

-

Κόντρα στη διαιτησία, στον Ολυμπιακό και στον κακό του εαυτό πάλεψε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με σκορ 74-76 για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Χρ. Σερέλης): Γουόλτερς, Λι, Γουίλιαμς, Μπέικον, Γκουντάιτις
Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Φαλ

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν το ντέρμπι οι δυο ομάδες στο ΟΑΚΑ, αφού στα πρώτα 2′ το σκορ ήταν μόλις 2-2. Αργότερα, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε καλό ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς στο +6 (8-14, 6′). Όμως, οι «πράσινοι» με ένα επιμέρους 10-5 μείωσαν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (18-19, 9′), με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λι *8π.), για να ολοκληρώσουν ισόπαλοι με 21-21 χάρη σε μακρινό τρίποντο του Μποχωρίδη. Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου ο Μπέικον αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος.

Παρότι το «Τριφύλλι» σκόραρε πρώτο στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με ένα δικό του επιμέρους 4-14 απάντησε κι ανάγκασε τους γηπεδούχους να υποχωρήσουν στο -10 (25-35, 14′) για πρώτη φορά στο ματς. Με τον Μπέικον να έχει επιστρέψει στον αγώνα, αλλά να έχει τεθεί εκτός ρυθμού, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να δυσκολεύεται αρχικά επιθετικά, αλλά τελικά με τον Μαντζούκα και τον Λι «ξεκόλλησε» και «έκλεισε» το 1ο ημίχρονο στο -8 (38-46), μειώνοντας ισχνά τη διαφορά ενόψει της επανάληψης. Ακόμη, κατά τη διάρκεια της 2ης περιόδου η απόφαση του διαιτητή Κάρδαρη να μη δώσει καν φάουλ σε ξεκάθαρο αντιαθλητικό του Μακίσικ στον Παπαγιάννη έκανε τον γύρο του διαδικτύου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποκτήσει και πάλι διψήφιο προβάδισμα (46-56, 25′), αφού τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων ήταν αρκετά στα πρώτα λεπτά. Αμέσως μετά, στο δεύτερο μισό της 3ης περιόδου η εικόνα της ομάδας του Σερέλη βελτιώθηκε αισθητά, η άμυνα… έσφιξε κι η επίθεση συνέχισε τη δουλειά της. Έτσι, ο «Εξάστερος» με ένα εκπληκτικό επιμέρους 3-12 άφησε τους φιλοξενούμενους μονάχα με 3 πόντους σε 5′ και μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (58-59). Στο μεταξύ, στην «πράσινη» εξίσωση μπήκε ξανά και ο Μπέικον, που είχε βγει νωρίτερα εκτός ρυθμού.

Η μικρή διακοπή μεταξύ 3ου και 4ου δεκαλέπτου φάνηκε να ευνοεί τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» τα είχαν βρει… σκούρα στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου και έτσι είχαν την ευκαιρία να ανασυνταχθούν. Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» αποσυντονίστηκαν και μένοντας δίχως πόντο για περίπου 3′, επέτρεψαν στον «αιώνιο» αντίπαλό τους να ξεφύγει στο +8 (58-66, 33′) σε άκρως κρίσιμο χρονικό σημείο. Η εν λόγω διαφορά διατηρήθηκε για αρκετή ώρα, για να μειωθεί εν τέλει δια χειρός Μπέικον (67-71, 38′), ο οποίος έβαλε την ομάδα του ξανά στο ματς λίγο πριν το φινάλε. Oι «πράσινοι» εισήλθαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα από το -4 (71-75, 39′), με τον Μπέικον να ευστοχεί σε τρίποντο στα 23.8″ (74-75, 39′) και να αναγκάζει τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μακίσικ ευστόχησε σε 1/2 βολές, οι «πράσινοι» είχαν την τελευταία επίθεση την οποία δεν αξιοποίησαν και κάπως έτσι το «Τριφύλλι» ηττήθηκε με σκορ 74-76. Καθαρό διπλό φάουλ του Φαλ σε Γουίλιαμς και Παπαγιάννη στην τελευταία φάση, με τους διαιτητές να αγνοούν τα πάντα.

Πάρις Λι. Μπορεί να υπέπεσε σε λάθη, αλλά αποτέλεσε την… ψυχή του Παναθηναϊκού. Κράτησε την ομάδα του επιθετικά όταν κανείς άλλος δεν βρισκόταν σε καλή κατάσταση, ενώ έπαιξε «σκυλίσια» άμυνα από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό συμμετοχής του. Σαφώς, clutch παίκτης ήταν ο Μπέικον, αλλά χωρίς τον Λι, ο Παναθηναϊκός δεν θα έφτανε στο σημείο να διεκδικήσει τη νίκη.