«Μαινόμενος» Παναθηναϊκός, σμπαράλιασε στο «παλάτι» του την ΑΕΚ!

-

Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε πάνω στην ΑΕΚ για τις ήττες απέναντι σε Παρί και Ρεάλ, υποτάσσοντας την Ένωση με χαρακτηριστική άνεση στο ΟΑΚΑ (94-74).

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Μπράουν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Χαμπ, Νετζήπογλου, Κουζέλογλου, Γκόλντεν, Χέιλ

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του η ένταση ήταν φανερή στο ξεκίνημα, με τους «πράσινους» να ανοίγουν το σκορ χάρη σε δίποντο του Τζέριαν Γκραντ (2-0). Η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα με τον Γκόλντεν, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Λορέντζο Μπράουν πέτυχε το πρώτο του καλάθι για τον Παναθηναϊκό, δίνοντας προβάδισμα 4-2, αλλά ο Νετζήπογλου απάντησε ξανά για την ΑΕΚ, κάνοντας το 4-4.

Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γκόλντεν να σκοράρει για το 4-6. Ο Μπράουν του Παναθηναϊκού ισοφάρισε (6-6), ενώ ο Λεσόρ πέτυχε καλάθι, δίνοντας το προβάδισμα στο «Τριφύλλι» (8-6). Παρά το καλό αμυντικό παιχνίδι του Λεσόρ, η ΑΕΚ βρήκε τρίποντο για το 8-9.

Ο Λεσόρ συνέχισε να προσφέρει επιθετικά και αμυντικά, ανεβάζοντας το σκορ στο 19-12 για τον Παναθηναϊκό, όμως η ΑΕΚ απάντησε με εντυπωσιακά καρφώματα του Κουζέλογλου και καλάθια του Γκρέι, διατηρώντας τη διαφορά μικρή στο 21-16. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με «τρελό» buzzer beater τρίποντο του Χάντερ Χέιλ για την ΑΕΚ, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ της περιόδου στο 23-19.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γκόλντεν να σκοράρει για το 39-27, αλλά ο Κέντρικ Ναν ήταν καθοριστικός, πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για να φέρει το σκορ στο 44-27. Ο Ναν εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία και έδειξε την ποιότητά του στην επίθεση, ενώ ακολούθησε το κάρφωμα του Λεσόρ και λίγο μετά η τεχνική ποινή που κέρδισε ο Παναθηναϊκός, με αποτέλεσμα να φτάσει το σκορ στο 46-27.

Η Ένωση επιχείρησε να αντιδράσει με κάποιες προσπάθειες του Χέιλ και του Μπράις, όμως ο Ναν ξανά δεν άφησε περιθώρια, σκοράροντας ξανά για το 46-27. Ο Γκραντ ευστόχησε κι αυτός με φοβερό buzzer beater τρίποντο στο… μηδέν, για να διαμορφώσει το εντυπωσιακό +20 του ημιχρόνου (49-29).

Η αρχή της τρίτης περιόδου βρήκε τον Λεσόρ να κερδίζει φάουλ και να ευστοχεί στη μία από τις δύο βολές, κάνοντας το 55-29. Ο Λεσόρ συνέχισε με ακόμα ένα καλάθι για το 57-29, διατηρώντας τον Παναθηναϊκό σε απόλυτο έλεγχο. Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά με τον Γκρέι, που πέτυχε ένα καλάθι για το 57-31, αλλά ο Γκριγκόνις ήταν και πάλι εκεί για να δώσει σκορ (59-31).

Ο Μπράις πρόσθεσε ένα καλάθι για την ΑΕΚ, μειώνοντας προσωρινά σε 59-34, αλλά ο Γκριγκόνις συνέχισε να σκοράρει για τον Παναθηναϊκό, ανεβάζοντας το σκορ στο 62-34. Με καλή άμυνα και ομαδικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός κράτησε την ΑΕΚ μακριά από το να πλησιάσει στη διαφορά και ο Ναν ευστόχησε στην τελευταία φάση της περιόδου για να διαμορφώσει το 72-40, με τη διαφορά να εκτοξεύεται έτσι άνω των 30 πόντων!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε έτσι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αταμάν ν’ ανοίγει το ροτέισον βάζοντας και Σαμοντούροφ και Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο ταυτόχρονα μαζί, με το τελικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ να διαμορφώνεται στο 94-74. Το +34 έγινε +14 (78-64) κάποιοι στιγμή, αλλά κι αυτό ήταν απόρροια της χαλάρωσης του Παναθηναϊκού λόγω έκτασης του σκορ.

Ο Λορέντζο Μπράουν φάνηκε από την αρχή σε τρομερή βραδιά, πραγματοποιώντας μακράν την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Αν μη τι άλλο, άπαντες στον «Επτάστερο» γνωρίζουν καλά το πόσο μπορεί να αναβαθμίσει όλη την ομάδα η παρουσία του στο παρκέ. Και απόψε, το έδειξε.

Ο Ντίνος Μήτογλου είναι σπουδαίος παίκτης και θα το αποδείξει ξανά, όπως έκανε άλλωστε και πέρσι. Απλώς μέχρι στιγμής όσο κι αν προσπαθεί, που το κάνει πολύ, το παιχνίδι ειδικά στην επίθεση δεν του βγαίνει…

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.