«Λύγισε» στο Περιστέρι και πάει σε… τελικό πρόκρισης ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός… πέταξε για άλλη μια φορά ένα ημίχρονο και παρά την καλή εμφάνσιη του Γκριγκόνις ηττήθηκε εύκολα από το Περιστέρι (76-71) και θα διεκδικήσει την πρόκριση σε 5ο ματς στο ΟΑΚΑ!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Περιστέρι (Β. Σπανούλης): Φρανσίσκο, Ντένμον, Πουλιανίτης, Κασελάκης, Μπίλαν.
Παναθηναϊκός (Χρ. Σερέλης): Μποχωρίδης, Γκριγκόνις, Πονίτκα, Αγραβάνης, Παπαγιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-27, 59-55, 76-71

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με ένα γρήγορο 0-5, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πετυχαίνει όλους τους πόντους της ομάδας. Ο Φρανσίσκο με δύο τρίποντα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, με τους Αγραβάνη και Γκριγκόνις να «απαντούν» και το σκορ να γίνεται 6-10. Με γκολ-φάουλ του Γκουντάιτις το «Τριφύλλι» έφτασε και στο 7-13, όμως κάπου εκεί ήρθε το… μπλακ-άουτ, με το Περιστέρι να κυριαρχεί απόλυτα και να κλείνει την περίοδο στο 21-15, βρίσκοντας απανωτούς πόντους με Ραντάνοφ και Κασελάκη.

Οι «πράσινοι» είχαν… καταρρεύσει πλήρως από το 6ο λεπτό του αγώνα και η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, παρά το αρχικό καλάθι του Καλαϊτζάκη για το 21-17. Το σύνολο του Σπανούλη έφτασε στο +10 (27-17), με τον Λι να μειώνει με βολές αλλά τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να βρει λύσεις και στις δύο μεριές του παρκέ. Κάπως έτσι το σκορ έφτασε στο 35-21, με τον Πονίτκα να «σπάει» το σερί με δύο εύστοχες βολές. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +16 (39-23), με τους Πονίτκα και Γκουντάιτις να βρίσκουν τέσσερις συνεχόμενους πόντους και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 41-27.

Τα όσα είπε στους παίκτες του ο Σερέλης στα αποδυτήρια φαίνεται πως λειτούργησαν, αφού ο «Εξάστερος» επέστρεψε σαφώς βελτιωμένος στον αγωνιστικό χώρο και με τρίποντο του Γουίλιαμς και καλάθι του Παπαγιάννη μείωσε στους 9 (41-32). Το Περιστέρι «απάντησε» με σερί 4-0, αλλά με Παπαγιάννη, Γκριγκόνις και Γκουντάιτις να σκοράρουν η διαφορά έπεσε εκ νέου σε μονοψήφιο αριθμό (47-38). Το τρίποντο του Γκριγκόνις έδωσε ακόμα μεγαλύτερη… πνοή στο «Τριφύλλι», το οποίο με βολές του Γκουντάιτις και γκολ-φάουλ του Γουίλιαμς πλησίασε στους 5 (51-46). Με πρωταγωνιστή τον Ντέρικ οι «πράσινοι» πλησίασαν ακόμα περισσότερο (57-53), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-55 και το ματς να γίνεται ντέρμπι.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, αφού παρά το καλάθι του Γκριγκόνις η διαφορά έγινε και πάλι διψήφια (67-57). Το «Τριφύλλι» προσπαθούσε να βρει τρόπο να επιστρέψει και με βολές από Παπαγιάννη και Πονίτκα μείωσε, ενώ ο Γκριγκόνις σκόραρε ξανά για το 67-62. Ο Μπίλαν «έκοψε» το σερί του Παναθηναϊκού, αλλά με εμφατικό φόλοου κάρφωμα του Πονίτκα η διαφορά έπεσε στους 4 (69-65), περίπου 2 λεπτά πριν την λήξη. Ο Γκριγκόνις μείωσε στο καλάθι (69-67), όμως ένα τεράστιο τρίποντο του Φρανσίσκο έδωσε «αέρα» 5 πόντων στους γηπεδούχους, 71 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο «Εξάστερος» δεν κατάφερε στα τελευταία δευτερόλεπτα να αλλάξει κάτι, με το τελικό 76-71 να «σφραγίζει» το 2-2 και να στέλνει την σειρά σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο ΟΑΚΑ.

Σε μια συνολικά κάκιστη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό, ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν μάλλον αυτός που ξεχώρισε περισσότερο για το «Τριφύλλι». Έδωσε διψήφιο αριθμό πόντων, κατέβασε ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ, κέρδισε αρκετά φάουλ και γενικά το πάλεψε όσο μπορούσε.