Η κριτική του «Τριφυλλιού» με Ζενίτ (Poll)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με σκορ 79-89 και ο Γιώργος Γάκης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Καλάθης: Απόλυτα απολαυστικό παιχνίδι, από άποψη δημιουργίας για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, με μόλις… 15 ασίστ. Κατέβασε ριμπάουντ, έκλεψε μπάλες, σκόραρε, ήταν αρχηγός με όλη τη σημασία της λέξης. Ξεκουράστηκε ελάχιστα, ήταν… πανταχού παρών και έδειξε να συνεχίζει το μοτίβο των εξαιρετικών εμφανίσεων στην αρχή της σεζόν. Οι 15 ασίστ που μοίρασε αποτέλεσαν την αιτία της μεγάλης αποψινής νίκης, κάνοντας «χαρούμενους» τους συμπαίκτες του, όπως μόνο αυτός ξέρει. Αγωνίστηκε 36:16, σκόραρε 8 πόντους με 4/6 δίποντα, μοίρασε 15 ασίστ (3 ασίστ λιγότερες σε σχέση με το ρεκόρ του), ενώ υπέπεσε σε μόλις 2 λάθη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Φριντέτ: Ξεκίνησε άστοχα την αναμέτρηση, αλλά δεν υπήρξε ούτε μία συνεργασία που να κατέληγε σε ελεύθερο σουτ δικό του στο πρώτο ημίχρονο. Πήρε μέχρι και τρίποντο στον αιφνιδιασμό για να φτάσει στο 0/3 τρίποντα. Έπαιρνε ατομικές προσπάθειες που οδηγούσαν σε καλάθι από κοντά. Στο πρώτο του σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ελεύθερο σουτ και ευστόχησε από τα 8 μέτρα, όπως έκανε και στο δεύτερο του μακρινό σουτ. Σκόραρε και back to back καλάθια… #JimmerMania, ξεκόλλησε την ομάδα επιθετικά και μας φανέρωσε ένα δείγμα του ταλέντου του και τους λόγους που ο Παναθηναϊκός τον έκανε τον δεύτερο πιο ακριβοπληρωμένο παίκτη του. Με το καλάθι για το 76-81 κράτησε την ομάδα επιθετικά, έβαλε βολές στο τέλος και έδειξε να προσαρμόζεται στο παιχνίδι της ομάδας σταδιακά. Σίγουρα το ότι δεν έπαιξε καθόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Αρμάνι, ήταν καθοριστικός παράγοντας για την ήττα της περασμένης εβδομάδας, αλλά ευτυχώς κάτι τέτοιο δε συνέβη σήμερα. Αγωνίστηκε 21:08, σκόραρε 22 πόντους με 5/6 δίποντα και 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

Παπαπέτρου: Στην πρώτη του παρουσία στο παρκέ, πάλεψε στην άμυνα μαζεύοντας 4 ριμπάουντ (το 1 επιθετικό), ενώ στα 8 λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλός στο αμυντικό κομμάτι. Στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε να έχει ρυθμό πρώτη φορά φέτος, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Πήρε πολύ κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στο 73-79, όπως και στο άστοχο τρίποντο του Φριντέτ 2′ πριν το τέλος. Μάζεψε συνολικά 10 ριμπάουντ, ενώ έκανε 0/2 βολές για να… καταφέρει να μην φτάσει στο double double. Όταν έκανε το limit up, o Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στη δεύτερη του νίκη με τον ίδιο να αποτελεί κλειδί. Αγωνίστηκε 24:11, σκόραρε 9 πόντους με 3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 11 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Τόμας: Ξεκίνησε πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας ότι το παιχνίδι απέναντι στην Αρμάνι αποτέλεσε μια κακή παρένθεση γι’ αυτόν. Έδειχνε απόλυτα συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, πάλευε σε κάθε κατοχή, ενώ τα στατιστικά του ήταν εξαιρετικά και πάλι. Αποτελεί τον πλέον φορμαρισμένο παίκτη του Παναθηναϊκού, με την ομάδα να μπορεί να βασιστεί πάνω του στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Σκόραρε σημαντικά καλάθια. Αγωνίστηκε 31:14, σκόραρε 17 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολές. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Παπαγιάννης: Πολύ κακό ξεκίνημα ακόμα μια φορά από τον Έλληνα ψηλό. Κακό τελείωμα σε λέι απ, χωρίς να είναι συγκεντρωμένος στις πρώτες άμυνες. Ο Πεδουλάκης τον κράτησε στην άκρη του πάγκου στη συνέχεια, δείγμα του ότι χρειάζεται πολύ δουλειά για να βελτιωθεί. Δεν θυμίζει παίκτη επιπέδου βασικού «5» αυτή τη περίοδο για τον Παναθηναϊκό, απαραίτητη η (μεγάλη) βελτίωση του για να γίνει χρήσιμος για την ομάδα. Ακόμα μια κακή παρουσία. Αγωνίστηκε 3:18, με 0/1 δίποντο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Βουγιούκας: Μπήκε και έδωσε ουσία στη θέση «5» για τον Παναθηναϊκό. Κέρδισε φάουλ, σκόραρε, έπαιξε άμυνες, δείχνοντας ότι είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τον Παπαγιάννη. Αποδεικνύεται στην αρχή της χρονιάς πολύ χρήσιμος για την ομάδα, κέρδισε ριμπάουντ και φάουλ με την οξυδέρκεια του, μονομάχησε με τον Αγιόν, ενώ τα αμυντικά του ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσαν ανάσα για τον Παναθηναϊκό. Αγωνίστηκε 21:06, σκόραρε 6 πόντους με 2/4 δίποντα, 2/2 βολές και 2 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Μπεντίλ: Έκανε ένα κλέψιμο που οδήγησε σε άμεσο καλάθι (το μοναδικό του στο πρώτο ημίχρονο), ενώ δεν ήταν κακός στα αμυντικά του καθήκοντα. Σίγουρα όμως, δεν έκανε το κάτι παραπάνω σε καμία περίπτωση για τον Παναθηναϊκό. Χρειάζεται μεγάλη βελτίωση για να γίνει παίκτης επιπέδου Euroleague. Αγωνίστηκε 9:59, σκόραρε 2 πόντους με 1/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Τζόνσον: Ήταν ωσεί παρών στο παιχνίδι κατά το πρώτο ημίχρονο, καθώς εκτός από το 0/1 τρίποντα, δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο παρκέ. Η αλήθεια είναι πως ούτε και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε αισθητή την παρουσία του, δείχνει ότι θέλει χρόνο να εγκληματιστεί και σίγουρα η προσαρμογή του στην Ευρώπη δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για τον ίδιο. Αγωνίστηκε 12:26, χωρίς να σκοράρει (0/1 τρίποντο), ενώ κατέβασε 2 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ράις: Δεν μπήκε συγκεντρωμένα στο παιχνίδι, σε 7′ λεπτά δεν πήρε ούτε μία (!) προσπάθεια, ενώ ήταν αρνητικός και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με εξαίρεση ένα εύστοχο τρίποντο, υπό πολύ κακές προϋποθέσεις, δεν ήταν ο παίκτης στον οποίον θα μπορούσε να βασιστεί ο Παναθηναϊκός. Αγωνίστηκε 15:52, σκόραρε 3 πόντους με 0/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3 ασίστ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Μήτογλου: Πολύ καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο για τον νεαρό φόργουορντ του Παναθηναϊκού, με 8 πόντους σε 5:19 στο πρώτο ημίχρονο και δείχνοντας απόλυτα προσηλωμένος στο παιχνίδι. Έβαλε καλά το κορμί του στην άμυνα, βοηθώντας τους συμπαίκτες του να φτάσουν σε κλέψιμο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε ιδιαίτερα, αλλά απέδειξε και στο λίγο διάστημα που αγωνίστηκε απόψε ότι έχει βελτιωθεί πολύ και ότι πλέον αποτελεί βασική λύση στα χέρια του προπονητή της ομάδας. Αγωνίστηκε 8:46, σκόραρε 8 πόντους, με 3/4 δίποντα, 2/2 βολές. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Γουάιλι: Ξεκίνησε άστοχα στο πρώτο ημίχρονο (1/4 σουτ) αλλά ήταν καλός αμυντικά, έκλεψε μπάλα και ήταν συνεπής στις αμυντικές αλλαγές. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αλά… Αρμάνι. Άμυνα, καλάθι και φάουλ, ξανά άμυνα, ξανά καλάθι, με κάρφωμα αυτή τη φορά. Υστέρησε στο κομμάτι των ριμπάουντ απέναντι στον Αγιόν, αλλά στη συνέχεια ξαναέγινε… κυρίαρχος των αιθέρων. Σκόραρε 14 πόντους με 6/9 δίποντα και 2/3 βολές, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Μπράουν: Αγωνίστηκε μόνο 8” στο πρώτο ημίχρονο για την τελευταία άμυνα. Δεν μπορεί να κριθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Πεδουλάκης: Άφησε τα πιο «βαριά» χαρτιά μέσα στο παιχνίδι σήμερα για περισσότερη ώρα. Για ακόμα ένα παιχνίδι, η ομάδα υστέρησε στα αμυντικά ριμπάουντ, δέχθηκε σερί όταν έπαθε ακόμα ένα μπλακ άουτ, αλλά τουλάχιστον κέρδισε και έδειξε ελαφρώς βελτιωμένη. Δέχεται κριτική που κάποιες φορές είναι υπερβολική, αλλά έχει την ευθύνη για το ότι η ομάδα δεν έχει πετύχει το 4/4 έως τώρα, παρά τα κένα που έχει δείξει έως τώρα. Στο χέρι του είναι η βελτίωση της ομάδας, με την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της χρονιάς να είναι προ των πυλών, απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους (Κίμκι στη Ρωσία και Εφές στο ΟΑΚΑ). ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5