Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού AKTOR με Βαλένθια

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε τη Βαλένθια και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Εργκίν Αταμάν.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ

Πάτησε παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο όταν η ομάδα είχε πάρει σημαντική διαφορά για να δώσει ανάσες στους βασικούς Γκραντ, Σλούκα με ενέργεια στην άμυνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΛΟΥΚΑ ΒΙΛΝΤΟΖΑ

Με τις καλές και κακές στιγμές του ο Αργεντινός γκαρντ που μπήκε… ζεστός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο 20λεπτο έκανε λάθη, δίνοντας σαφώς λιγότερα σε σχέση με τους υπόλοιπους γκαρντ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΚΑΪΛ ΓΚΑΪ

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΑΛΕΚΣΑΝΤΕΡ ΜΠΑΛΤΣΕΡΟΦΣΚΙ

Εκτός κλίματος αγώνα ο Πολωνός ψηλός που δεν εκμεταλλεύτηκε τα λεπτά που πήρε στο παρκέ από τον προπονητή του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ

Εξαιρετικός ο αρχηγός του Παναθηναϊκού AKTOR που σκόραρε και δημιούργησε με μαεστρία, φτάνοντας μια ανάσα από το double-double (12 πόντοι, 9 ασίστ) οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του σε μια άνετη νίκη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

ΤΖΕΡΙΑΝ ΓΚΡΑΝΤ

Άλλο ένα αψεγάδιαστο ματς από τον Αμερικανό που ήταν εκ των διψήφιων των «πράσινων» (13 πόντοι), με δημιουργία και χωρίς κανένα λάθος, με 3 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΚΕΝΤΡΙΚ ΝΑΝ

Ο Αμερικανός πήρε εκ νέου χρόνο συμμετοχής χωρίς να κάνει όσα έκανε με την ΑΕΚ, μένοντας στους 5 πόντους, δείχνοντας ότι χρειάζεται χρόνο για να φτάσει στο επίπεδο προσαρμογής που θέλει ο Αταμάν (5 πόντοι με 1/8 σουτ).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΜΑΤΙΑΣ ΛΕΣΟΡ

Τρομερός ο Γάλλος σέντερ που παρέσυρε τους αντιπάλους του με 17 πόντους (πρώτος σκόρερ), 7 ριμπάουντ και 11 κερδισμένα φάουλ, αριθμός ενδεικτικός των επιδόσεών του.

ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

ΜΑΡΙΟΥΣ ΓΚΡΙΓΚΟΝΙΣ

Ο Λιθουανός ήταν λίρα εκατό σε άλλο ένα παιχνίδι με τα σουτ που έπρεπε όταν έπρεπε και διψήφιο αριθμό πόντων (11).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ

Ο διεθνής φόργουορντ χωρίς να φτάσει στα επίπεδα προηγούμενων εμφανίσεων έφτασε άνετα τους 14 πόντους όντας μπροστάρης για την ομάδα.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΑΝΤΖΟΥΚΑΣ

Δυναμικό «παρών» από τον Έλληνα άσο που μπήκε και πήρε τα σουτ που του αναλογούσαν με εξαιρετική ευστοχία (3/3 τρίποντα και 9 πόντοι).

ΕΡΓΚΙΝ ΑΤΑΜΑΝ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το καθήκον του και με το παραπάνω, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του με την 3η συνεχόμενη επιτυχία, αυτή τη φορά… κατασπαράζοντας τη Βαλένθια. Η ισπανική ομάδα παραδόθηκε στις ορέξεις της ομάδας του Αταμάν που πήρε την πιο άνετη νίκη της στον «μαραθώνιο» ανεβαίνοντας πλέον στο 6-4 και δείχνοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο αγωνιστικά και ψυχολογικά.