Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Μπολόνια

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 88-85 την Μπολόνια και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν αυτός που «κράτησε» όρθια την ομάδα. Βρήκε στόχο κι από κοντά κι από μακριά, έφτασε γρήγορα τον διψήφιο αριθμό πόντων και χάρη σε αυτόν δεν… ξέφυγε η διαφορά. Συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα, νίκησε κατά κράτος και στις δύο μεριές του παρκέ τον Τεόντοσιτς, ήταν ο δεύτερος σκόρερ του «Τριφυλλιού» (18π.) και σταδιακά έβαλε και την δημιουργία στο παιχνίδι του (4ασ.)!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Πολύ καλός ο Αμερικανός, που άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα με τις άμυνές του! Κατάφερε να… σπάσει τα νεύρα του Τεόντοσιτς, βρίσκοντας σε κομβικό σημείο στο πρώτο μέρος 5 πόντους και 2 ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε ρόλο εκτελεστή και έβρισκε το… διχτάκι από παντού (15π.), συνθέτοντας ένα υπέροχο δίδυμο με τον Γουόλτερς! Έβγαλε μάλιστα την πιο κρίσιμη ασίστ του αγώνα, με τιτάνια ψυχραιμία, ενώ σε όλο το ματς ήταν από τους κορυφαίους του «Εξάστερου».

Αρνητικός στο μικρό διάστημα που αγωνίστηκε, δεν κατάφερε να προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο στην ομάδα, αλλά δεν μπορεί ουσιαστικά να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Υπέπεσε γρήγορα σε 3 φάουλ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά, έχοντας πάντως ένα εντυπωσιακό κλέψιμο στην πίσω μεριά του παρκέ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

2 ριμπάουντ και 1 ασίστ η συγκομιδή του, με τον Έλληνα γκαρντ / φόργουορντ να παίζει για πάνω από 10 λεπτά λαλά να μην προσφέρει τίποτα ουσιαστικό, ούτε στην επίθεση αλλά ούτε και στην άμυνα.

Εκτός κλίματος στο πρώτο μέρος ο Πολωνός, που δεν πήρε καμία επιθετική προσπάθεια και αρκέστηκε σε 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Στην επανάληψη ανέβηκε κι αυτός μαζί με την υπόλοιπη ομάδα και χωρίς να φανεί ιδιαίτερα προσέφερε στην συνολική εικόνα, στην καλή κυκλοφορία και την άμυνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

Ξεκίνησε άστοχος, όμως γρήγορα άρχισε να… βάζει την μπάλα στο πλεκτό κι έκλεισε το ημίχρονο με 9 πόντους, 2 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ταλαιπωρώντας πάρα πολύ την αντίπαλη άμυνα. Στο δεύτερο μέρος δεν φάνηκε τόσο και ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στην εκπληκτική τριάδα των Γουόλτερς Λι Γουίλιαμς, ώστε να μην είναι και τόσο προβλέψιμη η επίθεση. Για κάποιον… ακατανόητο λόγο πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις στο φινάλε και αστόχησε, με τον ίδιο να βρίσκεται στην χειρότερη βραδιά του από όταν φόρεσε την πράσινη φανέλα. Στην παράταση είχε κακές επιλογές μεν, όμως έβαλε ένα τεράστιο γκολ-φάουλ και έδειξε ψυχραιμία στις βολές στο φινάλε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Ο Αμερικανός πιστώθηκε κάποιες καλές άμυνες στο ξεκίνημα του αγώνα κι επιθετικά έδωσε 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με την εικόνα του να μην είναι σε καμία περίπτωση αρνητική. Στην επανάληψη ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό του, άρχισε να σκοράρει από παντού κι έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην ανατροπή! Το buzzer-beater τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου έδωσε τεράστια ώθηση στην ομάδα, ενώ ήταν φοβερός και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην παράταση ήταν ο κορυφαίος και συνολικά έμεινε στο παρκέ 39 λεπτά και μέτρησε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 10

Κάκιστο ματς από τον αρχηγό του «Εξάστερου», που δεν πήρε καθόλου προσπάθειες και έμεινε στους 2 πόντους και τα 4 ριμπάουντ! Ήταν πάντως θετικές οι 2 ασίστ και οι 2 τάπες, ενώ στην παράταση πήρε το πιο κρίσιμο ριμπάουντ του ματς.

Εξαιρετικό ματς από τον Λιθουανό σέντερ, που στο ξεκίνημα του αγώνα πήγαινε διαρκώς στις βολές και ήταν αρκετά εύστοχος. Παράλληλα μοίρασε με το… καλημέρα 3 ασίστ, θυμίζοντας πλέι μέικερ, έκανε μια τάπα και κατέβασε ριμπάουντ, κυριαρχώντας στην ρακέτα. Διατήρησε την πολύ καλή του εικόνα και στο δεύτερο μέρος αλλά και την παράταση, μετρώντας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες!

Νωθρό ξεκίνημα για μια ακόμα φορά, αδυναμία να αναχαιτίσει τον Οτζελέγε, κανένα επιθετικό πλάνο. Ο Παναθηναϊκός έδειξε για άλλη μια φορά παντελώς αδούλευτος, βασίστηκε καθαρά στις ατομικές ενέργειες και «πέταξε» μια περίοδο στα σκουπίδια. Όλα αυτά τα χρεώνεται φυσικά ο Μαυροβούνιος τεχνικός, ο οποίος όμως πιστώνεται και την ανατροπή στην επανάληψη, με τους «πράσινους» να δείχνουν χαρακτήρα. Στο φινάλε της τελευταίας περιόδου βέβαια… πήγε να χαθεί το ματς, όμως ο Σύλλογος βρήκ τον τρόπο να φτάσει στην παράταση στο ροζ φύλλο αγώνος.