Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 85-74 από την Μακάμπι Τελ-Αβίβ και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Θετικός δημιουργικά ο Αμερικανός γκαρντ, που έκανε το ντεμπούτο του στην Euroleague με την πράσινη φανέλα. Μοίρασε 4 ασίστ σε 10 λεπτά στο πρώτο μέρος, πετυχαίνοντας κι ένα πολύ δύσκολο σουτ. Δεν ανέβασε ιδιαίτερα ρυθμούς ούτε στην επανάληψη, κινούμενος γενικά σε… ρηχά νερά. Ολοκλήρωσε το ματς με 4 πόντους και 5 ασίστ, δείχνοντας ορισμένες από τις δημιουργικές του αρετές αλλά και το ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

Ξεκίνησε με ένα εύστοχο τρίποντο αλλά… έμεινε σ’ αυτό, αφού στο πρώτο μέρος δεν σκόραρε ξανά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα δημιουργικά, ούτε σε κάποιον άλλον τομέα. Η εικόνα του δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, με τον ίδιο να πραγματοποιεί μια πολύ μέτρια εμφάνιση και να μην καταφέρνει να βοηθήσει ουσιαστικά τους «πράσινους».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

Πήρε αρκετά λεπτά στο πρώτο μέρος του αγώνα, ευστοχώντας σε ένα τρίποντο και «γράφοντας» ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 κερδισμένα φάουλ. Σταδιακά έριξε ρυθμούς, δεν πήρε πολύ χρόνο στην επανάληψη και δεν προσέφερε κάτι περισσότερο, με την στατιστική να… γράψει ένα ακόμα ριμπάουντ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ο Ράντονιτς τον έβαλε για σχεδόν 7 λεπτά στο πρώτο μέρος, με τον Λιθουανό να παίρνει μόλις δύο προσπάθειες και να μετράει 2 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ, δίχως να ξεχωρίζει για μια ακόμα φορά. Ένα γκολ-φάουλ στην τελευταία περίοδο… θύμισε σε όλους πως βρίσκεται στο παρκέ, όμως δυστυχώς δεν είχε συνέχεια. Τελείωσε την αναμέτρηση με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε ένα ακόμα μετριότατο βράδυ για τον ίδιο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Άλλη μια… γεμάτη εμφάνιση, με τον Πολωνό να προσφέρει ξανά σε όλους τους τομείς! Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα άρχισε να συμβάλει με πόντους, ριμπάουντ και ασίστ, ενώ πήγαινε συχνά στην γραμμή των βολών. Η εικόνα του δεν μεταβλήθηκε ούτε στην επανάληψη, με τον Πονίτκα να συμβάλει επιθετικά, αλλά για μια ακόμα φορά να κάνει πολλά λάθη, στα οποία δείχνει αρκετά επιρρεπής. Τελείωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 λάθη, όντας πάντως από τους καλούς της ομάδας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Πήρε λεπτά στο ξεκίνημα ο Έλληνας φόργουορντ, που ευστόχησε στα δύο σουτ που πήρε στο πρώτο μέρος και «έγραψε» 5 πόντους, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στην επανάληψη έπαιξε λιγο, δεν φάνηκε ιδιαίτερα και δεν κατάφερε να προσφέρει κάτι περισσότερο.

Έμεινε στο παρκέ για ένα πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, ευστοχώντας στο μοναδικό τρίποντο στο οποίο επιχείρησε. Στην επανάληψη έμεινε… καθηλωμένος στον πάγκο και δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι παραπάνω.

Ο Αμερικανός ήταν άστοχος από κοντά στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως επιθετικά συνεισέφερε με τα 2 του τρίποντα. Κατέβασε και κάποια ριμπάουντ, όμως τα 3 λάθη που έκανε από νωρίς… χάλασαν κάπως την εικόνα τους. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο εύστοχος και επιθετικά κράτησε το «Τριφύλλι», όμως αμυντικά δεν έδωσε κάτι και αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Σε ακριβώς 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 9 πόντους (με ένα εύστοχο τρίποντο), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, δείχνοντας θετικό πρόσωπο. Κατέβασε άλλα 5 ριμπάουντ στο δεύτερο μέρος, όμως το πρόβλημα που αντιμετώπισε ήταν στην άμυνα, εκεί όπου δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει απέναντι στους ψηλούς της Μακάμπι.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Τρεις πόντοι και δύο ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του στα 10′ που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λιθουανό να αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα! Στην επανάληψη κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έφτασε τα 9, αλλά η εικόνα του… αμαυρώθηκε για μια ακόμα φορά από την πολύ μεγάλη αστοχία στις βολές (2/6), που αποτελεί και το σταθερό του πρόβλημα.

Δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τα «όπλα» της Μακάμπι και δεν μπόρεσε να δώσει τις απαραίτητες λύσεις στην ομάδα του στην διάρκεια του ματς. Δεν έβαλε ούτε δευτερόλεπτο τον Άντριους, «ξέχασε» στον πάγκο τον Μαντζούκα, ενώ μοίρασε καλά τον χρόνο ανάμεσα στους δύο σέντερ.