«Εξάστερο»… κάρφωμα, μέχρι τέλους!

-

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε στην πράξη ποιος είναι το… αφεντικό στο “αιώνιο” ντέρμπι, καθώς υπέταξε στο “καυτό” και κατάμεστο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό με σκορ 99-93 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Euroleague. Απίστευτη εμφάνιση από τον Ράις, προκλητική η διαιτησία από Λαμόνικα και Ρίζικ.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης
Ολυμπιακός: Κόνιαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-93 (παρ.)

Με την εύνοια της διαιτησίας, ο Ολυμπιακός με το “καλημέρα” κατάφερε να προηγηθεί (2-7, 2′), όμως ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη μπροστάρη ανέτρεψε της εις βάρος του κατάσταση και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (8-7, 4′). Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” διένυσαν ένα διάστημα αστοχίας στην επίθεση, ωστόσο στην πορεία βρήκαν ξανά τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να διατηρούν ισχνή κεφαλή στο σκορ (18-17).

Στο 2ο δεκάλεπτο ο “Εξάστερος” μπήκε πολύ δυναμικά και παρά τα… σφαλτσοφυρίγματα από Λαμόνικα και Ρίζικ κατάφερε πολύ σύντομα να φτάσει στο +7 (30-23, 12′), αναγκάζοντας τον Κεμζούρα να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. ). Στο δεύτερο μισό της περιόδου, ο Σπανούλης έδωσε ανάσες στους «ερυθρόλευκους», αλλά η άμυνα των «πρασίνων» (αξιόλογος Τζόνσον) και η ενέργεια που έβγαλε ο Μήτογλου (είτε ως 5άρι, είτε ως 4άρι) διατήρησαν σε θέση ισχύος τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, με τον Ράις να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με Buzzer beater που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ (46-39).

Η επιστροφή των “πράσινων” στο παρκέ στο 2ο ημίχρονο συνδυάστηκε με διψήφιο προβάδισμα για τους ίδιους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (50-39,22′) Μάλιστα, λίγο αργότερα ο Φριντέτ με έμμεσο τρίποντο έβαλε… φωτιά στο ΟΑΚΑ (54-41, 23′), με το “Τριφύλλι” να παραμένει σταθερά μπροστά περίπου στα ίδια επίπεδα, παρά τη νέα περίοδο αστοχίας που διένυσε στο 3ο δεκάλεπτο (58-47, 27′), μένοντας για 2′ χωρίς καλάθι. Λίγη ώρα πριν τη λήξη της περιόδου, ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε αρκετά στο σκορ (63-61).

Το κρεσέντο τριπόντων από τους Πειραιώτες συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πολ να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά μετά από αρκετή ώρα (63-61, 31′). Ευτυχώς, για το “Τριφύλλι” ο εξαιρετικός Ράις απάντησε με τον ίδιο τρόπο εις διπλούν και… επανέφερε την τάξη (69-64, 31′), ξεσηκώνοντας και πάλι το ΟΑΚΑ. Ο ίδιος παίκτης δεν σταμάτησε ούτε στη συνέχεια και με… 11 σερί προσωπικούς πόντους, όχι μόνο έφτασε συνολικά τους 29 κάνοντας ρεκόρ καριέρας, αλλά εκτίναξε και τον Παναθηναϊκό στο +8 και πάλι (74-66, 33′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, ακολούθησε ένα νεκρό διάστημα, με ένα σερί του Ολυμπιακού, το οποίο έφερε το ματς στα ίσια (76-76, 35′) μέσα σε μόλις 2′! Μάλιστα, με πρωταγωνιστή τον Πολ οι Πειραιώτες ξαναπήραν το προβάδισμα (78-81, 35′), αναγκάζοντας τον συνήθη… ύποπτο Ράις να αναλάβει ξανά δράση από τα 6.75 (81-81, 36′). Έτσι, οι δύο ομάδες πορεύθηκαν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό, στο οποίο ο Ολυμπιακός μπήκε με +2 (84-86 39′). Το σκορ αυτό διατηρήθηκε μέχρι και 3.4″ πριν το φινάλε, όταν ο Παπαγιάννης… γλίτωσε τον Παναθηναϊκό, αφού με ωραίο hook ισοφάρισε σε 86-86, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Η παράταση

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην παράταση με τον Ράις να είναι και πάλι “καυτός” (89-86, 41′), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά τον τρόπο να ανακτήσει το προβάδισμα (89-91, 42′). Από την πλευρά τους οι “πράσινοι” απάντησαν άμεσα με ένα σερί 7-0 (96-91, 43′) σε ένα άκρως κρίσιμο σημείο για την τελική έκβαση της αναμέτρησης, με τον Αμερικανό γκαρντ του “Τριφυλλιού” να κάνει θαύματα στο παρκέ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να αντιδράσουν κι έτσι οι “πράσινοι” πήραν μια άκρως πολύτιμη νίκη με σκορ 99-93.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ταϊρίς Ράις