Έκανε τη… δουλειά στην πρεμιέρα ο «Εξάστερος»!

-

Κάθε αρχή… και δύσκολη! Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στην πρεμιέρα της Euroleague για τη νέα σεζόν, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ με σκορ 87-82. Τρομερή εμφάνιση από Καλάθη και Τόμας.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Ουάιλι
Ερυθρός Αστέρας: Λάζιτς, Μπάρον, Νταβίντοβατς, Μπράουν, Γκιστ

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-35, 66-53, 87-82

Κάκιστο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Η ομάδα του Πεδουλάκη μπήκε νωθρά στο παρκέ και πλήρως αποσυγκεντρωμένη στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μείνει στους 2 πόντους στα πρώτα 5′ του αγώνα (2-8, 5′). Η διαφορά υπέρ του Ερυθρού Αστέρα έφτασε ακόμη και το +9 (8-17, 7′), με τον Γκιστ να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα του “Εξάστερου”. Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει προεξάρχοντος του Καλάθη, μειώνοντας σε 14-17.

Το πρόσωπο του “Τριφυλλιού” ήταν εντελώς διαφορετικό στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου. Οι “πράσινοι” έτρεξαν αρχικά ένα σερί 6-0 (20-17, 13′) για να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ λίγο αργότερα έφτασε ακόμη και στο +5 (24-19, 14′) με ωραίο κάρφωμα του Μήτογλου. Παρότι οι γηπεδούχοι έδειχναν να αποκτούν ρυθμό, ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα σερί 7-0 (24-26, 16′) και ανέτρεψε της εις βάρος του κατάσταση. Τότε, ο Πεδουλάκης έριξε ξανά στο παρκέ τον Φριντέτ, ο οποίος έδωσε ώθηση και μαζί με τους Καλάθη και Τόμας κατάφερε να χαρίσει ξανά το προβάδισμα στους νταμπλούχους Ελλάδος (37-35).

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να ανασυνταχθεί, με τις οδηγίες του Πεδουλάκη να πιάνουν τόπο. Έτσι, οι “πράσινοι” επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το 2ο ημίχρονο όντας μεταμορφωμένος. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι με Καλάθη, Τόμας, Παπαγιάννη και Φριντέτ να ξεχωρίζουν βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και άρχισαν να ξεφεύγουν, φτάνοντας στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου να προηγούνται με +13 (66-53).

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Σέρβοι κατάφεραν να ρίξουν γρήγορα τη διαφορά στο -9 (66-57, 31′), όμως οι “πράσινοι” συνήλθαν γρήγορα και με την πολύτιμη βοήθεια των Τόμας και Ράις επέστρεψαν στο +13 (73-60, 33′). Μάλιστα, ο πρώτος σημείωσε και double double από το ξεκίνημα της περιόδου, ενώ ο δεύτερος άλλαξε τη ροή με την πάσα πίσω από την πλάτη στον Βουγιούκα και το τρίποντο για το 73-60. Στα μέσα του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έριξαν την απόδοσή τους, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν επικίνδυνα στο σκορ έπειτα από ένα επιμέρους 3-10 υπέρ τους (76-70, 37′), όμως μια ακόμη συνεργασία Καλάθη και Τόμας έδωσε ξανά ανάσα στον Παναθηναϊκό (78-70, 37′). Πάντως, στο τελευταίο λεπτό όλα πήγαν να αλλάξουν στο ματς, όταν ο Γκιστ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 83-79, με τον Πεδουλάκη να ζητά γρήγορα τάιμ άουτ. Όπως αναμενόταν, το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, εκεί όπου ο “Εξάστερος” παρουσιάστηκε σοβαρός, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 87-82.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης