Απλά… ΛΙΠΟΨΥΧΟΙ!

-

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο κλειστό «Δύο Αοράκια», ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε ακόμη και στο +12 απέναντι στον Ολυμπιακό, πραγματοποίησε ένα ΤΡΑΓΙΚΟ 4ο δεκάλεπτο, έμεινε χωρίς καλάθι για… 7.5 λεπτά και «χάρισε» το Κύπελλο Ελλάδος στον «αιώνιο» αντίπαλό του, από τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 73-81.

Παναθηναϊκός (Δ. Πρίφτης):  Μποχωρίδης, Νέντοβιτς, Σαντ Ρος, Ουάιτ και Παπαγιάννης

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Σλούκας, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81

Ιδανικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παίζοντας εξαιρετική άμυνα άφησε τον Ολυμπιακού στο… μηδέν για τα πρώτα 2 λεπτά του τελικού, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ στο 4-0 υπέρ του «Τριφυλλιού» (7-0, 3′). Η διακοπή ευνόησε τους «ερυθρόλευκους», που απάντησαν στο σερί των «πράσινων» με δικό τους 7-0 (7-7, 4′) και με τη βοήθεια των διαιτητών, που χρέωσαν με το «καλημέρα» τον Πρίφτη με τεχνική ποινή. Λίγο αργότερα, οι Πειραιώτες ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, με τον Πρίφτη να καλεί αυτή τη φορά τάιμ άουτ (12-15, 7′). Παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο έχοντας διευρύνει περαιτέρω το προβάδισμά του (17-21).

Το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου αποδείχθηκε για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να απέχουν σταθερά στους 1-3 πόντους (24-27, 13′), με τον Νέντοβιτς να αποτελεί τον κύριο εκφραστή του Παναθηναϊκού στην επίθεση. Ο Σέρβος μαζί με Μέικον και Έβανς επανέφεραν τον «Εξάστερο» σε θέση οδηγού (37-34, 17′), με τον «Νέντο» να κάνει… όργια από τα 6.75μ., αλλά ο Ολυμπιακός δεν άργησε να ισοφαρίσει με έμμεσο τρίποντο (37-37, 17′). Όσο περνούσε η ώρα και το ματς πλησίαζε προς την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ανέβαζε ρυθμούς σε άμυνα κι επίθεση, με τους Μέικον και Παπαγιάννη να προσφέρουν ουσία και θέαμα. Μάλιστα, στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Αμερικανός γκαρντ πήγε στα πόδια τον Φαλ και νικώντας τον κατά κράτος έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το +6 ανά χείρας (45-39).

Οργιώδης ήταν κι η επιστροφή του Παναθηναϊκού στο παρκέ για το 2ο ημίχρονο, εκτοξεύοντας τη διαφορά από τον Ολυμπιακό ακόμη και στο +9 (50-41, 21′). Μάλιστα, οι παίκτες του Πρίφτη κατάφεραν να διαχειριστούν με θετικό τρόπο το προβάδισμά τους, διατηρώντας το σε πρώτη φάση στους 8-9 πόντους και διευρύνοντάς το για πρώτη φορά στο ματς στο +12 (59-47, 25′), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Οι φωνές του τεχνικού των «ερυθρόλευκων» έπιασαν εν μέρει τόπο, αφού οι Πειραιώτες μείωσαν στο -8, αλλά οι υπεραπιστές του τίτλου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να σημειώσουν ορισμένα σημαντικά καλάθια, διατηρώντας έτσι το προβάδισμά τους σε διψήφιες διαστάσεις (63-53, 27′). Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου ήταν να μειώσει ισχνώς τη διαφορά στο -9 (67-58), με τον Παναθηναϊκό να κρατά πια την τύχη στα χέρια του.

Παρά το μομέντουμ, που.. έδειχνε «Εξάστερο», οι παίκτες του Πρίφτη μπήκαν νωθρά στο 4ο δεκάλεπτο και δίνοντας εύκολα καλάθια στον Ολυμπιακό η διαφορά μειώθηκε ραγδαία στο -3 (67-64, 32′). Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ, έχοντας αργήσει φυσικά, αφού περίμενε να εξανεμιστεί σχεδόν όλο το προβάδισμα της ομάδας του για να «παγώσει» τον ρυθμό. Στο μεταξύ, το «Τριφύλλι» έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 5 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο καλάθι (67-66, 33′), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν και τη διαιτητική εύνοια της Τσαρούχα για να προηγηθούν μετά από ώρα (67-68, 34′ – ανύπαρκτες δύο βολές στον ΜακΚίσικ). Παρά το νέο τάιμ άουτ του Πρίφτη, οι «πράσινοι» συνέχιζαν να αδυνατούν να σκοράρουν, συμπληρώνοντας… 7 λεπτά ανομβρίας, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στο +6 με 15-0 σερί (67-73, 37′). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαγιάννης ήταν… παντού, κάνοντας τάπες και μαζεύοντας πάρα πολλά ριμπάουντ, δίχως να έχει καμιά βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Ο Παναθηναϊκός… έσπασε το ρόδι μετά από 7.5 λεπτά με 2/2 βολές του Ουάιτ (69-73, 37′), όμως όπως ήταν λογικό δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στο ματς, με αποτέλεσμα το Κύπελλο Ελλάδος να καταλήξει στα χέρια του Ολυμπιακού, έπειτα από «πράσινη»… αυτοχειρία (73-81).

Μπορεί ο Νεμάνια Νέντοβιτς να ήταν αυτός που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο 1ο ημίχρονο, σημειώνοντας 19 πόντους στο πρώτο μέρος, όμως στο 2ο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ άστοχος κι αυτό στοίχισε στο «Τριφύλλι». Έτσι, η συγκινητική προσπάθεια του Παπαγιάννη στο 2ο ημίχρονο, παίζοντας ουσιαστικά ολομόναχος σε άμυνα κι επίθεση, τον καθιστά ως τον πρωταγωνιστή των «πράσινων».