Φτιαγμένος για Final 4!

Με τον Μάικ Τζέιμς να βρίσκεται στη “ζώνη του λυκόφωτος” στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει… αντρίκια το εις βάρος του -10 και να διασύρει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο “Γιάντ Ελιάου” με σκορ 61-81.

-

Με τον Μάικ Τζέιμς να βρίσκεται στη “ζώνη του λυκόφωτος” στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει… αντρίκια το εις βάρος του -10 και να διασύρει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο “Γιάντ Ελιάου” με σκορ 61-81, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι “πράσινοι” τερμάτισαν 4οι στη regular season και κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν το πλεονέκτημα της έδρας στα Play-Offs της διοργάνωσης.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Λάντεσμπεργκ, Ραντ, Σίμπσον, Μεκέλ, Αλεξάντερ
Παναθηναϊκός: Φελντέιν, Καλάθης, Νίκολς, Γκιστ, Σίνγκλετον

Δυναμικά ξεκίνησε στον επιθετικό τομέα την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός στο Τελ Αβίβ, καθώς μέσα σε διάστημα 1 λεπτού κατόρθωσε να σκοράρει δια χειρός Σίνγκλετον και Καλάθη, όμως αμυντικά δεν υπήρχε συγκέντρωση, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να βρει άκοπα 11 εύκολους πόντους (11-6, 3′). Με τον Πασκουάλ να είναι έξαλλος, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και να πλησιάσουν στο σκορ τους γηπεδούχους, όμως οι Ισραηλινοί συνέχισαν να “πληγώνουν” το αντίπαλο καλάθι από τα 6.75, αφού μετά τον Ραντ, ευστόχησε σε τρίποντο και ο Αλεξάντερ (16-10, 6′). Μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου οι ισορροπίες παρέμειναν οι ίδιες, καθώς ο Παναθηναϊκός έβρισκε τρόπο να σκοράρει, αλλά αντιμετώπιζε σημαντική αστάθεια στην άμυνα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μπακάτσκις να ολοκληρώσει με 26 πόντους (26-20), συγκομιδή που αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο τα ανασταλτικά προβλήματα των “πράσινων”.

Χωρίς σκορ έμειναν οι δύο ομάδες στα 2 πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, με τον Μπουρούση να “σπάει” το ρόδι με follow, μειώνοντας για τον Παναθηναϊκό προσωρινά, καθώς ο Πνίνι λίγο αργότερα σκόραρε ανενόχλητος (28-22, 3′). Πάντως, αμέσως μετά ο “Εξάστερος” έδειξε σημαντικά σημάδια ανάκαμψης, καθώς ο Ρίβερς πέτυχε το πρώτο “πράσινο” τρίποντο στο ματς (1/10 μέχρι εκείνο το σημείο), μείωσε στο -2 (29-27, 15′) και ανάγκασε τον Μπακάτσκις να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ, ο Ραντ φαινόταν να έχει πάρει προσωπικά την αναμέτρηση για λογαριασμό της Μακάμπι, συνεχίζοντας να σκοράρει τόσο εντός, όσο κι εκτός περιφέρειας, ενώ παράλληλα ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πληρώνει την τραγική αστοχία του από τα 6.75, μετρώντας μόλις 1/15 τρίποντα (39-31, 19′). Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Λεβί κατάφερε να πετύχει buzzer beater τρίποντο από τη γωνία, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να οδηγηθεί στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά για πρώτη φορά στο +10 (42-32).

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Το κρεσέντο της Μακάμπι από την περιφέρεια είχε συνέχεια, καθώς με το “καλημέρα” στο 2ο ημίχρονο ο Μέκελ ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων, με τον Γκάμπριελ όμως να απαντά με τον ίδιο τρόπο από τη γωνία, στο δεύτερο εύστοχο σουτ για το “Τριφύλλι”  στο ματς (45-35, 21′). Πάνω που το μομέντουμ έδειχνε να βρίσκεται με το μέρος των Ισραηλινών, ο Τζέιμς αποφάσισε να πάρει στις… πλάτες του τον Παναθηναϊκό, καθώς με εύστοχο τρίποντο και κάρφωμα στο transition κατόρθωσε να μειώσει στο -5 (48-43, 25′) και να επαναφέρει για τα καλά τον “Εξάστερο” στο ματς. Μάλιστα, αμέσως μετά ο Καλάθης ψαλίδισε ακόμη περισσότερο τη διαφορά με lay up (48-45, 26′), ενώ ο Παππάς με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (48-48, 26′), με την ψυχολογία των φιλοξενούμενων πια να έχει αναπτερωθεί. Ωστόσο, οι “πράσινοι” δεν σταμάτησαν εκεί και πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά το 0-2 του Σίνγκλετον στο 1′, όταν ο Αμερικανός ευστόχησε σε σουτ από την περιφέρεια (48-51, 27′). Το τάιμ άουτ του Μπακάτσκις δεν κατάφερε να ανακόψει τη φόρα του Παναθηναϊκού, ο οποίος με ηγέτη τον Τζέιμς κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με +9 (51-60, 29′), ολοκληρώνοντας το 3ο δεκάλεπτο προπορευόμενος με 54-63.

Ultras clothes – Ultras quality

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ο Σίνγκλετον “πυροβόλησε” από την περιφέρεια για το 54-66, ενώ ο Τζέιμς με “μπομπίτα” έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +14 (54-68, 32′), αγκαλιάζοντας έτσι την 4η θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα Play-Offs της Euroleague. Ύστερα, ήταν η σειρά του Ρίβερς να πάρει το “όπλο” του και να ευστοχήσει σε τρίποντο για το 54-71 στο 33′, ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν σοκαρισμένοι από την ανατροπή των “πράσινων”. Με την ομάδα του Μπακάτσκις να παρουσιάζει εικόνα διάλυσης στο παρκέ, ο Γκιστ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους, ενώ ο Παππάς με τρίποντο από τη γωνία λίγο αργότερα έδωσε στον Παναθηναϊκό αέρα 21 πόντων (56-77, 37′). Τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά, καθώς η “ομάδα του λαού” έδειχνε παραδομένη στις ορέξεις των παικτών του Πασκουάλ, που εν τέλει πανηγύρισαν μια μνημειώδη νίκη 20 πόντων στο Ισραήλ με σκορ 61-81, τερματίζοντας 4οι στην κανονική διάρκεια της Euroleague και εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα της έδρας στα Play-Offs.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-32, 54-63, 61-81

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

Ο Αμερικανός γκαρντ “μίλησε” όταν ο Παναθηναϊκός τον είχε περισσότερο ανάγκη από ποτέ! Δεν θα είναι υπερβολή να πούμε ότι στο 3ο δεκάλεπτο κατόρθωσε να επαναφέρει στο ματς το “Τριφύλλι” και ύστερα να του δώσει σημαντικό προβάδισμα, σοκάροντας τους Ισραηλινούς. Συγκεκριμένα, ο Τζέιμς σημείωσε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 λάθος σε 23:21 λεπτά συμμετοχής.