Καβαλ(Άρης) στο ΟΑΚΑ!

-

Με οδηγό την υποδειγματική του άμυνα, ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον Άρη στο ΟΑΚΑ για 2η φορά στους ημιτελικούς της Basket League με σκορ 74-60, κάνοντας έτσι 2-0 στη σειρά. Την ταυτότητα του Αργύρη Πεδουλάκη αποτύπωσε στο παρκέ το “Τριφύλλι”, που είχε σε μεγάλη μέρα τους Φώτση, Γκιστ, Ραντούλιτσα, Καλάθη, Διαμαντίδη και Ουίλιαμς.

Το ματς

Με τον Άρη να παίρνει το τζάμπολ ξεκίνησε ο 2ος ημιτελικός του πρωταθλήματος στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Χαραλαμπόπουλο να αφήνει τη μπάλα στο καλάθι, έπειτα από όμορφη ασίστ του Καλάθη. Με Ουίλιαμς, Φώτση και Χάντερ, οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν νωρίς αέρα 4 πόντων (8-4, 4′), με την άμυνα να αποτελεί το κύριο όπλο των γηπεδούχων κόντρα στις επιθέσεις του Άρη. Ο Καλάθης, όντας ορεξάτος κι από την προηγούμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων, με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) έκανε λίγο αργότερα το 11-4. Με ελεύθερο τρίποντο, ο Αντώνης Φώτσης έστειλε τη διαφορά στο +7 (14-7, 6′) και ο Γκιστ που είχε περάσει στο ματς στη θέση “5” διεύρυνε ακόμη περισσότερο το “πράσινο” προβάδισμα (16-7, 7′). Διαμαντίδης και Πελεκάνος σκόραραν αμφότεροι, κάνοντας το 18-11, με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά τον Παναθηναϊκό με σκορ 24-13 και τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει τρίποντο buzzer beater στην εκπνοή.

You.gr – Online Shop!Εκπτώσεις έως -70% Σε Όλα Τα Προϊόντα Τεχνολογίας & Living!

Με τρίποντο συνέχισε και στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, αφού ο Φελντέιν ευστόχησε από τα 6.75 μ. (27-14, 9′), αλλά ο ΜακΝιλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (27-17, 13′). Παρόλη την αστοχία του μέχρι εκείνο το σημείο στη 2η περίοδο, το “Τριφύλλι” κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά στο σκορ σε υψηλά επίπεδα λόγω της υποδειγματικής αμυντικής λειτουργίας. Ωστόσο, ο Γκιστ επέλεξε να δώσει τέλος στην επιθετική δυστοκία του Παναθηναϊκού, πραγματοποιώντας ένα άκρως θεαματικό κάρφωμα (29-17, 15′). Ο Καλάθης, εκμεταλλευόμενος το αντιαθλητικό φάουλ που υπέστη, έκανε το 31-19 στο 17′ και ο Ουίλιαμς στη συνέχεια με ωραία προσπάθεια έστειλε τη διαφορά στο +14 (33-19, 17′). Με ατομική προσπάθεια (κλέψιμο και κάρφωμα στο transition), ο Γκιστ σκόραρε (35-20, 19′), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να αλλάξουν τίποτα, καθώς ο Ουίλιαμς πέρασε τους πάντες για να καρφώσει, σκορπώντας ενθουσιασμό στον κόσμο του Παναθηναϊκού. Έτσι, οι “πράσινοι” πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας σαφές προβάδισμα έναντι του Άρη με σκορ 37-23.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Με… “άγριες” διαθέσεις ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο ο Άρης, καθώς αμέσως σημείωσε τρίποντο (37-26, 21′), όμως το αντιαθλητικό φάουλ του Σίμτσακ στον Ραντούλιτσα έβαλε “φρένο” στις ορέξεις της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη (38-26, 21′). Ο Αντώνης Φώτσης έστειλε τη διαφορά ξανά στους 13 πόντους με εύστοχο τρίποντο (41-28, 22′). Με τον ίδιο τρόπο ο Πελεκάνος μείωσε εκ νέου για τον Άρη (42-32, 23′), όμως ο Ραντούλιτσα μαζί με τον Φώτση εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 με λέι απ και τρίποντο (47-32, 24′). Ο Σέρβος σέντερ συνέχισε να “πληγώνει” την ρακέτα του Άρη και μαζί με τον Καλάθη κατάφεραν να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμα του “Τριφυλλιού” (51-32, 25′), ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σε κατάσταση… σοκ. Κάπου εκεί όμως, οι φωνές του Δημήτρη Πρίφτη αφύπνισαν τους παίκτες του που μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα μείωσαν σε 53-40, με τον Πελεκάνο να ευστοχεί σε ένα ακόμη τρίποντο. Ωστόσο, τα διαδοχικά λάθη του Άρη στο τέλος 3ου δεκαλέπτου, επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ολοκληρώσει την περίοδο προπορευόμενος με σκορ 58-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” ξεκίνησαν ακριβώς από εκεί που είχαν σταματήσει, καθώς με τον Καλάθη να πετυχαίνει τρίποντο και τον Ουίλιαμς να καρφώνει, ο Παναθηναϊκός απέκτησε κεφάλι στο σκορ για 20 πόντους (63-43, 31′). Ο Άρης βρήκε τον τρόπο να απαντήσει με 5 διαδοχικούς πόντους, όμως ο Γκιστ συνέχισε να καρφώνει θεαματικά στο αντίπαλο καλάθι (65-48, 34′). Οι Θεσσαλονικείς ροκάνισαν κι άλλο τη διαφορά στο σκορ (65-52, 35′), όμως ο Διαμαντίδης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 68-52 υπέρ των γηπεδούχων. Οι “πράσινοι” χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 10 πόντους (68-58, 38′), χωρίς όμως να κινδυνέψουν περαιτέρω, αφού η κόρνα της λήξης τους βρήκε νικητές με σκορ 74-60.