Ιδανικός αυτόχειρας!

-

Την ήττα με σκορ 77-72 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, με τους “πράσινους” να χάνουν την ψυχραιμία και την αυτοσυγκέντρωση τους στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και να χάνουν το παιχνίδι ενώ βρίσκονταν στο +7. Κορυφαίος του αγώνα ο Σπανούλης με 21 πόντους, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Καλάθης με 15. Πρωταγωνιστικό ρόλο έδωσε ο Αργύρης Πεδουλάκης στους Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλο, οι οποίοι έδωσαν πολύτιμες λύσεις με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Για την ισοφάριση οι “πράσινοι” την Κυριακή στο ΟΑΚΑ.

διαμαντιδης

Αρχικές πεντάδες

Ολυμπιακός: Σπανούλης, Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης, Χάντερ

Το πρώτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να προηγηθεί γρήγορα με 8-2, με τους Μιλουτίνοφ και Σπανούλη να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους. Περίπου 6′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και με την είσοδο του Δημήτρη Διαμαντίδη στον αγωνιστικό χώρο, οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν την αντεπίθεση τους και με πέντε πόντους και μια ασίστ του αρχηγού κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 8-12. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για το “Τριφύλλι”, καθώς ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε ακόμα δύο βολές, ενώ την “σκυτάλη” πήρε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος με πέντε σερί πόντους (ένα δίποντο, ένα τρίποντο) έδωσε “αέρα” 8 πόντων στον Παναθηναϊκό (11-19).

Ο Αργύρης Πεδουλάκης όμως πήρε την απόφαση σε εκείνο το σημείο να περάσει τον Ραντούλιτσα στο παιχνίδι, με τον Σέρβο να είνα αρνητικός πρωταγωνιστής, αφού υπέπεσε δύο φορές σε βήματα, καθώς και σε ένα αμυντικό φάουλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πλησιάσει στο καλάθι (17-19). Τελικά, οι “πράσινοι” πέτυχαν ακόμα δύο πόντους με βολές του Ουίλιαμς, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό να προηγείται με σκορ 17-21.

Απόκτησε τώρα το συλλεκτικό t-shirt του Δημήτρη Διαμαντίδη, μόνο με 17 ευρώ!

Το δεύτερο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και την δεύτερη περίοδο και με τον Λοτζέσκι να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν με 22-21. Στη συνέχεια, παρά το γκολ-φάουλ που πέτυχε ο Παπαγιάννης, ο παίχτες του “Τριφυλλιού” έδειχναν να χάνουν την ψυχραιμία τους, καθώς το τρίποντο του Σπανούλη και το έμμεσο τρίποντο του Χάκετ, μετά από χαμένο λέι απ του Παππά, έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με σκορ 32-26. Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και πάλι με ένα γρήγορο 5-0, χάρη σε δίποντο του εξαιρετικού Καλάθη και τρίποντο του Φώτση, ο οποίος αμέσως μετά χρεώθηκε με το τρίτο προσωπικό του φάουλ, προκαλώντας τον πρώτο… πονοκέφαλο στον Αργύρη Πεδουλάκη.

Οι δύο ομάδες πορεύθηκαν για αρκετή ώρα κοντά στο σκορ από εκείνο το σημείο κι έπειτα, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί ένα καλό διάστημα στα τελευταία 2′:30” του ημιχρόνου και με 5 πόντους του Φελντέιν και ένα καλάθι του Χάντερ, να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων (39-44). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 41-44 για μια ακόμα φορά από τη γραμμή των βολών (20-9 υπέρ των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους συμπεριλαμβάνεται η χρησιμοποίηση των Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλου για 8′:32” και 9′:16” αντίστοιχα, με τους δύο νεαρούς να έχουν μάλιστα θετική παρουσία. Έντονη παρουσία ωστόσο, δημιούργησε η παρουσία του Ραντούλιτσα, ο οποίος στον ελάχιστο χρόνο που αγωνίστηκε έδειξε να βρίσκεται εκτός κλίματος.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Καταγραφή

Το τρίτο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεκινήσει καλά ούτε την τρίτη περίοδο, με τον Φελντέιν να αστοχεί σε τρία συνεχόμενα τρίποντα, τον Διαμαντίδη να μην καταφέρνει και πάλι να ευστοχήσει μόνος του σε λέι απ και τους Λοτζέσκι και Σπανούλη με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα να φέρνουν τον Ολυμπιακό μπροστά με 46-44 μετά από 2′ παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος. Σε εκείνο το σημείο, οι Παπαγιάννης και Καλάθης “τράβηξαν το κουπί” επιθετικά για τους “πράσινους”, οι οποίοι πορεύθηκαν μαζί με τους “ερυθρόλευκους” στο σκορ (52-52), με το ρολόι να δείχνει 5′ για τη λήξη του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, οι παίχτες του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξαν μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση και σε συνδυασμό με τον επιθετικό πλουραλισμό κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων (57-62) πριν την έναρξη του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε χωρίς σκορ στο πρώτο δίλεπτο, γεγονός το οποίο βόλευε τον Παναθηναϊκό που βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Ο Πρίντεζης μείωσε με την κλασσική του κίνηση σε 59-62, με τον Χαραλαμπόπουλο να απαντάει με πολύ ωραίο σουτ από μέση απόσταση. Στη συνέχεια ο Μάντζαρης αστόχησε σε δύο βολές, σε αντίθεση με τον Διαμαντίδη που ήταν εύστοχος από την “γραμμή της φιλανθρωπίας”, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει προηγούμενος με εφτά πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (59-66). Μάλιστα, οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να είχαν πάρει και προβάδισμα ασφαλείας χάρη στην πολύ καλή τους άμυνας, ωστόσο εμφανίστηκαν επιπόλαιοι επιθετικά στην τελική προσπάθεια σε ορισμένες περιπτώσεις. Το επιθετικό μπλακ άουτ του “Τριφυλλιού” συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τους “ερυθρόλευκους” να βρίσκουν την ευκαιρία με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου και δύο εύστοχες βολές του Σπανούλη να ισοφαρίσουν το παιχνίδι (66-66) κι ενώ απέμεναν 3′ για το τέλος.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Καλάθης δεν κατάφερε να ευστοχήσει σκοράρει ούτε στην επόμενη φάση, με τον Σπανούλη να πετυχαίνει τρίποντο και να βάζει μπροστά την ομάδα του (69-66). Ο Γκιστ αστόχησε σε ακόμα δύο βολές, μετά τις δύο άστοχες του Διαμαντίδη λίγα δευτερόλεπτα πριν, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε πολύ δύσκολη θέση. Την ίδια ώρα ο Σπανούλης συνέχιζε το επιθετικό του κρεσέντο και με δύο ακόμα εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στον Ολυμπιακό (71-66), με το ρολόι να δείχνει 1′:48”. Ο Φελντέιν μείωσε με δύσκολο καλάθι σε 71-68, όμως ο Σπανούλης είχε πάρει προσωπικά την υπόθεση νίκη κι ευστοχώντας σε ένα τρίποντο-μαχαιριά, έκανε το 72-68 για τον Ολυμπιακό.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει, με το παιχνίδι να λήγει τελικά με σκορ 76-72 υπέρ του Ολυμπιακού και το “Τριφύλλι” να έχει χάσει μια τεράστια ευκαιρία για να πάρει το δεύτερο συνεχόμενο διπλό του στο ΣΕΦ. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ για το τέταρτο παιχνίδι, με τους “πράσινους” να καλούνται να κερδίσουν αν θέλουν να παραμείνουν στη διεκδίκηση του τίτλου.

Bonus 100€ στη MyBet για κάθε νέο παίκτη! Κάνε την εγγραφή σου τώρα!

Τα στατιστικά του αγώνα

Καταγραφή

Τα στατιστικά των παιχτών

Καταγραφή Καταγραφή1

Όλα Πράσινα MVP of the Game

13260166_1096311567081032_8495200267354107379_n

Ο Νικ Καλάθης ήταν και πάλι πολύ καλός στο ΣΕΦ, έχοντας 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ωστόσο αυτή τη φορά η εμφάνιση του δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Ο ομογενής γκαρντ υστέρησε στον τομέα του μακρινού σουτ, καθώς είχε 1/5 τρίποντα, με τους “πράσινους” να έχουν συνολικά 1/13 στο δεύτερο ημίχρονο.