“Αχ”… στη Μαδρίτη!

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μόλις μια ανάσα από τη νίκη, ο Παναθηναϊκός εν τέλει δεν κατάφερε να “λυγίσει” τη Ρεάλ Μαδρίτης στο σπίτι της, καθώς ηττήθηκε με σκορ 87-84.

-

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μόλις μια ανάσα από τη νίκη, ο Παναθηναϊκός εν τέλει δεν κατάφερε να “λυγίσει” τη Ρεάλ Μαδρίτης στο σπίτι της, καθώς ηττήθηκε με σκορ 87-84. Εξαιρετικοί οι Νικ Καλάθης, Τζέιμς Φελντέιν και Κρις Σίνγκλετον, ενώ πολύ θετικός ήταν και ο Νίκος Παππάς.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντόνσιτς, Ματσιούλις, Ρέγιες, Αγιόν, Γιούλ
Παναθηναϊκός: Νίκολας, Φελντέιν, Γκιστ, Μπουρούσης, Ν. Καλάθης

Με alley oop καλάθι ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη, όταν ο Καλάθης σέρβιρε ιδανικά στον Μπουρούση, με τον Ματσιούλις να απαντά έξω από τα 6.75 (3-2, 1′). Παρόλα αυτά, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Φελντέιν, που ευστόχησε σε 2 σερί τρίποντα (3-8, 3′), η Ρεάλ αντέδρασε ώστε να πλησιάσει στο -3, όμως ο Δομινικανός κάνοντας το 3/3 από την περιφέρεια έκανε το (6-12, 5′). Ο Ματσιούλις απάντησε ξανά με τρίποντο (9-12, 5′), αλλά ο Καλάθης συνέχισε το έργο του Φελντέιν για το +6 (9-15, 6′). Περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, ο Ρούντι μείωσε στο -1 (16-17, 8′), με τον Σίνγκλετον να απαντά και πάλι με τρίποντο για το 16-20 στο 8′. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” κατάφεραν να μείνουν μπροστά, με το προβάδισμά ωστόσο να είναι μειωμένο στο 21-23.

Θετικά ξεκίνησε και το 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που βρήκε γρήγορα τον τρόπο να σκοράρει ακόμη και με έμμεσο τρίποντο χάρη σε καλάθι και φάουλ του Ρίβερς (23-26, 11′), ο Χάντερ μείωσε προσωρινά, καθώς λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Σίνγκλετον εκτέλεσε από την περιφέρεια για το +3 του “Τριφυλλιού” (25-28, 12′). Με ένα αμφισβητούμενο καλάθι και φάουλ, ο Αγιόν έφερε το ματς στα ίσια, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι την απάντηση, αυτή τη φορά δια χειρός Παππά από τα 6.75 (30-33, 13′), ενώ ο Μπουρούσης με τον ίδιο τρόπο έστειλε τη διαφορά ξανά στο +6 (30-36, 14′). Η “Βασίλισσα” όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, περνώντας μπροστά με 40-41 χάρη στον Γιουλ στο 17′. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρηθούν σε θέση οδηγού μέχρι και τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου με σκορ 53-50.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908screenshot_2 olaprasina1908screenshot_2

Σαν σε επανάληψη, οι “πράσινοι” κατάφεραν να σπάσουν πρώτοι το “ρόδι” με τον Καλάθη (53-52, 21′), ενώ χάρη σε εξαιρετική πάσα του πρώτου ο Γκιστ έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +6 (53-56, 22′), καθώς ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 6-0. Με τις δύο ομάδες να βρίσκουν αμφότερες λύσεις στην επίθεση, το “Τριφύλλι” παρέμενε προπορευόμενο με +3 (58-61, 25′), με τον Γιούλ όμως να προσπαθεί με κάθε δυνατό τρόπο να διατηρήσει ζωντανή τη Ρεάλ (63-64, 25′). Μάλιστα, με δικό του τρίποντο οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά (66-64, 27′). Εν τέλει, η λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 72-68.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Η ομάδα του Λάσο μπήκε καλύτερα στο κρισιμότερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και διεύρυνε τη διαφορά της στο +5 (75-70, 32′), όμως λίγο αργότερα η ατυχία έκανε την εμφάνισή της στο “πράσινο” στρατόπεδο, αφού ο Γκιστ αποχώρησε με πρόβλημα στον αριστερό προσαγωγό 7 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επιμένει και μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (75-74, 32′), αναγκάζοντας τον Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ. Τα λόγια του Ισπανού τεχνικού δεν έδειξαν να λειτουργούν άμεσα, αφού ο Καλάθης έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους (75-76, 36′), έστω και προσωρινά. Ο Κάρολ απάντησε με δίποντο, ο Φελντέιν “πυροβόλησε” ξανά με τρίποντο για το 77-79, ενώ ο Χάντερ κάρφωσε και ισοφάρισε (79-79, 37′). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, o Γιούλ και πάλι επιχείρησε να δώσει το προβάδισμα στη Ρεάλ με έμμεσο τρίποντο, όμως ο Δομινικανός γκαρντ του “Τριφυλλιού” ήταν πραγματικά “καυτός”, απαντώντας με εύστοχο τρίποντο για το 84-84 περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη. Εν τέλει, μετά από δύο συνεχόμενα λάθη του Φελντέιν, η Ρεάλ πήρε κεφάλι με +3 και αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 87-84.