Η κριτική των «πράσινων» με Εφές (poll)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αναντολού Εφές με σκορ 86-70 και ο Γιώργος Γάκης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Καλάθης: Αρχηγική εμφάνιση για ακόμα μια φορά, αυτή τη φορά με double-double. Με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ απέδειξε γιατί θεωρείται ένας από τους καλύτερους γκαρντ στην Ευρώπη. Μοίρασε… πέναλτι, έπαιξε για ακόμα μια φορά σχεδόν όλο το παιχνίδι δείχνοντας ότι αποτελεί την «ραχοκοκαλιά» του Παναθηναϊκού. Αγωνίστηκε 35:50 και σκόραρε 11 πόντους, ενώ μοίρασε και 10 ασίστ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Τόμας: Έδειξε στην αρχή του παιχνιδιού το πόσο καταλυτικός είναι για την ομάδα, παίρνοντας τις πρώτες επιθέσεις. Στο πρώτο ημίχρονο είχε 3/4 δίποντα, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Συνολικά σκόραρε 4/6 δίποντα, ενώ και η άμυνα του ήταν καλή, καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Αγωνίστηκε 24:17 και σκόραρε 9 πόντους, με 5 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Φριντέτ: Ξεκίνησε με 3/4 τρίποντα στο πρώτο μέρος, τα 2 από πλάγιο… πέναλτι μετά από ασίστ του μετρ του είδους, Νικ Καλάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν… χρειάστηκε ιδιαίτερα, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός, ο Ράις σε πολύ καλή βραδιά και δεν αγωνίστηκε πάνω από πέντε λεπτά στην επανάληψη. Αγωνίστηκε 17:22 και σκόραρε 11 πόντους. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Γουάιλι: Μέτριος στο πρώτο ημίχρονο, πάλεψε για τα ριμπάουντ, αλλά δε μπόρεσε να βοηθήσει στα πρώτα 20΄. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν αγωνίστηκε πάνω από τρία λεπτά, αλλά είναι δεδομένο ότι θα χρειαστούν εμφανίσεις τύπου Αρμάνι για την πορεία του Παναθηναϊκού. Αγωνίστηκε 12:27 χωρίς να σκοράρει, ενώ υπέπεσε σε 4 φάουλ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Βουγιούκας: Μέτριο το πρώτο μισό για τον σέντερ του Παναθηναϊκού, καθώς σε πέντε λεπτά χρεώθηκε δύο φάουλ ενώ δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην επίθεση. Με το που σκόραρε ένα δύσκολο καλάθι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, δέχθηκε τεχνική ποινή για… κοίταγμα στον διαιτητή. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα, αλλά ο Παπαγιάννης ήταν καταπληκτικός και καθάρισε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι. Αγωνίστηκε 08:29 και σκόραρε 2 πόντους. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Τζόνσον: Το πρώτο παιχνίδι στην Euroleague που έδειξε ότι αξίζει να έχει θέση στο ρόστερ της ομάδας, αν και στην άμυνα αντιμετώπισε κάποια θέματα. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε ακόμα παραπάνω την απόδοσή του, ενώ με την τάπα του σε τέλος της επίθεσης της Εφές ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ. Έδειξε ένα δείγμα των δυνατοτήτων του. Αγωνίστηκε 23:00 και σκόραρε 7 πόντους, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Μπέντιλ: Θετικό το πρώτο μισό για τον βασικό σήμερα ψηλό του Παναθηναϊκού, με 4 πόντους και 2 ριμπάουντ. Αγωνίστηκε για πρώτη φορά περίπου 15 λεπτά, αλλά έδειξε ότι ακόμα θέλει δουλειά για να γίνει παίκτης Euroleague. Αγωνίστηκε 14:24 και σκόραρε 4 πόντους. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Παπαπέτρου: Στα πρώτα 20′ δεν είχε ρυθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τάπα στον Λάρκιν και δύο τρίποντα, ενώ συνέχισε σε καλό ρυθμό κατά το τρίτο δεκάλεπτο. Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου με πέντε προσωπικούς πόντους, έβαλε «φωτιά» στο ΟΑΚΑ, ενώ συνολικά η εμφάνιση του αποτέλεσε παιχνίδι… MVP για τον Παναθηναϊκό, που τον χρειάζεται σε τέτοια παιχνίδια καθώς αποτελεί βασικό γρανάζι για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Αγωνίστηκε 22:29 και σκόραρε 14 πόντους. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

Μήτογλου: Δεν αγωνίστηκε πάνω από 4 λεπτά, όπου μάζεψε 2 ριμπάουντ. Ο Αργύρης Πεδουλάκης ίσως θεώρησε ότι δε του ταιριάζει το παιχνίδι και τον εμπιστεύτηκε ελάχιστα. Η πολύ καλή εμφάνιση του Παπαγιάννη στο δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα του ελάχιστου χρόνου που αγωνίστηκε στο παιχνίδι. Αγωνίστηκε 04:10 και μάζεψε 4 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Παπαγιάννης: Στο πρώτο ημίχρονο άφαντος, στο τρίτο δεκάλεπτο… NBAer. Ήταν παντού στο τρίτο δεκάλεπτο. Λέι απ, καρφώματα, ριμπάουντ, εμφάνιση παίκτη επιπέδου Παναθηναϊκού. Η διαχείριση του Πεδουλάκη (το πιστώνεται ο κόουτς) φαίνεται ότι ξύπνησε τον «γίγαντα» του Παναθηναϊκού, που με τη σημερινή του εμφάνιση απέδειξε γιατί η ομάδα έχει επενδύσει τόσα πολλά σε αυτόν. Αγωνίστηκε 16:06, σκόραρε 10 πόντους με 5/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

Μπράουν: Αγωνίστηκε ελάχιστα και δε μπορεί να κριθεί.

Ράις: Πέτυχε σημαντικά καλάθια, πάλεψε στην άμυνα και επέστρεψε σε εμφανίσεις επιπέδου Παναθηναϊκού μετά το κακό διάστημα που πέρασε στα πρώτα παιχνίδια της Euroleague. Ανέβασε σταδιακά την εμφάνιση του κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, φτάνοντας στους 18 πόντους, δικαιολογώντας σε μεγάλο βαθμό την απόφαση της ομάδας να τον αποκτήσει. Αγωνίστηκε 21:03 και σκόραρε 18 πόντους με 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/3 βολές. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

Πεδουλάκης: Άκουσε πολλά και ίσως κάποια από αυτά δικαιολογημένα. Σήμερα παρουσίασε μια ομάδα με 70 πόντους παθητικό απέναντι στην δευτεραθλήτρια Ευρώπης Εφές, με έναν Παπαγιάννη «πεινασμένο», για τον οποίον πιστώνεται τη διαχείρισή του το τελευταίο διάστημα. Με τα δύο παιχνίδια που έρχονται στο ΟΑΚΑ, απέναντι σε Βαλένθια και Άλμπα, έχει την ευκαιρία να κερδίσει χρόνο για να δουλέψει όπως θέλει την ομάδα. Σίγουρα τα αποτελέσματα απέναντι σε Βιλερμπάν (κυρίως) και Αρμάνι θα τον ακολουθούν, αλλά με νίκες σαν την σημερινή θα κερδίζει χρόνο και θέσεις στη βαθμολογία, ώστε να παρουσιάσει έτοιμη την ομάδα τον Μάρτιο, όπως έχει δηλώσει. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7