Παναθηναϊκός… Χάρμα οφθαλμών!

-

Σε εμφατική νίκη κατόρθωσε να μετατρέψει ο Παναθηναϊκός την καθολική του υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου κόντρα στον Πανθρακικό, υποχρεώνοντας τους Θρακιώτες σε μια ακόμη ήττα με σκορ 4-0. Καρέλης, Πέτριτς, Ζέκα και Μπεργκ τα γκολ για το Τριφύλλι, άκρως θετικά τα μηνύματα από την εμφάνιση των πρασίνων.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιάννης Αναστασίου, επέλεξε να παρατάξει την ομάδα με τον Στυλ κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Νάνο, Μέντες, Σίλντενφελντ και Μπούρμπος από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Λαγός, Ζέκα και Πράνιτς. Επιθετικά, ο 42χρονος προπονητής προτίμησε ένα σχήμα που δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει το παρελθόν, παρατάσσοντας στην ενδεκάδα τους Καρέλη, Πέτριτς και Μπεργκ μαζί!

Μαζί με το πρώτο σφύριγμα του παιχνιδιού έμελλε να έρθει και το πρώτο γκολ. Ο Νίκος Καρέλης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στη Λεωφόρο μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, όταν ο Πέτριτς εκτελώντας τη σέντρα πάσαρε δεξιά στον Μπεργκ, αυτός με τη σειρά του γύρισε παράλληλα προς τον Καρέλη, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 1-0, βάζοντας μπροστά την ομάδα του από τα αποδυτήρια.

Η συνέχεια του παιχνιδιού δεν ήταν ανάλογη από άποψη θεάματος και φάσεων, ωστόσο αυτό δεν προβλημάτισε τους πράσινους, καθώς διατηρούσαν σχετικά άνετα το προβάδισμά τους, ενώ την ίδια στιγμή έψαχναν έναν ακόμη γκολ, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

Λίγο έλειψε να διπλασιαστούν τα τέρματα των γηπεδούχων, όταν στο 28ο λεπτό έπειτα από κόρνερ από τα δεξιά, ο Μπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο
Μέντες στο δεύτερο δοκάρι με προβολή δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα
στα δίχτυα. Αυτό τελικά δεν συνέβει κι έτσι οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι να διατηρήσουν την κυριαρχία τους στο χορτάρι, αλλά και να επεκτείνουν το προβάδισμά τους. Η υπεροχή του Τριφυλλιού σφραγίστηκε στο 50ο λεπτό, όταν Ο Σίλντενφελντ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Πανθρακικού έπειτα από κόρνερ του Νάνο, με τον Πέτριτς να σημειώνει το 2-0 με προβολή.

Το προβάδισμα δύο τερμάτων έλυσε τα πόδια των παικτών του Γιάννη Αναστασίου, οι οποίοι πλέον αγωνίζονταν με εμφανή αυτοπεποίθηση, έχοντας περιορίσει τους Θρακιώτες σε παθητικό ρόλο. Απόρροια της εικόνας του παιχνιδιού, η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο 60ο λεπτό, όταν ο Καρέλης πάσαρε στον αμαρκάριστο Μπεργκ, ωστόσο ο Σουηδός νικήθηκε από τον Αθανασιάδη στο τετ-α-τετ.

Τελικά, το τρίτο γκολ των πρασίνων έμελλε να έρθει δια… κεφαλής Ζέκα στο 79ο λεπτό, όταν ο Νάνο με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Πορτογάλο σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή του Πανθρακικού, με τον τελευταίο να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση, σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στις εξέδρες.

Αρκετοί πίστεψαν ότι το σκορ θα παρέμενε 3-0, ωστόσο ο Μάρκους Μπεργκ είχε διαφορετική άποψη. Ο Σουηδός επιθετικός δεν άντεξε να μη βλέπει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ κι έτσι στο 91ο λεπτό έγραψε το τελικό 4-0 με όμορφο τελείωμα, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Δώνη.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός διατηρείται σε τροχιά τίτλου λίγες αγωνιστικές πριν το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.