Μπεργκ, Θεός, Ονειρεμένος!

-

Με 3-1 επικράτησε ο Παναθηναϊκός του Παναιτωλικού στη Λεωφόρο, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρόκρισή του στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο από τους “πράσινους”, που προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε πολύ ωραία γκολ των Κλωναρίδη και Μπούι, με τον Κουτρουμάνο να μειώνει λίγο αργότερα. Το τελικό 3-1 “έγραψε” ο Μάρκους Μπεργκ με πανέμορφο σουτ, με τον Σουηδό να προλαβαίνει να σκοράρει στα 15′ που αγωνίστηκε. Δύο ασίστ ο Μπαϊράμι. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ομάδα του με τον Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια και τους Χουχούμη, Μέντες, Ρισβάνη και Μπούρμπο να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στο χώρο του κέντρου βρέθηκαν οι Μπούι, Λαγός, Δώνης και Μπαϊράμι, με τους Πέτριτς και Κλωναρίδη να αποτελούν το δίδυμο της επίθεσης στο 4-4-2 του Αναστασίου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, γυρίζοντας ωραία την μπάλα και πλησιάζοντας την περιοχή του Στεφανάκου. Ωστόσο, οι “πράσινοι” είχαν πρόβλημα στην τελική πάσα και αυτός ήταν ο λόγος που δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Η μεγαλύτερη φάση για το “Τριφύλλι” ήρθε στο 33′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρισβάνης πήρε φοβερή κεφαλιά, όμως στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 41′ στις μεγάλες ευκαιρίες, όταν ο Παπουτσογιαννόπουλος πλάσαρε από πολύ πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του Κάπελ, ωστόσο νικήθηκε από τον Κοτσόλη. Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός… Μόλις στο 49′ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, όταν μετά από πολύ όμορφη συνεργασία των Πέτριτς και Κλωναρίδη, ο τελευταίος υποδέχτηκε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πέτριτς βρέθηκε μόνος του με το… τέρμα, ωστόσο ο Κούσας πρόλαβε να τον σταματήσει πριν σουτάρει. Στο 55′ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει, όταν μετά ο Εντζεγκουέλε αστόχησε σε εξ επαφής κεφαλιά. Στο 58′ ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Μπαϊράμι να σερβίρει και τον Μπούι με φοβερό σουτ να κάνει το 2-0. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι, όταν ο Κουτρουμάνος ξέφυγε από ελεγχόμενη θέση, από την άμυνα του Παναθηναϊκού και νίκησε τον Κοτσόλη σε τετ-α-τετ για το 2-1. Στο 75′ ήρθε η μεγάλη στιγμή της επιστροφής του Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος πήρε την θέση του Πέτριτς και έκανε “άνω-κάτω” την άμυνα του Παναιτωλικού. Στο 78′ ο Σουηδός κέρδισε την αποβολή του Κούσα, με τον τελευταίο να δέχεται την πρώτη κίτρινη κάρτα για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα και αμέσως μία δεύτερη για συνεχείς διαμαρτυρίες. Λίγα λεπτά αργότερα, ο στράικερ των “πρασίνων” μετά από πολύ ωραία ενέργεια και τακουνάκι του Μπαϊράμι, με ένα υποδειγματικό πλασέ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμό στους περίπου 7.000 φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στη Λεωφόρο.

Πλέον οι “πράσινοι”, αφού εξασφάλισαν την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου, στρέφουν το βλέμμα τους στο κρίσιμο παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον Ατρόμητο, στη Λεωφόρο.