Tactical Analysis

Το DNA του αγώνα | Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-0

-

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγει νικητής από την αναμέτρηση κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 2-0, παρουσιάζοντας ένα τελείως διαφορετικό τακτικό πρόσωπο από αυτό που είχαμε δει στα παιχνίδια με Ηρακλή και Βέροια.

Ο αγώνας

Γήπεδο: “Απόστολος Νικολαϊδής”

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Κούλα (Ξάνθης)

4ος: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Γκολ: 73′ Καρέλης, 94′ Καλτσάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι):Στιλ, Νάνο, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Βέμερ (78′ Μαρινάκης), Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Αμπέντ (46′ Καλτσάς), Καρέλης, Πέτριτς (87′ Ταυλαρίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βεργέτης): Μπαντής, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Λούι, Ντουντού (76′ Παπαδόπουλος), Κουρμπέλης, Μπερτόλιο, Νίκο Φερνάντες (69′ Αλόκο), Μάσα, Γιάννου.

Κίτρινες: 60′ Χαμντανί

Τακτική

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με διαφορετικό πλάνο και σύστημα. Αυτή τη φορά, ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε το 4-3-3, με το αποτέλεσμα, αλλά και τον γενικότερο έλεγχο της αναμέτρησης από πλευράς “πρασίνων”, να τον δικαιώνουν.

Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε όπως θα περίμενε ο ίδιος. Οι “πράσινοι” εμφάνισαν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών κέντρου και επίθεσης, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μεταβιβαστεί σωστά η μπάλα στους επιθετικούς της ομάδας. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Στραματσόνι δοκίμασε να δώσει στον Αμπεΐντ ελεύθερο ρόλο οργανωτή με συνεχή κίνηση στο γήπεδο, το πρόβλημα του Παναθηναϊκού δεν λύθηκε και κάπου εκεί ήρθε η κίνηση που άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού.

Ο Ιταλός τεχνικός δεν δίστασε να περάσει στο παιχνίδι τον Καλτσά στη θέση του Αμπεΐντ, μεταφέροντας ουσιαστικά τον Έλληνα επιθετικό στο δεξί άκρο της επίθεσης. Το 4-3-3 έδωσε την ευκαιρία στο “Τριφύλλι” να προσαρμόσει τα δυνατά του σημεία στα αδύνατα του αντιπάλου, εν προκειμένω του Αστέρα Τρίπολης. Από τη μία, η τριάδα του κέντρου (Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς) σταδιακά απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και από την άλλη, η τριάδα της επίθεσης (Καρέλης, Καλτσάς, Πέτριτς) είχε τη δυνατότητα να απειλήσει την εστία του Μπαντή δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ από τα πλάγια.

Παίκτης – Κλειδί

Ο Νίκος Καλτσάς είναι ο λόγος που ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Στραματσόνι από τα μαλλιά, ήταν συνεχώς κινητικός στο δεξί άκρο της επίθεσης, όταν δεν είχε τη μπάλα πίεζε τους αντίπαλους αμυντικούς, ενώ το γκολ που σημείωσε στην εκπνοή του αγώνα μπορεί να θεωρηθεί απλώς το επιστέγασμα μιας μεστής και ουσιαστικής εμφάνισης.

Με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, αλλάζει όλη τη μορφή του παιχνιδιού. Στο πρώτο μέρος, οι Αρκάδες κατάφεραν να εξουδετερώσουν εύκολα τις ελάχιστες επιθετικές πρωτοβουλίες των “πρασίνων”, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη στην επανάληψη, αφού ο Νίκος Καλτσάς αναστάτωσε ολόκληρη την αντίπαλη άμυνα.

Αδύναμος Κρίκος

Ουσιαστικά, ο Μεχντί Αμπεΐντ ήταν εκείνος που στο πρώτο ημίχρονο θα έπρεπε να οργανώσει το παιχνίδι των “πρασίνων”. Βάσει εικόνας, ο Αλγερινός δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, αλλά και του ίδιου του προπονητή του, με αποτέλεσμα να χρεώνεται σε αυτόν η κακή ανάπτυξη του Παναθηναϊκού τα πρώτα 45 λεπτά.