Tactical Analysis

Το DNA του αγώνα | Καλλονή – Παναθηναϊκός 0-2

-

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε την άνοστη εικόνα του πρώτου ημιχρόνου σε πειστική εμφάνιση στην επανάληψη, εκματαλλευόμενος στο έπακρο την ταχύτητά του στα άκρα, ξεπέρασε το εμπόδιο της Καλλονής με σκορ 0-2 και απέδειξε ότι… τα καλύτερα έρχονται.

tactical analysis αελκ παο

Ο αγώνας

Γήπεδο: “Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης”

Διαιτητής: Θ. Γιάχος (Χίου)

Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

Τέταρτος διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Φθιώτιδας)

Γκολ: 47′ Καλτσάς, 90′ Μπουμάλ

ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Γουερέ, Μάρκοβιτς (69′ Μπαργκάν), Ελακόπουλος, Γεωργίου, Μανούσος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς, Εσιέν (73′ Λαγός), Ζέκα, Αμπέντ (67′ Ατζαγκούν), Μπουμάλ, Καλτσάς, Πέτριτς (57′ Μπεργκ).

Κίτρινες: 42′ Τσαμπούρης/65′ Πράνιτς

Τακτική

Είναι εμφανές ότι ο Αντρέα Στραματσόνι έχει καταλήξει στο σύστημα που θεωρεί – και όχι άδικα – ότι ταιριάζει στον Παναθηναϊκό. Για μια ακόμη φορά, ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε τους “πράσινους” στη Μυτιλήνη με 4-3-3, δίνοντας έμφαση στις πλαγιοκοπήσεις.

Όσον αφορά τα πρόσωπα που αποτέλεσαν αυτό το 4-3-3, στο τέρμα τοποθετήθηκε ο Στιλ και οι Πράνιτς, Κουτρουμπής, Τελάντερ και Μέστο αποτέλεσαν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Εσιέν, Ζέκα και Αμπεΐντ, ενώ στα πλάγια βρέθηκαν οι Μπουμάλ και Καλτσάς. Στην κορυφή της επίθεσης πήρε θέση ο Πέτριτς.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μην μπορεί να απειλήσει τις “Σαρδέλες”, οι αλλαγές που πραγματοποίησε στην επανάληψη ο τεχνικός των “πρασίνων” ομόρφυναν την εικόνα του παιχνιδιού. Βέβαια, το γρήγορο γκολ που πέτυχε ο Νίκος Καλτσάς στο 47ο λεπτό βοήθησε αρκετά τη δουλειά του “Στράμα”, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι το προβάδισμα που πήρε το “Τριφύλλι” δεν ήταν καρπός των επιλογών του.

Ουσιαστικά, αυτό που συνέβη στον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ότι έβαλε στο παιχνίδι του τους παίκτες που βρίσκονταν στα άκρα. Από τη στιγμή που οι Πράνιτς και Μέστο είχαν επικεντρωθεί περισσότερο στα αμυντικά τους καθήκοντα, το βάρος αναγκαστικά “έπεσε” στους Μπουμάλ και Καλτσά. Οι δύο τους συνεργάστηκαν άψογα και παρέα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Στο μεταξύ, η είσοδος του Μπεργκ στο 57ο λεπτό έδωσε ακόμη περισσότερους χώρους στους “πράσινους”, καθώς ο Σουηδός κρατούσε συνεχώς απασχολημένους τους αμυντικούς της Καλλονής.

Άψογη ήταν και η αμυντική λειτουργία του “Τριφυλλιού”, που δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου και στα 90 λεπτά.

Παίκτης – Κλειδί

Ολιβιέ Μπουμάλ. Ο Καμερουνέζος ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο, καθορίζοντας ολοκληρωτικά την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Σέρβιρε το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού στο Νίκο Καλτσά, ενώ πέτυχε το δεύτερο στις καθυστερήσεις, καθαρίζοντας το παιχνίδι. Αποτελούσε συνεχή απειλή για την εστία του Χογκ, δείχνοντας στοιχεία του πλούσιου ταλέντου που διαθέτει.

Αδύναμος Κρίκος

Για μια ακόμη φορά, ο Ντάνιελ Πράνιτς δεν μπόρεσε να πείσει με την απόδοσή του. Έχοντας ρόλο αριστερού μπακ, δεν κατάφερε να αποτελέσει μια αξιόπιστη μονάδα για την άμυνα των “πρασίνων”, με τον Καραγεωργίου να το αντιλαμβάνεται και να στοχεύει στις επιθέσεις της Καλλονής τον Κροάτη. Ευτυχώς, οι χαμηλές πτήσεις του Πράνιτς δεν στοίχισαν στον Παναθηναϊκό.