Editorial

Με ένα καλό ημίχρονο, δεν κάνεις «διπλό» στην Ευρώπη

-

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όμως η εχθρική διαιτησία και η… κοιλία του δευτέρου ημιχρόνου κόστισαν. Αναλύει ο Στέφανος Σίσκος.

Γράφει ο Στέφανος Σίσκος

Είχαμε σημειώσει μετά το παιχνίδι με τη Θέλτα πως αν συνεχιστούν οι καλές εμφανίσεις του Παναθηναϊκού στα ευρωπαϊκά παιχνίδια, θα ερχόταν και κάποια στιγμή το θετικό αποτέλεσμα. Εχτές το βράδυ στη Λιέγη, οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση για 45 λεπτά, όμως το παιχνίδι τους δεν είχε διάρκεια με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να φύγουν με τους 3 βαθμούς της νίκης στο τέλος.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Το “τριφύλλι” μπήκε πάρα πολύ δυνατά στον αγώνα, έκανε ένα ιδανικό παιχνίδι για 44 λεπτά, αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και βρέθηκε να προηγείται λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με 0-2. Κάπου εκεί «το σύμπαν συνωμότησε» και δόθηκε ένα πέναλτι που άλλαξε το ρου όλου του αγώνα. Μια ακίνδυνη σέντρα από τα δεξιά, ένα αψυχολόγητο αγκάλιασμα του Κουτρουμπή στον αντίπαλο επιθετικό, ένα πέναλτι «τραβηγμένο από τα μαλλιά» και οι Βέλγοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.

Ο Κουτρουμπής στη συγκεκριμένη φάση δεν έχει κανένα λόγο να αγκαλιάσει με τα δύο χέρια τον Σα, όσο και αν δεν επηρεάζει τη φάση. Μέχρι εκείνη τη στιγμή ο διαιτητής έχει δώσει δείγματα γραφής που θα έπρεπε να έχουν υποψιάσει όλους τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα την κίτρινη κάρτα στον Λέτο, σε μια φάση που ο Αργεντίνος δεν έκανε καν φάουλ. Η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα ψηλά από το ξεκίνημα της φάσης και στην περιοχή εκείνη τη στιγμή βρίσκονται 3 παίχτες του Παναθηναϊκού και ο Σα.

Ο 4ος πήρε την ευκαιρία που του έδωσε ο Κουτρουμπής και έδωσε το πέναλτι χωρίς κανένα ενδοιασμό. Η φάση αυτή αποσυντόνισε περισσότερο από όσο θα έπρεπε τους “πράσινους”. Φάνηκε μάλιστα από τις αντιδράσεις παιχτών και τεχνικού τιμ, φεύγοντας η ομάδα για τα αποδυτήρια. Ο Στραματσόνι δεν κράτησε την ψυχραιμία, και δικαιολογημένα εν μέρει αφού κανένας δεν πίστευε πως σφυρίχτηκε η συγκεκριμένη παράβαση, όμως ο ρόλος του κόουτς σε εκείνο το σημείο ήταν να μεταφέρει την ηρεμία στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας και όχι τον εκνευρισμό.

Η ομάδα βγήκε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο μέρος όπως ακριβώς έκλεισε το πρώτο. Αποσυντονισμένη, χωρίς καθαρό μυαλό και χωρίς ίχνος ψυχραιμίας από κανέναν. Μέχρι και το γκολ της ισοφάρισης οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού «αλλού πάταγαν και αλλού βρισκόντουσαν», χωρίς να μπορέσουν σε κανένα σημείο να ισορροπήσουν το ματς, με αποτέλεσμα μια διαρκής και εντεινόμενη, όσο κυλούσε ο χρόνος, «τρικυμία» σε κέντρο και άμυνα. Μετά και την ισοφάριση των Βέλγων, ο Παναθηναϊκός απέδειξε πρώτα από όλα στον ίδιο του τον εαυτό πως αυτή η ομάδα ήταν, και είναι ενόψει της ρεβάνς στη Λεωφόρο, «του χεριού του».

Στα θετικά της χθεσινής αναμέτρησης, η συγκλονιστική εμφάνιση του Βίκτορ Ιμπάρμπο και του Ροντρίγκο Μολέδο. Ο Κολομβιανός πρόσθεσε στο παιχνίδι του ότι του έλειψε στο ματς της Ισπανίας. Ήταν κυνικός στην αντίπαλη περιοχή και σημείωσε δύο πανέμορφα (το δεύτερο με τη βοήθεια των συμπαικτών του) τέρματα. Επίσης άνοιγε χώρους για τους συμπαίκτες του και ήταν ένας διαρκής κίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα. Ο Μολέδο έκοψε και καθάρισε όποια υποψία φάσης πήγε να δημιουργηθεί από την πλευρά του. Αρχοντική εμφάνιση που απέπνεε σιγουριά σε όλους τους συμπαίκτες του. Το σπριντ του πριν την ολοκλήρωση του ενενηνταλέπτου, που έφτασε με τη μπάλα από τη μια περιοχή στην άλλη, απέδειξe πως ο Βραζιλιάνος μπορεί να γίνει, αν δεν είναι ήδη, μια από τις ηγετικές φυσιογνωμίες αυτής της ομάδας. Σε γενικές γραμμές όλοι οι ποδοσφαιριστές έκαναν καλή εμφάνιση, αν εξαιρέσουμε κάποια «νεκρά» διαστήματα στο παιχνίδι τους ατομικά και ομαδικά επάνω στα οποία πρέπει να δουλέψει ο Στραματσιόνι.

Στο ρεζουμέ της χθεσινής αναμέτρησης, μένει ο πρώτος πόντος για τους “πράσινους” της διοργάνωσης και η κακή εις βάρος του διαιτησία. Δεν είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζει εχθρική διαιτησία στα φετινά παιχνίδια του Γιουρόπα ο Παναθηναϊκός και αυτό πρέπει να εξεταστεί από τη διοίκηση που οφείλει να προστατέψει την ομάδα. Μπορεί στην Ισπανία ο διαιτητής να ήταν κακός, αφού εκτός από το «χειρουργείο» στον Παναθηναϊκό, μετά το 70’ δεν έδωσε και κάποια εξόφθαλμα σφυρίγματα υπέρ της Θέλτα, στο Βέλγιο όμως η χθεσινή διαιτησία ήταν εγκληματική. Όχι μόνο στη φάση του πέναλτι, αλλά καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Παρά την εις βάρος του διαιτησία, το “τριφύλλι” σκόραρε, και δις μάλιστα για πρώτη φορά στο Βέλγιο, και πραγματοποίησε για ένα ημίχρονο μια επιβλητική εμφάνιση που αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια. Όμως ένα ημίχρονο δεν φτάνει για να πάρεις «διπλό» στην Ευρώπη και ο στόχος της πρόκρισης απομακρύνεται περισσότερο. Το παιχνίδι στο Βέλγιο όμως αποτελεί παρελθόν και δεν θα πρέπει να σταθούμε περισσότερο εκεί.

Τέλος, στις αρνητικές συνέπειες της χθεσινής αναμέτρησης είναι πως ο Παναθηναϊκός θυμίζει «νοσοκομείο» και οι ελλείψεις είναι πολλές και σημαντικές ενόψει του παιχνιδιού στη Βέροια από όπου θα πρέπει πάση θυσία να φύγει με το διπλό. Ακολουθούν δύο παιχνίδια με Ηρακλή και Σταντάρ στη Λεωφόρο και το ντέρμπι στο “Καραϊσκάκης”, σε μια σειρά αγώνων που η ομάδα θα χρειαστεί όσο το δυνατός περισσότερους ετοιμοπόλεμους παίχτες. Ας ελπίσουμε πως η κακοδαιμονία με τους φετινούς τραυματισμούς θα σταματήσει εδώ και δεν θα έχουμε άλλες απώλειες.