Editorial

Αλήθεια, φταίει ο Στραματσόνι;

Ο Παναθηναϊκός… αυτοκτόνησε στο Βίγκο απέναντι στη Θέλτα και ο Άρης Αντωνόπουλος εξηγεί γιατί ο Ιταλός τεχνικός είναι ο τελευταίος που φέρει ευθύνη για την ήττα της ομάδας στην Ισπανία.

-

Ο Παναθηναϊκός… αυτοκτόνησε στο Βίγκο απέναντι στη Θέλτα, ο Αντρέα Στραματσόνι βρίσκεται για μια ακόμη φορά στο “μάτι του κυκλώνα” από τον κόσμο του Παναθηναϊκού και ο Άρης Αντωνόπουλος εξηγεί γιατί ο Ιταλός τεχνικός είναι ο τελευταίος που φέρει ευθύνη για την ήττα της ομάδας στην Ισπανία.

Η ήττα που υπέστη ο Παναθηναϊκός στο Βίγκο θα κάνει καιρό να… χωνευτεί, τόσο από παίκτες και τεχνικό επιτελείο, όσο κι από τον κόσμο της ομάδας. Ο τρόπος με τον οποίο οι “πράσινοι” έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι, σαφώς αφήνει πικρία σε όλους, μιας και έφτασαν μια ανάσα από το πρώτο διπλό του συλλόγου επί ισπανικού εδάφους. Το τελικό σκορ κρίνεται πλασματικό βάσει των στατιστικών, αλλά και της εικόνας των δύο ομάδων. Οι μεν γηπεδούχοι αγωνίστηκαν περίπου 10 λεπτά, οι δε φιλοξενούμενοι περίπου 80, όμως εν τέλει τη νίκη πανηγύρισαν οι Ισπανοί.

Λειτούργησε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Ναι, αυτός που λέει ρητά ότι εάν σπαταλάς συνεχώς ευκαιρίες για να ανοίξεις το σκορ, τότε η μπάλα στο τέλος θα σε τιμωρήσει. Οι φάσεις που δημιούργησαν οι “πράσινοι” μπροστά από την εστία του Αλβάρες, σε περίπτωση που γίνονταν γκολ, τότε θα μιλούσαμε για μια αναμέτρηση που ενδεχομένως να έβρισκε θριαμβευτή τον Παναθηναϊκό με σκορ 0-2 ή 0-3. Αυτό δεν συνέβη ποτέ όμως, καθώς εκτός από την πλεονεξία του “Τριφυλλιού” στην τελική προσπάθεια, η ομάδα είχε να αντιμετωπίσει τόσο την τύχη, όσο και τον διαιτητή Μπάντι, που αμφότεροι του γύρισαν επιδεικτικά την πλάτη.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Πάντα, για να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα απέναντι σε μια δουλεμένη ομάδα, με πολλαπλάσιο μπάτζετ, χρειάζεται τύχη, καλώς ή κακώς. Οι μεγαλύτερες επιτυχίες στον ποδοσφαιρικό κόσμο πάντοτε περιέχουν στη συνταγή τους και το αναπόσπαστο στοιχείο της τύχης. Ο Παναθηναϊκός λοιπόν, στην Ισπανία όχι μόνο δεν την είχε με το μέρος του, αλλά την είχε απέναντί του. Η Θέλτα, μέχρι το 84ο λεπτό της αναμέτρησης δεν μετρά ούτε μία τελική προσπάθεια εντός στόχου, ενώ ολοκληρώνει το 90λεπτο πετυχαίνοντας 2 γκολ σε ισάριθμες προσπάθειες. Από την άλλη, το “Τριφύλλι” με συνολικά 7 τελικές προσπάθειες στον στόχο, μένει στο μηδέν. Πλεονεξία μεν, ατυχία δε.

Ο “Στράμα” προφανώς και φέρει ευθύνη, όμως πρακτικά είναι ο τελευταίος που φταίει για όλα όσα συνέβησαν.

Από την άλλη, δεν θα πρέπει να κρυβόμαστε ως προς το ζήτημα της διαιτησίας στο ματς, η οποία επηρέασε ξεκάθαρα την εξέλιξη και την έκβαση του αγώνα, προφανώς σε βάρος του Παναθηναϊκού. Ο Μπεργκ στο 54′ πετυχαίνει γκολ με κεφαλιά, το οποίο ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ με… περισσή ευκολία, ο Ιμπάρμπο ανατρέπεται πασιφανώς αντικανονικά λίγο πριν σουτάρει εντός περιοχής, χωρίς να δοθεί η παραμικρή παράβαση (είναι πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Καμπράλ, που ανατρέπει τον Κολομβιανό σε προφανή θέση για γκολ, όντας ο τελευταίος παίκτης), ενώ συγχρόνως δεν δίνεται έμμεσο στο όριο της μικρής περιοχής, όταν ο Μπεργκ κάνει την κεφαλιά και ο αμυντικός της Θέλτα τη μπλοκάρει υψώνοντας το πόδι του σε απόσταση εκατοστών από το πρόσωπο του Σουηδού. Κοινώς, μιλάμε για μια διαιτησία που εάν λάμβανε χώρα επί ελληνικού εδάφους, θα ανταγωνιζόταν εύκολα τις “παραστάσεις” Καλόπουλων, Μάνταλων, Γιάχων, Αρετόπουλων και άλλων.

Από το 80ο λεπτό κι έπειτα, οι “πράσινοι” κουράστηκαν. Ο Βιγιαφάνιες, που είχε κάνει πολλές κούρσες, φαινόταν “σκασμένος”, ο Λουντ ως μπακ χαφ δεν άντεξε άλλο, ενώ γενικότερα η ομάδα έδειχνε να βγάζει στο τελευταίο 10λεπτο όλη την ένταση των προηγούμενων 80 λεπτών σε υψηλό και κυρίαρχο τέμπο. Βέβαια, εάν όλα κυλούσαν ομαλά, τότε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού (80′-90′) ο Παναθηναϊκός θα ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2 ή και 3 γκολ και η Θέλτα με 10 παίκτες στο χορτάρι.

Κι εδώ μπαίνει στην συζήτηση του τρίτου ημιχρόνου ο Αντρέα Στραματσόνι, που μετά την ήττα της ομάδας στο Βίγκο ακούει και πάλι τα εξ αμάξης από μερίδα του κόσμου. Η αλήθεια είναι, είτε αυτή αρέσει σε κάποιους, είτε όχι, ότι ο Ιταλός προπονητής έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του “Μπαλαΐδος”, εγκλώβισε και πανικόβαλε τη Θέλτα για 80 αγωνιστικά λεπτά, κοίταξε στα μάτια ένα σύνολο που αγωνίζεται στην Primera Division και σαφέστατα άξιζε τους 3 βαθμούς της νίκης. Παρόλα αυτά, όταν ο Μπερίσο έριξε στη μάχη Σίστο, Βας και Άσπας, με τους φιλοξενούμενους να ξεμένουν από δυνάμεις, η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά της Θέλτα. Σε αυτές τις αλλαγές συνθηκών, ο Αντρέα Στραματσόνι δεν είχε απαντήσεις στο τελευταίο και κρισιμότερο 10λεπτο του αγώνα, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να πάρουν τη νίκη παίζοντας ποδόσφαιρο ουσιαστικά μερικά λεπτά. Σε μια ήττα άπαντες φέρουν ευθύνη, άλλοι μεγαλύτερη κι άλλοι μικρότερη. Ο “Στράμα” προφανώς και φέρει ευθύνη, όμως πρακτικά είναι ο τελευταίος που φταίει για όλα όσα συνέβησαν. Εάν ο Παναθηναϊκός νικούσε, κάνοντας απλά γκολ τις ευκαιρίες του, τότε κανείς δεν θα επέρριπτε ευθύνες στον 39χρονο τεχνικό, αναζητώντας του λόγους για τους οποίους δεν έκανε αλλαγές πριν το 80ο λεπτό.

Η έμπειρη στοιχηματική ομάδα της Hellasbet.com σε στέλνει κατευθείαν… ταμείο!

Ναι, ο Στραματσόνι όφειλε να φρεσκάρει τα βαριά πόδια της ομάδας στο τελευταίο 10λεπτό, ακόμη κι αν χρειαζόταν να βάλει στον αγωνιστικό χώρο παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί φέτος, όπως ο Χουχούμης ή ο Στάικος, ελέω των πολλών απουσιών που είχε να αντιμετωπίσει. Όμως, ο προπονητής δεν μπορεί να βάλει μόνος του τη μπάλα στα δίχτυα ή να παρέμβει στις άδικες αποφάσεις ενός διαιτητή. Ο Ιμπάρμπο έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 1ο ημίχρονο, ο Μπεργκ πέτυχε γκολ που δεν μέτρησε ποτέ, ο πρώτος ανατράπηκε εντός περιοχής χωρίς να υποδειχθεί η παράβαση και μετά από όλα τα προαναφερθέντα, μερικοί προσπαθούν να υποδείξουν τον προπονητή ως τον πρώτο και αποκλειστικό υπαίτιο για το αποτέλεσμα.