Η κριτική των «πράσινων» με Λαμία

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τη Λαμία με 1-0 και ο Στέλιος Μπιτσώρης σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων».

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Αναμφίβολα ήταν ο μόνος παίκτης από πλευράς Παναθηναϊκού που κατάφερε να διασωθεί από το σημερινό “φιάσκο” στη Λαμία. Δέχθηκε ένα πολύ ωραίο γκολ, για το οποίο είναι ο μόνος παίκτης των “πρασίνων” που δεν είχε ευθύνη. Είχε κάποιες πολύ σημαντικές επεμβάσεις και κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: Με τον Ινσούα να είναι εκτός, ο έμπειρος αμυντικός κλήθηκε να καλύψει το κενό του Αργεντινού. Δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος του αγώνα, έχοντας πολλές λάθος επιλογές, αλλά και αμυντικά είχε σημαντικά προβλήματα. Το μοναδικό θετικό στοιχείο που μπορεί να του καταλογιστεί πως ήταν δραστήριος στο κομμάτι της επίθεσης, αφού προσπαθούσε να ανεβάσει την ομάδα του ψηλά, έστω κι αν το έκανε σχεδόν σε κάθε φάση με λάθος τρόπο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ: Αντιμετώπισε κι ο ίδιος πολλά προβλήματα. Δεν ήταν καλός ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Δεν φαινόταν καθόλου σίγουρος και του έλειψε το στοιχείο που τον διακρίνει μέχρι τώρα στο παιχνίδι. Δεν πήγαινε πρώτος πάνω στην μπάλα. Είχε κακές αντιδράσεις σε πολλές φάσεις του αγώνα, ενώ ελάχιστες ήταν αυτές τις οποίες “καθάρισε”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Δεχόταν και έδινε βοήθειες στον Γιόχανσον. Είχε κάποια προβλήματα στο μαρκάρισμα του πολύ δυνατού Μπαράλες, ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα φαινόταν να υπάρχει μια ευρύτερη κακή αμυντική λειτουργία. Φέρει ευθύνη στο τέρμα που σημειώνει η Λαμία, καθώς φαίνεται να έχει χάσει τον Μπερτόλιο. Χάθηκε κι ο ίδιος μέσα στην γενική απαράδεκτη εικόνα της ομάδας του. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ: Δεν πήρε πολλά μέτρα στο πρώτο μέρος ο Σουηδός του Παναθηναϊκού, ωστόσο, αμυντικά δεν είχε πολλά προβλήματα από την πλευρά του. Στα θετικά του είναι το γεγονός πως είχε πολύ καλή συνεργασία με τον Κολοβέτσιο στα ντουμπλαρίσματα στην άμυνα. Κακό παιχνίδι και από τον ίδιο στο “ΔΑΚ Λαμίας”, αφού επιθετικά δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

ΚΑΤΣΕ: Πολύ καλύτερος από τον παρτενέρ του, Χρήστο Δώνη, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Προσπάθησε να μοιράσει την μπάλα,  να βγάλει κάποιες μπαλιές προς τους Μακέντα, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνη. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε εξίσου μέτρια έως κακή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του. Προς το τέλος της αναμέτρησης φάνηκε να το παίρνει πάνω του, αλλά οι εμπνεύσεις του δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ και τα σουτ που επιχείρησε σταμάτησαν πάνω στα σώματα των ποδοσφαιριστών της γηπεδούχου ομάδας. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΔΩΝΗΣ: Κακός και ο αρχηγός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Δεν βοήθησε σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού, ούτε αμυντικά, ούτε επιθετικά. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στην μετάβαση της μπάλας από την άμυνα προς την επίθεση, με αποτέλεσμα το “Τριφύλλι” να έχει πολλά προβλήματα και στους δύο τομείς. Ακόμη μια κακή εμφάνιση από τον Δώνη.  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι ο νεαρός άσος των “πράσινων”. Προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και να κάνει κάτι πιο ουσιαστικό όσο περνούσαν τα λεπτά στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο νεαρός άσος μπήκε ακόμη πιο νωθρά. Κάκιστο παιχνίδι για τον “πράσινο” άσο, που άφησε τη θέση του στον Καμπετσή.  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο νεαρός άσος ήταν πολύ καλά κλεισμένος από τους γηπεδούχους, στον οποίο υπήρχαν σχεδόν σε κάθε φάση δύο παίκτης της Λαμίας πάνω του. Ήταν εκτός ρυθμού στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Στο ίδιο μήκος κύματος η απόδοσή του και στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήταν ο παίκτης που μας έχει συνηθίσει. Δεν είχε καμία απολύτως έμπνευση και συνεχώς έχανε την μπάλα με χαρακτηριστική ευκολία. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΜΟΥΝΙΕ: Δεν μπήκε καθόλου καλά στα παιχνίδι ο Γάλλος. Δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του και είχε αρκετά λάθη. Φαινόταν… άνευρος κάθε φορά που ερχόταν σε επαφή με την μπάλα, με αποτέλεσμα να χάνει εύκολα την μπάλα από τους αντίπαλους παίκτες. Αόρατος και στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε εκτός αγώνα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

ΜΑΚΕΝΤΑ: Για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο μοιραίος παίκτης για τον Παναθηναϊκό, αφού έχασε πολύ σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει, σε φάσεις τις οποίες είναι ανεπίτρεπτο να χαθούν. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, έστω κι αν παρουσίασε κακή εικόνα συνολικά. Θα μπορούσε να έχει μετουσιώσει σε γκολ τουλάχιστον μια από τις τρεις πολύ καλές ευκαιρίες που είχε. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

ΑΛΤΜΑΝ: Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Ισραηλινό μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα αποχής, με τον Γιώργο Δώνη να θέλει να του δώσει χρόνο και ρυθμό στη θέση του άφαντου Μουνιέ. Είχε πολύ καλή απόδοση, ωστόσο, αυτό δεν έφτασε στον Παναθηναϊκό να αποφύγει την ήττα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΒΕΡΓΟΣ: Πέρασε στο παιχνίδι με σκοπό να κάνει πιο απειλητική την ομάδα του. Είχε μια κλασική ευκαιρία να σκοράρει, αλλά σούταρε εντελώς λάθος με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει ψηλά άουτ. Δεν ήταν καλός στα λεπτά που αγωνίστηκε, αν και ήταν μέσα σε όποιες φάσεις προσπάθησε να κάνει ο Παναθηναϊκός. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2.5

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Έχασε αυτό που λες ότι δεν γίνεται να χαθεί. Δεν ήταν καθόλου θετική η παρουσία του δεν βοήθησε καθόλου για όσα λεπτά αγωνίστηκε. Πρέπει να πάει κάποιος αρκετά παιχνίδια πίσω για να βρει θετική εικόνα από τον νεαρό φορ σε αγώνα του Παναθηναϊκού. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2