Παναθηναϊκός απ’ τα παλιά!

-

Επικρατώντας καθολικά σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του για το 2016, εξοντώνοντας τον Ηρακλή στην Λεωφόρο με 4-0! Κορυφαίοι για τους “πράσινους” οι Μάρκους Μπεργκ και Ροντρίγκο Μολέδο, που με δύο γκολ έκαστως ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε θεαματικά επίπεδα. Θετικοί και οι Σεμπάστιαν Λέτο – Λούκας Εβανζελίστα.

1458414403991542

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με αρκετές εκπλήξεις στο βασικό σχήμα. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Στιλ, με τους Νάνο, Κουτρουμπή, Μολέδο και Μέστο να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα και Λουντ, με τους Βιγιαφάνιες και Εβανζελίστα να τοποθετούνται στο αριστερό και στο δεξί άκρο αντίστοιχα. Στην κορυφή της επίθεσης είδαμε τον Μπεργκ, ενώ λίγο πιο πίσω του σε θέση δεύτερου επιθετικού κινήθηκε ο Λέτο.

FB_IMG_1458408084123

Το ματς

Αποφασισμένοι να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου οι “πράσινοι”, με το πρώτο δεκάλεπτο να κυλά ιδανικά για τον Παναθηναϊκό. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Λούκας Εβανζελίστα έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από ωραίες εναλλαγές μεταξύ Λέτο και Μπεργκ, με τον Βραζιλιάνο να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και να ανατρέπεται πεντακάθαρα απο τον Τσιλιανίδη. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπεργκ, ο οποίος αν και νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Χουάντερσον, στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του “Γηραιού” διαμορφώνοντας το 1-0.

Παρά το προβάδισμα, οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι δεν επαναπαύθηκαν, συνεχίζοντας να πιέζουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι παρέμεναν αδρανείς. Με κύριους εκφραστές τους Λέτο και Εβανζελίστα στο 11′ και στο 19′ αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, ωστόσο οι προσπάθειές τους δεν ολοκληρώθηκαν με επιτυχία.

Στο 22′ το “Τριφύλλι” απείλησε εκ νέου την εστία του Χουάντερσον, με το δυνατό σουτ του Εβανζελίστα να σταματάει πάνω στο σώμα του Σαραμαντά, ίσως βάζοντας και το χέρι του στην προσπάθειά του να μπει στην πορεία του σουτ. Η καθολική υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε και σε δεύτερο τέρμα λίγα λεπτά αργότερα, όταν στο 26ο λεπτό ο Ροντρίγκο Μολέδο βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Εβανζελίστα από τα δεξιά, με τον Βραζιλιάνο αμυντικό να σημειώνει το 2-0 με σκαστή κεφαλιά. Αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Η πρώτη ευκαρία από πλευράς Ηρακλή ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Μοντέιρο βρέθηκε ανενόχλητος στην καρδιά της “πράσινης” άμυνας έπειτα από σέντρα του Λεοζίνιο, ωστόσο έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στιλ. Οι γηπεδούχοι έριξαν την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 2-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Με τον Μπουλούτ να περνάει στη θέση του Τσιλιανίδη, ο Ηρακλής ξεκίνησε αρκετά δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, πατώντας την “πράσινη” περιοχή, κυρίως από στημένες φάσεις.

Παρόλα αυτά, η πρώτη καλή φάση της επανάληψης είχε πράσνο χρώμα, όταν στο 56′ ο Μπεργκ βρέθηκε απέναντι από τον Χουάντερσον, με τον γκολκίπερ του “Γηραιού” να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, στο 57′, ο Ηρακλής απάντησε στο σουτ του Μπεργκ, όταν ο Λεοζίνιο δεν πρόλαβε τη μπάλα για λίγα εκατοστά στη μικρή περιοχή του Στιλ.

Οι “πράσινοι” επέβαλλαν ξανά τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, συνεχίζοντας να απειλούν την εστία του Χουάντερσον, με τον Μπεργκ να απειλεί εκ νέου με σουτ εκτός περιοχής στο 61′.

Το κακό.. τρίτωσε!

Στην τρίτη του προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάρκους Μπεργκ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή γράφοντας το 3-0 για τον Παναθηναϊκό. Ο Σουηδός επιθετικός μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και αφού πέρασε τον Καρασαλι´δη κάτω από τα ποδια, σούταρε δυνατά στην αριστερή γωνία του Χουάντερσον, ξεσηκώνοντας τον κόσμο της ομάδας.

Ζήλεψε Μπεργκ ο Μολέδο!

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το τρίτο γκολ του ΠαναθηναΪκού, ο Μολέδο… ζήλεψε τον Μπεργκ και ξανά με κεφαλιά… “δυναμίτη” νίκησε τον Χουάντερσον εκτοξέυοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 72′!

Μάλιστα, στο 82′, ο Βραζιλιάνος λίγο έλειψε να κάνει χατ – τρικ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία μόλις λίγα μέτρα μπροστά από τη γραμμή της εστία του Ηρακλή.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, ωστόσο το σκορ παρέμεινε 4-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Θανάση Γιάχου.

Γκολ: Μπεργκ 9′ (πεν), 67′, Μολέδο 26′, 71′

Κίτρινες κάρτες: Νάνο, Λουντ, Εβανζελίστα, Κουτρουμπής – Κυριακίδης, Ιντζόγλου, Καρασαλίδης

Παναθηναϊκός (Α. Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Λέτο, Μπεργκ (Μαμούτε 74′), Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες (Μπουμάλ 80′), Νάνο, Μέστο, Μολέδο, Εβανζελίστα (Αμπεϊντ 64′).

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (Ζαμπάζης 80′), Καρασαλίδης, Τσιλιανίδης (Μπουλούτ 45′), Ιντζόγλου (Στάμου 71′), Κυριακίδης, Μοντέιρο, Ζιαμπάρης, Βέλλιος, Λεοζίνιο.