Πάει Χ-αμένος στο ντέρμπι!

Δεν κατάφερε να επικρατήσει του Ηρακλή ο Παναθηναϊκός, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Ο Μάρκους Μπεργκ πέτυχε στο 37′ το γκολ του “Τριφυλλιού”, ενώ ο Τελάντερ ήταν αυτός που ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 72ο λεπτό.

-

Δεν κατάφερε να επικρατήσει του Ηρακλή ο Παναθηναϊκός, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα τέρματα απέναντι στους μαχητικούς γηπεδούχους. Ο Μάρκους Μπεργκ πέτυχε στο 37′ το γκολ του “Τριφυλλιού”, ενώ ο Τελάντερ ήταν αυτός που ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 72ο λεπτό.

Η ενδεκάδα

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ενώ την αμυντική τετράδα συνέθεσαν οι Χουλτ, Κουτρουμπής, Κουρμπέλης και Κουλιμπαλί. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα και Λουντ, με τους Βιγιαφάνιες και Εμποκού να αγωνίζονται στα άκρα. Το δίδυμο της επίθεσης αποτέλεσαν ο Μπεργκ με τον Λέτο.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο παιχνίδι, με τον Κούρο να σουτάρει από δύσκολη θέση και τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει με σχετική ευκολία. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα γρήγορος, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διατεθειμένες να τα δώσουν όλα για τη νίκη. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο “Καυτανζόγλειο” επικράτησαν δυσμενείς καιρικές συνθήκες, με το δυνατό αέρα να δυσκολεύει το έργο των παικτών των δύο ομάδων.

Ακολούθησε μία ολιγόλεπτη διακοπή λόγω μίας “σύγκρουσης” του Κουτρουμπή και του Περόνε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την απουσία δράσης. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αιφνιδιάσουν τους “πράσινους”, όντας αρκετά επιθετικοί και κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ, τα οποία, όμως, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν. Το πρώτο σουτ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 16ο λεπτό, αλλά η προσπάθεια του Λέτο κατέληξε μακριά από την εστία του Χουάντερσον. Η επόμενη φάση της αναμέτρησης ανήκε και αυτή στο “Τριφύλλι”, με τον Εμποκού να πασάρει στον προωθημένο Χουλτ και τον τελευταίο να μην νικάει τον γκολκίπερ του Ηρακλή από ευνοϊκή θέση.

Χωρίς οποιαδήποτε αξιοσημείωτη ευκαιρία κύλισαν τα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να αδυνατεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων. Στο 30ο λεπτό του παιχνιδιού έλαβε χώρα μία φάση διαρκείας, με τους “πράσινους” να “πολιορκούν” την εστία του Χουάντερσον, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Στο 33′ ήταν η σειρά του Ηρακλή να απειλήσει, όταν ο Περόνε αστόχησε σε κεφαλιά, με τον Βλαχοδήμο να μην χρειάζεται να επέμβει.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Μπεργκ κέρδισε με πανέξυπνο τρόπο το πέναλτι από τον Ρούσσο, με τον Σουηδό να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να “ανοίγει” (37′) το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Η τελευταία ευκαιρία του 1ου ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε από τον Λεοζίνιο, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου κατέληξε ψηλά άουτ.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Με μία τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, καθώς ο Μπεργκ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, μην καταφέρνοντας να τον νικήσει. Στο 54ο λεπτό, ο Κούρος έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής του Βλαχοδήμου, αλλά ο Κουρμπέλης έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Ακολούθησε μία σημαντική φάση για το “Τριφύλλι”, με τον Χουλτ να σουτάρει και τον Χουάντερσον να πραγματοποιεί ακόμα μία απόκρουση.

Οι “πράσινοι” πίεζαν ασφυκτικά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά ο γκολκίπερ του Ηρακλή δεν αιφνιδιάστηκε από την προσπάθεια του Σουηδού επιθετικού. Στο 60′ έλαβε χώρα μία σπάνιας ομορφιάς φάση, με τον Εμποκού να προσπαθεί να “κρεμάσει” έξω από την περιοχή με “τακουνάκι” τον Χουάντερσον, πριν η μπάλα καταλήξει ελάχιστα άουτ. Ο ρυθμός του Παναθηναϊκού ήταν καταιγιστικός στο 2ο ημίχρονο, με τον Βιγιαφάνιες (61′) να αποτελεί το δράστη της επόμενης ευκαιρίας του “Τριφυλλιού”.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι “πράσινοι” θα πετύχαιναν και δεύτερο γκολ, ο Ηρακλής κατάφερε, μετά από μία περίεργη φάση, να ισοφαρίσει, με τον Τελάντερ να στέλνει (72′) άθελά του την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Το γκολ έδωσε μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους, με τους Γροντή και Στάμο να μην μπορούν να νικήσουν στο 76ο λεπτό τον Βλαχοδήμο. Στο 82′ ο Μπεργκ έχασε την ευκαιρία του… αγώνα, καθώς η – προ κενής εστίας – κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Με το παιχνίδι να οδεύει προς το φινάλε του, οι δύο ομάδες πίεζαν για τη νίκη, με το σουτ του Περόνε να κοντράρει στους αμυντικούς του Παναθηναϊκού. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να αναδεικνύεται ισόπαλος με τον Ηρακλή.